Inventarisatie van erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog afgerond Kerkenproject gemeente Sluis van start Recentelijk is door de SCEZ een provinciale inventarisatie van fysieke restanten uit de Tweede Wereldoorlog afgerond. De inventarisatie maakt deel uit van het Europese Interreg IV Twee Zeeën-project 'World War II Heritage' en omvat een kleine vijftig objecten en structuren die nog steeds in het Zeeuwse landschap waarneembaar zijn. De inventarisatie is in twee delen uitgevoerd (regio Walcheren en regio overig Zeeland), waarbij de rapporten vanwege de voertaal binnen de Europese Interreg-projecten in het Engels zijn opgesteld. Hoofddoel van het project is de instandhouding en ontsluiting van het erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog in de Twee Zeeën-regio (Noordwest-Europa). Het project, waarbij tien partners uit Zeeland (gemeente Middelburg, gemeente Vlissingen, het Zeeuws maritiem muZEEum en de Provincie Zeeland als leadpartner), Vlaanderen, Engeland en Frankrijk zijn aansloten, is opgezet volgens drie aanvullende activiteitslijnen. De afgeronde inventarisatie maakt, samen met een verzameling nieuwe ooggetuigenverslagen, deel uit van de eerste activiteitslijn. Deze lijn heeft als doel het verzamelen, samenstellen en presenteren van historische informatie die gerelateerd is aan de geschiedenis en het erfgoed van de Tweede Wereldoorlog. De in Zeeland uitgevoerde inventarisatie is beperkt gebleven tot een kleine vijftig objecten en structuren, waarbij bij de keuze rekening is gehouden met het belang, de toegankelijkheid en het toeristisch potentieel van het object/de structuur. De inventarisatiegegevens zijn behalve in de twee deelrapporten (onder de titel Inventory Physical Remains World War II) ook in een projectdatabase opgenomen en zullen met het afronden van het gehele project medio 2014 voor het publiek toegankelijk worden. Het in 2010 onthulde Canadese monument op de Sloedam (bes-taande uit twee gedenkplaquettes, op de voorgrond van de foto) is een van de geïnventariseerde objecten binnen het Europese project World War II Heritage'. In het kader van de Visie Erfgoed en Ruimte (VER) van het Rijk zal er in 2014 in de gemeente Sluis een project worden uitgevoerd dat betrekking heeft op de relatie tussen bevolkingsontwikkeling en erfgoed. De bevolkingsontwikkeling wordt in diverse Zeeuwse gemeenten gekenmerkt door krimp, hetgeen vaak problemen, maar ook kansen kan opleveren. Dit project probeert te onderzoeken hoe erfgoed, en met name religieus erfgoed, een positieve rol kan spelen in dit proces. De voornaamste doelstelling van dit project is te komen tot een proactieve aanpak, waarbij het religieuze erfgoed kan bijdragen aan de leefbaarheid en andere ruimtelijke problemen van de regio, die in relatie staan met deze bevolkingsontwikkeling. Kerken zijn daarbij een belangrijke erfgoedcategorie. Enerzijds omdat ze vaak centraal in de dorpen en steden zijn gelegen en een belangrijke identiteitsbepalende factor zijn. Anderzijds schuilen er niet alleen kansen in deze centrale ligging, maar ook in de 'gemeenschapsfunctie' die ze van oudsher vervullen. Deze gebouwen bezitten dus de nodige potentie. Het nieuwe project, genaamd 'Kerk, krimp en kans', hoopt inzicht te geven welke van deze potenties verzilverd kunnen worden. Naast een 'informatiefase' waarin gegevens worden verzameld over waarde, technische staat en behouds- perspectief, zal er vooral binnen de lokale gemeenschappen onderzocht worden waar de kansen liggen. Daartoe zullen allerhande tijdelijke evenementen worden georganiseerd om de samenleving bij het gebouw te betrekken, nieuwe functies uit te proberen en het maatschappelijk debat op gang te brengen. Uiteindelijk is het doel om te komen tot één concrete nevenbestemming (een kerk die er één of enkele functies bij krijgt om de exploitatie rond te krijgen) en één concrete herbestemming (een kerk die aan de eredienst onttrokken zal worden en een volledig andere functie krijgt). Een bijzonder aspect aan het religieuze erfgoed in de gemeente Sluis is dat er maar liefst twintig kerken zijn gebouwd in de weder opbouwperiode (1940-1965/1970). Deze bouwperiode heeft eveneens prioriteit in de kadervisie van het Rijk. Op een uitzondering na, is geen van de kerken uit die periode op enigerlei wijze beschermd. Om de waarden van de kerken uit deze periode in de gemeente Sluis goed te kunnen duiden, zullen alle Zeeuwse kerken uit de wederopbouw gewaardeerd worden. Het project wordt gedragen door de SCEZ, SCOOP, de Provincie Zeeland, de Rijksdienst van het Cultureel Erfgoed en de gemeente Sluis. De belangrijkste rol is uiteraard weggelegd voor de eigenaren van de gebouwen en de lokale gemeenschappen. De protestantse Eloykerk in Oostburg, voorbeeld van een kerk uit de wederopbouwperiode met een 'monumentaal' karakter. Zeeuws Erfgoed 23 december 2013/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 23