Restauratieprojecten bij ROP Zeeland RF^TAURATIF OPLEIDINGSPROJECTEN tma meLjf Jb«"icJen Aan de natte zijde is nog veel herstelmetselwerk te verrichten. Pand King George I in Middelburg Opdrachtgever: BVMonumentenbeheer Middelburg Aannemer: Bouwgroep Peters Bij een project als King George 1 aan de Singelstraat 7 gaat veel voorbereidend werk zitten om uit te zoeken wat tijdens het restauratiewerk aangetroffen kan worden. In een aantal vertrekken van het pand is een gedeelte van de wanden en plafonds ontmanteld om de toestand van de houten kapconstructie en de balklagen te onderzoeken. Nu deze bekend is, kan Bouwgroep Peters de calculatie voor de restauratie maken. In september is de omgevingsvergunning verleend en het streven is om dit jaar nog met de restauratie te starten. Leerling restauratiemetselen bezig met voegwerk aan de kerkgevel. Deze Nederlands-hervormde kerk, die gesticht is in 1678 en waarvan de oorspronkelijke vormen bewaard zijn gebleven, is versierd met natuurstenen beeldhouwwerk. Inwendig heeft de kerk een gebeeldhouwde preekstoel die omstreeks 1679 is gedateerd. De toegang tot het kerkterrein is geflankeerd door bakstenen pijlers die voorzien zijn van schilddragende leeuwen met wapens van Driewegen en Coudorpe. Om deze kerk te behouden is Bouwgroep Peters bezig met onderhouds- en restauratie werkzaamheden. Aan de voor- en zijgevel wordt het metselwerk en het voegwerk hersteld. Op veel plaatsen is er houtrot geconstateerd aan balkkoppen, deuren, luiken en kozijnen. Ook de klokkenstoel vertoont houtrot en zal hersteld moeten worden, een mooi karwei en een uitdaging voor leerling en leermeester. Niet alle restauratiewerken worden als ROP-leerlingbouwplaats uitgevoerd. Sommige zijn te klein om een erkenning als ROP-leerling- bouwplaats voor aan te vragen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het herstelwerk aan de kademuren en de Westpoort in Sluis. Hier is het aannemersbedrijf Leenhouts bezig om met een leerling metselen de werkzaamheden uit te voeren. Ook regelmatig onderhoud aan monumenten is belangrijk om in de toekomst grote restauraties te voorkomen. Onlang gestarte ROP-projecten Restauratie Stadhuis in Veere, restauratie Meestoof De Nijverheid in Kapelle, restauratie Nederlands-hervormde kerk in IJzendijke. Velen zijn het erover eens: monumenten in Zeeland moeten behouden blijven voor de toekomst. Niet alleen voor de eigen identiteit van de provincie en haar inwoners, maar zeker ook voor de toeristen die elk jaar Zeeland bezoeken. Maar ook in de restauratiebouw zijn de gevolgen van de bezuinigingen voelbaar door een terugloop in het aantal projecten. Toch zijn er nog steeds een aantal restauratie projecten in uitvoering en diverse projecten in voorbereiding. Kademuren aan de Kousteensedijk in Middelburg Opdrachtgever: gemeente Middelburg Aannemer: Bouwgroep Peters In de vorige uitgave van Zeeuws Erfgoed lichtten wij de fasen van het herstelwerk aan de verrotte houten fundering al toe. Inmiddels is de fundering vervangen door een stevige, betonnen constructie, waarna twee leerlingen metselen aan de slag zijn gegaan met het dichtmetselen van de kademuur aan de natte zijde. Aan de straatzijde komt een betonbekisting waarin zelfdichtende beton wordt gestort. Zo draagt de kademuur weer volledig op de nieuwe fundering. Het beschreven systeem is vrij nieuw voor kademuren. Voor de leerlingen metselen ligt hier nog een belangrijke taak om de rest van de kademuur te herstellen. Op de betonnen fundering wordt de kademuur weer dichtgemetseld. Restauratie Nederlands-hervormde kerk in Driewegen Opdrachtgever: Protestantse Gemeente DEO Aannemer: Bouwgroep Peters De Nederlandse hervormde kerk in Driewegen in de steigers. Zeeuws Erfgoed 25 december 2013/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 25