Open Monumentendag Een dag vol macht en pracht! Onderhoud van bitumineuze dakbedekking Met het thema van afgelopen Open Monumentendag, Macht Pracht, kon Zeeland met haar rijk historisch verleden goed uit de voeten. Meer dan driehonderd monumenten waren op zaterdag 14 september opengesteld en ondanks een bewolkte start in de morgen waren die dag weer vele belangstellenden op de been. De onuitputtelijke inzet van vrijwilligers bij de opengestelde monumenten maakte deze dag weer zeer geslaagd. In nauwe samenwerking met de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) ondersteunde de SCEZ de publiciteit rondom het publieksevenement door middel van een uitgebreid digitaal programmaoverzicht van de Zeeuwse gemeenten op de website pzc.nl en een lezersaanbieding in de krant. De Monumentenwacht was ditmaal met een promotiestand in Middelburg te vinden bij het prachtige laatgotische stadhuis op de Markt, samen met ruim honderd klassieke automobielen van de jaarlijkse Oldtimerdag. Geïnteresseerde bezoekers en passanten konden bij de promotiestand informatie inwinnen over onderhoud en herstelwerk aan monumenten. Een handige aanvulling daarop vormt de hernieuwde uitgave Monumenten onderhouden van Monumentenwacht Nederland. Deze was die dag tegen inlevering van de aanbiedingsbon uit de krant met korting bij de stand verkrijgbaar. De vijf winnaars van een prijsvraag over het stadhuis ontvingen ook een exemplaar van de uitgave. De publicatie is voor €17,95 (inclusief verzendkosten) te koop bij de SCEZ. Abonnees van de Monumentenwacht betalen €10. Die dag konden nieuwe abonnees van de Monumentenwacht ook profiteren van een aantrekkelijk aanbieding: naast een gratis exemplaar van Monumenten onderhouden betalen zij het eerste jaar geen abonnementskosten. Veel belangstelling was er verder voor de demonstraties van de monumentenwachters tijdens de proefinspecties aan de gevel van het oude stadhuis. Proefinspectie van de gotische gevel van het voormalige stadhuis van Middelburg. Veel monumentale gebouwen uit de periode 1850-1960 hebben naast hellende daken ook platte daken die gedekt zijn met een bitumineuze dakbedekking. Tot in de jaren zeventig van de twintigste eeuw was dit zogenaamde mastiek dak opgebouwd uit drie lagen bitumen en voorzien van een ballastlaag van grof grind. De Monumentenwacht informeert u graag over het onderhoud ervan. Veel van deze bedekkingen liggen al aanmerkelijk langer dan de normale levensduur (25 a 30 jaar) en dienen vervangen te worden door een nieuwe bedekking. In verband met verscherpte milieueisen mag teermastiek, zoals deze dakbedekking wordt genoemd, niet meer worden toegepast. In de afgelopen jaren heeft de Monumentenwacht bij inspecties van platte daken geconstateerd dat er regelmatig problemen ontstaan bij onderhoud en vernieuwing van deze daken en bij de afwerking van aansluitingen en dakranden. De Monumentenwacht is u hierbij graag van dienst om u te adviseren over de juiste toepassing van de juiste materialen en de goede wijze van afwerking (detaillering). Vernieuwen Voor een optimale levensduur van de dakbedekking van platte daken volgen hieronder enkele beknopte aanwijzingen: Bij vernieuwing van de dakbedekking dient men vooraf goed te kijken of er nergens water op het dak blijft staan door een verkeerd afschot of door doorbuiging van een balklaag. Water dat langdurig op het dak blijft staan zorgt voor versnelde veroudering van de bedekking. Daarom zo nodig de balklaag verstijven en het afschot herzien. Dakbedekkingmateriaal mag niet vast verbonden worden met opgaand muurwerk. Door verschil in beweging tussen dak en muur, als gevolg van temperatuurverschillen van de buitenlucht en bezonning, kunnen scheuren in de dakbedekking ontstaan. Deze opstaande 'dakomrandingen' hebben het dan extra zwaar te verduren. Voor het duurzaam beschermen en in verband met het monumentale karakter van betreffende panden wordt een zinken afdeklijst hier sterk aanbevolen. Onderhoud Reinigend onderhoud van platte daken dient afhankelijk van de situatie ter plaatse één tot drie keer per jaar plaats te vinden. Dit onderhoud bestaat uit het verwijderen van aanwezige rommel, van de mossen en van andere begroeiingen van het dakoppervlak. Ook is het zaak de waterafvoeren zorgvuldig te controleren en de eventuele 'obstakels' rondom de waterafvoeren te verwijderen. Voorbeeld van bitumineuze dakbedekking met een laag grind. Zeeuws Erfgoed 26 december 2013/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 26