Stripboek over de planter Lucas Pol die de strijd aanbindt met Zeeuwse kolonisten op Tobago. Hij wordt verbannen en belandt in Goes. Het gedeelte dat op Tobago speelt is gebaseerd op historische bronnen. Van het boek verscheen tevens een gelimiteerde uitgave waarin onder meer een facsimile-uitgave van de oorspronkelijke verklaring van Lucas Pol bij een Goese notaris over de wantoestanden tijdens het bewind van William Gayner op het eiland Tobago in 1636, met een vrije vertaling van Frank de Klerk. Bevat 8 extra pagina's achtergrondinformatie en schetsen. Verschenen in genummerde en gesigneerde oplage van 350 exemplaren. Daarnaast is uiteraard ook de reguliere stripversie verkrijgbaar (zie ISBN). Henk Postma en Wim Vreeke, Fonteinen van Aarde. Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan (Vlissingen: Bardboek, 2013) 120 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-91855-00-9. Deze publi catie bundelt het oorlogsdagboek van Jaap Komejan uit Mariekerke, waaruit de PZC in de herfst van 2010 publi ceerde, met tal van omlijstende artike len uit die krant. Het geheel belicht op verhelderende wijze het verloop van de strijd om Walcheren (1944). Auteur Martinus de Kam (l) met uitgever Adriaan Langendonk van het Schrijverspodium en archeoloog Robert van Dierendonck van de SCEZ tijdens de boekpresentatie van op 2 oktober in de Drvkkery in Middelburg. Martinus de Kam, Nehalennia. Het laatste offer (Middelburg: de Drvkkery|Schrijverspodium, 2013) 120 pag.; krt.; ISBN 978-90-70174-86-6. Met bijdragen van de SCEZ op het terrein van de Zeeuwse archeologie ten tijde van de derde eeuw na Christus. Historische jeugdroman over een van de meest dramatische perioden uit de geschiedenis van Zuidwest-Nederland: de tijd waarin Zeeland bijna van de kaart verdween. Een periode waarover zo weinig bekend is, dat de verbeel dingskracht van een schrijver hard nodig is om er een spannend verhaal over te maken. De veertienjarige jongen Freio staat er alleen voor. Hij moet voor de boerderij van zijn ouders zorgen en zijn familie beschermen. Zijn vader Paluso is per schip vertrokken voor een gevaarlijke reis. Alleen Nehalennia, beschermgodin van de zeevaarders, heeft de macht om hem veilig thuis te brengen. De jongen staat voor de onmogelijke opgave om een offersteen voor de godin te bemach tigen bij behouden terugkeer van zijn vader. Een spannend jeugdboek, maar ook boeiend voor volwassenen. Arjen Roelse, Hoe tergend zijn geschrijf tegen mij ook mag zijn. Bestuurders van de gemeente Renesse 1888-1933 (Rotterdam: Brave New Books, 2013) 172 pag.; ill., foto's; 978-94-0210456 1. Behandelt de geschiedenis van lokale bestuurders en gebeurtenissen en ontwikkelingen in politiek Den Haag tegenover die op het eiland Schouwen- Duiveland. In het bijzonder die in de gemeente Renesse, in de periode van 1888 tot 1933. Bevat twee grote hoofdstukken onderverdeeld in vele kleine en grotere paragrafen. Na voorwoord en inleiding volgen 'het landsbestuur' en 'het gemeente bestuur van Renesse'. De auteur put voornamelijk uit Krantenbank Zeeland als bron. Met literatuuropgave en register. J.P. Sigmond, Zeemacht in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw (Hilversum: Verloren, 2013) 431 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978 90-87-04349-0. De auteur beschrijft de Nederlandse zeemacht van de Habsburgse vloot van Karel V tot het begin van het Twaalfjarig Bestand in 1609. Na een uitgebreide indeling volgt een indeling in drie delen: de Bourgondisch-Habsburgse zeemacht 1500-1560; een vloot op de binnen wateren 1572-1585 en de Staatse vloot op de Noordzee en de Atlantische oceaan 1585-1609. Het eerste deel bevat hoofdstukken over de keizerlijke vloot van Zeeland, de tocht van 1544 en de zeegewesten Zeeland en Holland, hun havensteden en bevaren zee gebieden. In het tweede deel volgen hoofdstukken over de strijd op de Zeeuwse stromen en de Hollandse binnenwateren en de Zuiderzee, onder meer aan de hand van tapijten. Deel 3 behandelt de blokkadevloten voor de Vlaamse kust, de samen werking met de Engelsen, de tocht van 1602 en de periode tot het Bestand van 1609. Met eindnoten, gebruikte bronnen en literatuur en index. Peter Sijnke, Kloveniersdoelen. Een korte geschiedenis (Middelburg: de Drvkkery, 2013) 48 pag.; ill., krt., tek., grav., foto's; ISBN 978-90-70174 79-8. Uitgegeven bij de heropening van de Kloveniersdoelen als cinema. Bevat zes hoofdstukken over een omschrijving van het monument, de schuttersgilden van Middelburg en de gebruikers van de Kloveniersdoelen. Ze dienden onder meer als schutters- doelen, recrutendepot, militair hospitaal, hulpkazerne, kleuterschool, muziekbibliotheek, kunstenaars centrum, onderkomen van de Stichting Nieuwe Muziek en sinds kort als filmzaal en grand café. Een vijfde hoofdstuk gaat over die nieuwe gebruikers en het laatste over de tuin van de Kloveniersdoelen. Met bronnen- en literatuuropgave. Bevat veel interessante foto's die laten zien hoeveel in de loop van de tijd aan het gebouw veranderd is. Peter Sijnke, Jeanine Dekker, Hans Sinke en Inge Heuff, Van stadsschuur naar silo (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2013) 80 pag.; ill., foto's, tek., krt. De vier auteurs hebben allen vanuit hun professie raakvlak met het onderwerp: de silo aan het Kanaal door Walcheren. Het boek werd uitgegeven in het kader van de restauratie van de silo als toekomstig Middelburgs monument. In een viertal hoofdstukken wordt een korte geschiedenis van de stad geschetst, de aanleg van de kanaal- werken en de aanleg van de stoommeelfabriek door de firma Wed. J.H.C. Kakebeeke Gz. in 1889. De silo waar het hier om gaat is echter die van de Coöperatieve Landbouwvereniging (CLV) Eiland Walcheren uit 1963. Eén hoofdstuk behandelt de herbestemming van de silo en de wijze waarop hier bouwkundig vorm aan wordt gegeven. Met illustratieverantwoording en geraadpleegde bronnen en literatuur. Lina van der Sluis (tekst)Gilles Vingerling (red.), 't Is n bitje oorlog in Nederland. Herinnering van Martien en Lina aan de oorlogsjaren 1940-1945 (Zuid-Afrika, 2012) 88 pag.; foto's, krt. Oorlogsherinneringen betreffende de families Van der Sluis, De Putter en De Jager op Schouwen-Duiveland (met name Bruinisse) en in West-Zeeuws- Vlaanderen (met name Klein-Brabant en Braakmanpolder). J.G. Smit, J.W. Burgers en E.T. van der Vlist, 'Bronnen voor de geschiedenis der dagvaarten van de Staten van Zeeland, 1318-1572. Band I t!m III. RGP 263 (Den Haag, 2011) 3 banden: 354, 355-920, 921-1483 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-5216-178-5. In het eerste deel wordt een uitgebreide inleiding gegeven op de dagvaarten, de Staten van Zeeland en die van de eilanden, er zijn lijsten met afkortingen, lijsten van geraadpleegde literatuur en een overzicht van archieven en archivalia. Daarna volgen de integrale teksten verspreid over drie banden. Band III bevat een index van zaken en termen. Johan Thomas, Historie van Westdorpe (Terneuzen: J. Thomas, 2013) 287 pag.; ill., foto's, krt. Overzicht op de geschiedenis van het dorp Westdorpe. Zonder inhoudsopgave. Jacoline Vlaander, Fort Rammekens. Een poort naar de toekomst (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2013) 72 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978 90-70174-83-5. In opdracht van Staatsbosbeheer uitgegeven boekje over de renovatie/restauratie van fort Rammekens waarin zowel informatie over archeologische vondsten, geschiedenis, flora en fauna van het fort zijn verwerkt. Vier hoofdstukken behandelen de periodes 1547-1600 (Furore met een fort), 1600-1795 (Het fort als decor), 1795-1900 (Van haven tot fort) en 1900-heden (Fort in de schijnwerpers). Met illustratieverantwoording, geraadpleegde bronnen en colofon. Tijdschriften Tijdschriften Zeeuws Tijdschrift 63/nr. 34 (2013) 1 64. Bevat een keur aan grote en kleine bijdragen waaronder 'Zeeland in het Rijksmuseum' door Frits de Coninck, waarbij hij een keuze maakt uit 10.000 aan Zeeland gerelateerde voorwerpen in het Rijks. Albert Clement schrijft over het orgel van de Koorkerk in Middelburg. Fransisca van Vloten kijkt terug op de tiende schildersweek van Domburg. Johan de Koning schrijft over 'Boeddha in de polder' het hoofd kwartier van de beweging Triratna in Hengstdijk die met een opmerkelijke architectuur is neergezet. Verder zijn er bijdragen van Katinka Polderman, Menno Steketee, Lorenzo Benedetti, Mario Molegraaf, René de Visser, André van der Veeke en Marlies Jongejan. Zeeland 22/3 (2013) 83-122, 4 pag. Willem van de Broeke, economisch historicus, schreef over drie eeuwen vlasteelt en vlasverwerking in Zeeland. Peter Henderikx reageert op een vorig artikel van Lo van Driel over de herkomst van de Zeeuwen in 'Sueven, Zeeuws en Zeeuwen.' Lo van Driel voorziet ook de argumenten van Henderikx van passende repliek. Tom Meijer stoft een vergeten stuk muziekgeschiedenis af met 'Het dansorgel in Zeeland.' Verder zijn er nog de rubrieken aanwinsten, boekbesprekingen en de agenda van het Zeeuws Genootschap. Heem- en oudheidkundige bladen Wij van Zeeland, mededelingenblad van de Nederlandse genealogische Vereniging, Afdeling Zeeland (2013,4), biedt in dit nummer nieuws uit de regio's Goeree Overflakkee, Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. M. Neuteboom- Dieleman vertelt over de bedijking van het Stroodorpe poldertje bij Krabbendijke, waarin Jacob Rottier een rol vervulde die hem geen geluk bracht. In de serie 'Voorouders komen Zeeuws Erfgoed 29 december 2013/04 ERFGOED ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 29