Inhoudsopgave SCEZpresse Erfgoed Wat is ZttXXWS u waard? www.scez.nl/beeldbankarcheologie 2 SCEZpresse CULTUURHISTORIE 3 2014: 200 jaar Provincie Zeeland - Start Zeeuwse Ankers ARCHEOLOGIE 4 Archeologisch nieuws 6 Onderzoek en meldingen 10 Vondst voor het voetlicht: Drie Zeeuwse pelgrimhoorns STREEKTALEN 12 Streektaal Varia ERFOEDEDUCATIE 14 Twee museale kindconcepten uitgewerkt: 'Kiekus!' en 'Guus en Guusje' MUSEA 15 Ontwikkelingen in museumland 16 Zeeuwse MuseumNa|8 18 Herdenkingsjaar Tweede Wereldoorlog 2014-2015 20 Volkscultuur Nieuws: Gloednieuwe Zeeuwse traditionals MONUMENTEN 22 Erfgoed- en watersector vinden elkaar in aanpak gevolgen klimaatverandering 23 Inventarisatie van erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog afgerond Kerkenproject gemeente Sluis van start 24 Promotiemiddelen Vier Werven Overleg opgeleverd 25 Restauratieprojecten bij ROP Zeeland 26 Open Monumentendag: een dag vol macht en pracht! Onderhoud van bitumineuze dakbedekking 27 Belastingaftrek voor eigenaren van rijksmonumenten ERFGOED ALLERLEI 28 Publicaties 31 Colofon MOnuMENTaal Vacature Raad van Toezicht Bij de omslag Sinds december 2013 is de Beeldbank van het Zeeuws Archeologisch Depot online te raadplegen via de website van de SCEZ. Van de vele duizenden voorwerpen uit het depot is een selectie gemaakt van circa 3.500 meest bijzondere vondsten. Deze zijn met foto, beschrij ving en herkomst in de beeldbank ontsloten. Meer hierover op pagina 4. Tradities moeten zich aanpassen anders lopen ze het risico te worden bijgezet in het rariteitenkabinet van de Nederlandse volkscultuur. Tradities staan of vallen met beleving. Beleving is emotie en emotie kan hoog oplopen. Je bent ergens voor of je bent ergens tegen, je vindt iets geweldig of je vindt het maar niets. Er zit onmiskenbaar iets onredelijks in beleving en emotie. Als u dit leest dan heeft u kunnen zien in welke mate de altijd behulpzame, vrolijke en soms wat onhandig opererende kompaan van Sinterklaas in uiterlijk en gedrag is veranderd. Hoe zag Zwarte Piet er uit en hoe gedroeg hij zich? Was het nog Zwarte Piet of was het gewoon Piet? Op het moment dat ik dit stukje schrijf woedt daarover een hevige discussie. Iedereen heeft natuurlijk gelijk. Het is maar net welke invalshoek voor de discussie wordt gekozen. Ik vind het boeiend om te horen hoe het Sinterklaasfeest is ontstaan en hoe de belangrijkste 'dramatis personae' met hun tijd zijn meegegaan en waarom. Misschien moeten we het traditionele Sinterklaasfeest gewoon zien als een kinderfeest met alle ingrediënten die een kinderfeest zo leuk maken: een spannend verhaal met geheimzinnige hoofdfiguren, een feestelijke intocht en een pakjesavond vol met verrassingen. Maar dat neemt niet weg, dat het Sinterklaasfeest op een ander niveau verbindingen blootlegt naar aspecten van onze samenleving in heden en verleden die minder feestelijk zijn en waar we onze ogen niet voor mogen sluiten. Ik doel dan op onderdrukking en discriminatie. Kijkend naar het verleden wordt gezegd: het waren andere tijden. Levend in het heden en kijkend naar de toekomst moet worden gezegd: dat niet meer. Zo kan de traditie van het Sinterklaasfeest en Zwarte Piet in twee dimensies worden beleefd, de ene niet minder dan de andere. Beleving is evenzeer van toepassing op deze Zeeuws Erfgoed. Zie bijvoorbeeld de archeologische schatten op de omslag. Beleving in 32-voud. De burgemeesters van Amsterdam en Sluis zullen zeker iets hebben beleefd op de Zeeuwse Klapbank in het op 30 september geopende Belfort in Sluis. Maar wat? Voor de deelnemers aan de Zeeuwse MuseumNa|8 in oktober moet de duisternis een beleving op zich zijn geweest. Volop beleving was er bij het zingen, spelen en het beluisteren van covers van Zeeuwse traditionals in De Spot op 15 november in Middelburg. In Zeeland kun je feesten, zoveel is die avond wel duidelijk geworden. Lees meer over dit alles verderop in dit nummer. Ik wens u goede dagen en een voorspoedig 2014. Wim Scholten, directeur Op 28 juli 1914 verklaart Oostenrijk-Hongarije de oorlog aan Servië. Op 4 augustus trekken Duitse troepen België binnen en is de Eerste Wereldoorlog een feit. Nederland blijft buiten het conflict. De neutraliteits politiek van Nederland leidt in 1913 tot het bouwen van een kustfort ten oosten van Vlissingen. De Westerschelde moet worden verdedigd. Voorzien is in twee pantserkoepels met ieder twee kanonnen. In 1914 stopt de bouw. Het in Duitsland bestelde geschut wordt vanwege de oorlog niet geleverd en het kustfort (fort De Ruyter) wordt nooit afgebouwd. Nu, honderd jaar later, zijn de betonnen restanten nog duidelijk aanwezig. Het is erfgoed van een nooit gevoerde oorlog. Uitkomst lezerswaardering en toekomst nieuwsbrief: zie pagina 27

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 2