Archeologisch nieuws Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Collectie Zeeuws Archeologisch Depot online Internationale workshop metaalvondsten Domburg Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in Het Schuitvlot Looierssingel 2 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldwaarde wordt niet getaxeerd), vondst meldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 3 december 2013, 7 januari, 4 februari en 4 maart 2014 van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! In het Zeeuws Archeologisch Depot (ZAD) van de SCEZ zijn vele duizenden vondsten opgeslagen. Deze zijn afkomstig uit honderden kleine en grote onderzoeken en opgravingen in Zeeland. Een deel van de vondsten wordt geëxposeerd in musea, niet alleen in Zeeland maar eveneens in de rest van Nederland of zelfs daarbuiten. Maar het merendeel blijft, soms tijdelijk maar ook voor langere tijd, opgeborgen in dozen in de diverse klimaat kamers van het depot. Zo bezit het ZAD afzonderlijke ruimten voor opslag van keramiek en glas, metaal, organisch materiaal, steen en de opgravingsdocumentatie. Alle vondstendozen staan inmiddels geregistreerd in het databasesysteem The Museum System (TMS). De laatste jaren is er hard gewerkt om de registratie achterstanden, die in de loop van de jaren ontstaan waren, in te lopen en de gegevens vast te leggen. Ook zijn er van de fraaiste voorwerpen foto's gemaakt die eveneens aan de TMS-database zijn gekoppeld. Dankzij het achter standenproject 'Probleemloos Toegankelijk' kan nu een aantrekkelijk deel van de collectie worden gepresenteerd via de nieuwe digitale beeldbank van het depot: www. scez. nl/beeldbankarcheologie. Van de inmiddels meer dan 50.000 geregistreerde Zeeuwse bodemvondsten zijn in de beeldbank de 3.500 meest aansprekende vondsten te bekijken, inclusief informatie over de herkomst. In de database kunt u zoeken op periode, vindplaats, voorwerp en materiaal. Ook zijn de gegevens van de twee collecties die in beheer zijn van de SCEZ (van de Provincie Zeeland en van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen) afzonderlijk te raadplegen. Archeoloog Bernard Meijlink (WAD) verstrekt uitleg over Overige sprekers en publiek volgen een van de presentaties. onder andere de Walcherse ringwalburgen. Negende-eeuwse gesp uit de opgraving Domburg-Badstraat in Borre-stijl, een stijl typerend voor de Vikingen. De vroegmiddeleeuwse metaalvondsten van het strand van Domburg zijn internationaal vermaard. Sinds de publicatie door Torsten Capelle in 1976 is de kennis op dit gebied aanzienlijk toegenomen. Daarom organiseerde de Vrije Universiteit Brussel in samenwerking met de SCEZ en het Zeeuws Museum een internationale workshop om de metaalvondsten met uitzondering van de munten opnieuw onder de loep te nemen. Engelse, Belgische en Nederlandse specialisten onderzochten 's ochtends vondsten uit de collecties van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en het Zeeuws Archeologisch Depot. Een uitzonderlijke vondst is een in de 'Borre-stijl' versierde negende-eeuwse gesp uit de opgraving Domburg-Badstraat. De grote hoeveelheid vroegmiddeleeuwse objecten als mantelspelden en broches uit de achtste en negende eeuw is bijzonder, maar duidelijk is dat er ook veel latere vondsten afkomstig zijn van het strand. Voor deze latere periode nam men tot nu toe aan dat de vroegmiddeleeuwse handelsnederzetting Walichrum al had opgehouden te bestaan. De middag was gevuld met lezingen waarin Walcheren en Domburg in de vroege middeleeuwen verder werden uitgediept en waarbij ook andere belangstellenden waren uitgenodigd. Uit de daarop volgende discussie kwam naar voren dat het voor een beter begrip van de vroegmiddeleeuwse handelsnederzetting Walichrum noodzakelijk is om alle strandvondsten van Domburg in één studie op te nemen. Zeeuws ErfgOed 4 december 2013/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 4