Project Romeins Aardenburg afgesloten Versierde tinnen lepels gezocht Versierde lepel uit Zierikzee Leerlingen van de beide Aardenburgse basisscholen volgen de les over Romeins Aardenburg. Een jonge Romeinseoverhandigt het wetenschappelijk rapport aan cultuurgedeputeerde Ben de Reu. Vrijdag 25 oktober werd het Odyssee-project afgesloten met de presentatie van twee voorziene publicaties: een wetenschappelijk rapport van het onderzoek en een publieksboek. De presentatie vond plaats op de openbare basisschool Vorsterman van Oyen in Aardenburg: vóór de bouw hiervan is in 1975 een opgraving uitgevoerd met belangrijke uitkomsten over het militaire karakter van Romeins Aardenburg. Projectleider en co-auteur Robert van Dierendonck begon met een les voor groep 7/8 van de beide Aardenburgse basisscholen, gevolgd door een korte presentatie voor genodigden, onder wie collega-archeologen uit Nederland en Vlaanderen. Twee jonge 'Romeinsen' Lauren Huisman en Liesl van Eenennaam presenteerden de eerste exemplaren van het rapport aan cultuurgedeputeerde Ben de Reu van de Provincie Zeeland - de belangrijkste subsidiegever van het onderzoeksproject - en aan wethouder Peter Ploegaert van Sluis. SCEZ-directeur Wim Scholten overhandigde de eerste exemplaren van het publieksboek aan twee leerlingen van de basisscholen, Kirsten van de Poll en Steven van den Bos, daarmee benadrukkend hoe belangrijk het is om jongeren de eigen streek geschiedenis mee te geven. Ook beide bestuurders gingen hier in hun dankwoord op in. Gedeputeerde De Reu zegde ook provinciale ondersteuning voor de verdere studie van de Aardenburgse vondsten toe. Wethouder Ploegaert wees erop dat een van de belangrijkste aanbevelingen uit het rapport al was opgenomen in het vastgestelde gemeentelijk archeologiebeleid. De kersverse Stichting Archeologisch Museum Zeeland organiseerde het avondprogramma in het Dorpshuis. Robert van Dierendonck hield voor circa tachtig belangstellenden een lezing over de Romeinen in Aardenburg en hun archeologische nalatenschap; de stichting belichtte de voortgang van het nieuw in te richten museum in het oude gemeente huis van Aardenburg. Het wetenschappelijke rapport De Romeinse agglomeratie Aardenburg was binnen drie weken al uitverkocht. Het rapport is nu printing on demand te bestellen via www.hazenbergarcheologiepublicaties.nl. Het publieksboek Aardenburg en Zeeland in het Romeinse Rijk is te koop bij de Zeeuwse boekhandel en op termijn ook in het Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg (€7,50). In de vorige Zeeuws Erfgoed stond een oproep om versierde tinnen lepels uit twaalfde/dertiende-eeuwse contexten te melden. Het betreft lepels waarvan de bakken zijn versierd met twee vissen, hoewel kruismotieven, (levens?)bomen, leeuwen en griffioenen ook voorkomen. In Nederland komen veel lepels met vismotieven uit Zeeland. Zoals in de vorige Zeeuws Erfgoed aangestipt bevat ook het Zeeuws Archeologisch Depot zo'n lepelfragment (inv. nr. 0019-7). Het is een Zierikzeese vondst uit 1991, aangetroffen in stortgrond van rioleringswerk aan de Balie (naast de grote kerk van Zierikzee) De overige vondsten waren glasparelbroches, metaal vondsten en als aardewerk Andenne/Paffrath (elfde-dertiende eeuw). Melding van dergelijke lepels wordt onveranderd op prijs gesteld. Reacties liefst met foto naar: F. (Froukje) Veenman, Gemeente Groningen, Postbus 7081, 9701 JB Groningen of j[roukje.veenman@groningen.nl. Alle meldingen worden zorgvuldig behandeld. ZeeuWS Erfgoed 5 december 2013/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 5