Noord- en Zuid-Beveland Walcheren In de dijk zijn naast 13 aardewerkscherven ook enkele delen van kloostermoppen en 2 fragmenten van daktegels gevonden. Deze zijn door archeologisch bureau Artefact! te Kamperland geanalyseerd. De scherven, bestaande uit rood en grijs aardewerk en lichtgrijs steengoed, dateren tussen de dertiende en vijftiende eeuw. Het dijkdeel van de doorgraving is, gezien de gevonden scherven en bouwmaterialen, waarschijnlijk opgebouwd (hersteld) omstreeks late vijftiende of vroege zestiende eeuw. In de grond waaruit de dijk is opgebouwd was afval terecht gekomen. Ten tijde van het dijkherstel moet er bewoning in de omgeving zijn geweest. Het afgeschaafde dijkprofiel van de Platte Capelledijk in westelijke richting gezien (B. Chamuleau). Muntschat en versterkt huis bij Colijnsplaat In augustus 2012 werd bij de SCEZ de vondst van een kleine muntschat gemeld uit de omgeving van Colijnsplaat. Het bleek te gaan om zilveren munten uit de veertiende en begin vijftiende eeuw. Naar aanleiding hiervan ontdekte de SCEZ op luchtfoto's dat sprake kon zijn van een omgracht terrein. De gemeente Noord-Beveland besloot nader onderzoek te doen naar de context van de muntschat, zodat het terrein een gepaste bescherming kan krijgen. De grondeigenaar en vinders waren bereid hieraan mee te werken. Onlangs vond het veldonderzoek plaats. De resultaten maken duidelijk dat het waarschijnlijk een muntschat betreft Veldbrandovens Derringmoerweg, Arnemuiden Tijdens het bouwrijp maken van enkele percelen aan de Derringmoerweg zijn resten gevonden van twee veldbrandovens. Men gebruikte deze voor baksteenproductie volgens een werkwijze die tot in de negentiende eeuw nagenoeg onveranderd bleef; vanaf begin twintigste eeuw namen de steenfabrieken de productie over. Eén oven was vrij goed bewaard gebleven en is door de WAD gedocumenteerd. Hij bestaat uit enkele geulen van circa 60 centimeter breed met daartussen iets hogere bankjes van circa 80 centimeter breed waarop de ongebakken bakstenen gelegd werden. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor muurtjes die kunnen wijzen op een daadwerkelijk gebouw of structuur. In de geulen stookte men hout, turf of steenkool waarmee men de gevormde kleiklompen bakte. Op twee van deze bankjes vond de WAD nog een gedeelte van de onderste laag bakstenen terug. Ze hebben een formaat van 26 x12 x 5,5 centimeter. De ovens zijn tijdelijk opgericht voor een specifieke bouw in de nabije omgeving. De datering is nog onbekend. Op basis van de baksteenmaten behoort bijvoorbeeld de wederopbouw van Arnemuiden na de verwoestingen door de Spanjaarden rond 1574 tot de mogelijkheden. Een uitgebreider verslag verschijnt in Nehalennia, afl. 182 (dec. 2013). die begraven is in de buurt van een laatmiddeleeuwse versterkte huisplaats. Er zijn verschillende laatmiddeleeuwse fundamenten gedocumenteerd. Eén fundering betreft muurwerk van twee rijen grote bakstenen, waarbinnen puin en mortel is gestort zodat een circa 1,20 meter dikke muur is ontstaan: een veel gebruikte bouwmethode in de veertiende/ vijftiende eeuw. Daarnaast lijkt het alsof het terrein omgeven was door een brede gracht van circa 10 meter. Alle gegevens worden de komende maanden geanalyseerd en zullen nieuwe inzichten bieden in de bewoningsgeschiedenis van Noord-Beveland vóór de stormvloeden van 1530/32. Onderzoek van een veldbrandoven aan de Derringmoerweg, Arnemuiden (foto WAD). Oude schoolplaat van Cornelis Jetses, 'Op het zetveld bij de steenovens'. Zeeuws Erfgoed 8 december 2013/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 8