Zffuws-Vlaandfrfn Chinese munt bij Domburgse Watergang Julien Lambour uit Middelburg vond langs de Domburgse Watergang bij de Perduinsweg ten westen van Middelburg in 2010 een bijzondere munt. Deze is waarschijnlijk afkomstig uit vergraven grond van de watergang, die in die periode natuurvriendelijke oevers kreeg. De koperen munt heeft een diameter van 23 millimeter en centraal een vierkant gat van 6 x 6 millimeter. Het is een Chinese cash (van het Tamil-woord kasu), een eenheidsmunt die rond 210 voor Chr. werd geïntroduceerd en die men in het Chinese keizerrijk bleef aanmaken tot in de negentiende eeuw. Het gat werd benut om dergelijke munten samen te binden om zo hogere valuta-eenheden te maken (determinatie Arno van den Dorpel). De munt dateert uit de K'ang-hsi (Kangxi) periode en is in Peking geslagen tijdens de lange regeerperiode van keizer Sheng-tsu, 1661-1722. In die periode kwam vanaf 1668, na de Burgeroorlog in China, de import van Chinese producten door de VOC weer op gang, onder andere het bekende Kangxi-porselein. Waarschijnlijk is de munt met een schip van de VOC-kamer Zeeland naar Walcheren gekomen en als curiosum bewaard vóórdat hij in de grond terechtkwam: hij is opmerkelijk gaaf en niet gecorrodeerd. Een 'exoot langs de Perduinsweg: voorzijde Chinese munt, K'ang-hs--prriode 1662-1722). Keerzijde van de Chinese munt. Nieuwe vondsten Neanderthalers, Noordzee De heer A. Goetheer uit Ovezande meldde op 3 oktober vuurstenen werktuigen, afkomstig uit de Noordzee in de omgeving van de Steenbanken, ongeveer 15 kilometer uit de Walcherse kust. Ze waren opgezogen door een schelpenzuiger. De werktuigen dateren uit de oude steentijd (midden-Paleolithicum) en zijn 40.000 tot 100.000 jaar oud. Ze zijn vervaardigd door toen levende Neanderthalers en vertonen een zwarte glanspatina, wegens langdurig verblijf in zeewater. Uit de omgeving van de vindplaats zijn in het recente verleden al vuurstenen werktuigen uit de oude steentijd, zoals enkele vuistbijlen, opgezogen en zelfs een klein schedelfragment van een Neanderthaler, de eerste die in Nederland is aangetroffen. Vuurstenen vondsten van de Steenbanken, ongeveer 15 kilometer uit de kust van Walcheren (A. Goetheer). Zeeuws ErfgOed 9 december 2013/04 ARCHEOLOGIE Middeleeuws schaakstuk In de omgeving van Zuidzande vond Philippe Legrand een zeer bijzonder schaakstuk van walvis- of walrustand. De hoogte is ongeveer 5 centimeter, de breedte circa 4,5 centimeter. Deze stukken werden vanaf de twaalfde eeuw vooral in Noorwegen gemaakt. Men noemt ze ook 'Lewis-schaakstukken', naar een vondst van onder meer 78 van deze schaakstukken op de Hebriden in 1831. Overige vondsten van de Zeeuws-Vlaamse locatie, onder andere aardewerk, beslaan de periode dertiende tot en met achttiende eeuw. Er is ter plaatse geen (laat)middeleeuwse nederzetting bekend. Een in WestZeeuws-Vlaanderen gevonden Eewis-schaakstuk' (Ph. Legrand). >>Voorbeelden van Lewis-schaakstukken (Wikimedia Commons).

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 9