Een huis voor de Cadzandse dracht Binnenkort opent in Nieuwvliet een expositiecentrum voor de Cadzandse streekdracht. Op 11 april gaan de deuren open van een voormalig woonhuis aan de Dorpsstraat. Reden om hier de schijnwerpers eens te richten op de Cadzandse dracht. namen deze al vroeg in de negentiende eeuw over. Ook gingen zij een modieuze mantel of jak met een lange schoot dragen. Dit model had veel weg van een burger japon. Op dat moment was de vrouwenkleding nog kleurig, na het midden van de negentiende eeuw werd deze donkerder. Kostuum Steeds meer mannen in West-Zeeuws-Vlaanderen legden na 1850 het streekdrachtkostuum af. De teloorgang van de vrouwendracht zette na de Eerste Wereldoorlog in, het eerst bij jonge vrouwen. Omdat juist jongeren nieuwe elementen in de kostuums aanbrachten, veranderde er sinds die tijd weinig meer in het Cadzandse kostuum. De oude gekleurde mantels werden afgedragen. Voor net droegen de vrouwen een donkerblauwe of zwarte. De mantel sloot hoog, had lange mouwen en een schoot tot op de knie. De kornetmuts was gemaakt van witte geborduurde tule en had een rand van kloskant. Hij sloot nauw om het hoofd. Eronder zat een zwarte ondermuts. De vrouwen droegen een hele reeks onderrokken en daarover heen een effen bovenrok van een wollen stof. Daar weer overheen kwam een zwarte zijden schort. Vrouwen in Cadzandse dracht, circa 1965 (bron: Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland; foto O. de Milliano). Streekdracht In het begin van de negentiende eeuw ontwikkelde zich in het Land van Cadzand een aparte kleedstijl. Voor die tijd droeg de plattelandsbevolking in heel Zeeland dezelfde soort kleding. Na 1800 ontstonden per streek verschillen in mutsen, kledingstukken en sieraden. Omdat Zeeuws- Vlaanderen al vanaf 1796 deel uitmaakte van Frankrijk en vrijwel afgesloten was van de Zeeuwse eilanden, raakte het kleedgedrag hier sterk bei'nvloed vanuit Vlaanderen. Dat zien we bijvoorbeeld terug in de opkomst van de 'faas', een hoofddeksel voor mannen, die ook in Vlaanderen voorkomt maar nergens anders in Zeeland. Modieus De kleding in het Land van Cadzand en op de noordelijke Zeeuwse eilanden stond in een aantal opzichten dichter bij de burgermode dan elders in Zeeland. Dat kwam omdat hier een elite van zeer welvarende boeren woonde, die trendsetters op kledinggebied waren. Omdat ze rijk waren, konden ze nieuwe, modieuze kledingstukken en accessoires aanschaffen. Hun kleding leek meer op wat de burgerij in de steden droeg dan de kleding van de plattelands bevolking op Walcheren, Zuid-Beveland en het Land van Axel. Een opvallend element uit de Cadzandse dracht is de kornetmuts van de vrouwen. Ook burgerdames in de stad droegen zo'n muts. Vrouwen in West-Zeeuws-Vlaanderen Verdwenen uit het straatbeeld Geleidelijk verdween de Cadzandse dracht uit het straatbeeld. In 1965 droegen nog 85 (oudere) vrouwen de Cadzandse dracht. De meesten van hen woonden in Nieuwvliet, Cadzand, Schoondijke en Groede. De laatste draagsters overleden omstreeks 1980. De Cadzandse streekdracht wordt nu in ere gehouden door de Stichting tot Behoud van de Cadzandse dracht, opgericht in 2010. Een nieuwe expositieruimte De stichting maakte een voormalig woonhuis in Nieuwvliet geschikt als expositieruimte. De woning is in 1912 gebouwd voor een rustend landbouwer. Veel kenmerken uit die tijd zijn behouden. Zo zijn er nog bedsteden, binnenblinden, een wc buiten en de originele tegelvloer in de gang. Binnenkort zijn in het huis taferelen te zien met levens grote poppen in Cadzandse dracht. De taferelen geven een beeld van het leven in West-Zeeuws-Vlaanderen aan het begin van de twintigste eeuw. Kleding en materialen komen onder andere uit het vroegere gemeentelijk museum van IJzendijke. De voor- en achterkamer worden ingericht met onder meer een kabinet en plattebuzekachel. In het opkamertje boven de kelder komt een vitrinekast en de zolder gaat dienen als expositieruimte. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 11 april aanstaande. Het seizoen loopt tot 1 november. Het museum is geopend op woensdag- en zaterdagmiddag, in juli en augustus elke middag. Groepen kunnen op aanvraag het hele jaar terecht. Adres: Dorpsstraat 55, Nieuwvliet. Zeeuws Erfgoed 1 4 maart 2014 01

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 14