Tijdschriften Heem- en oudheidkundige biaden Zeeuws Erfgoed 29 maart 2014 01 Zeeuws Tijdschrift 63/nr. 5/6 (2013) 1-64. Ditmaal geheel gewijd aan scholenge meenschap De Rede in Terneuzen; een scholengemeenschap voor gymnasium, atheneum, havo, vmbo en Iwoo die honderd jaar bestaat. De school heeft niet altijd zo geheten, maar ontstond uit een gemeentelijke hbs die rijks-hbs werd (1913-1940). In de oorlogsjaren wisselden diverse locaties als onderkomen voor de school. Na de oorlog werd het openbaar lyceum omgevormd tot het Petrus Hondius Lyceum (1945-1962). Na die tijd komt de omvorming naar de Mammoetwet en de daaropvolgende periode tot 1988. Tussen 1988 en 2000 veranderde de rijksscholengemeenschap in de stedelijke scholengemeenschap De Rede. Na de fusiegolf volgde integratie en uiteindelijk een school waar vandaag de dag met de iPad in de klas wordt gewerkt. Zeeland 22/4 (2013) 123-162. In dit nummer bijdragen van uiteenlopende aard. Johan de Koning schrijft in 'Zeeuwse pracht van een instituut onder druk' over de Zeeuwse architect Johan van Nieukerken (1854-1913) die onder meer het gebouw van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam ontwierp, maar daarnaast ook Vrederust in Serooskerke, villa Carmen Silva en het Badpaviljoen in Domburg. H. Ronnes en L.M. van der Voort schrijven over een reisverslag van het achttiende-eeuwse Amsterdamse gezelschap Semper Idem in 'Wij zagen hier aan 't strand twee Zeeuwsche meisjes'. Rob van Hese en fotograaf Ton Stanowicki brengen een poëtische ode aan Fernando Pessoa. Jeanine Dekker, hoofdredacteur van het derde deel van de Geschiedenis van Zeeland schrijft hierover een samen vattende bijdrage in 'Zeeland in het tijds gewricht 1700-1850: oude luister nieuw elan'. Verder de gebruikelijke rubrieken aanwinsten en boekbesprekingen. Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2012) 175 pag. Hierin staan drie grote artikelen. Hans Smit schrijft 'Een Brabander over de kust van Walcheren; een Verbael van Andries Vierlingh uit 1577'. Vierlingh is de auteur van Tractaet van dyckagie en heeft zich tijdens zijn leven actief met de Walcherse kust(bewaking) beziggehouden. Katie Heyning bespreekt het geschenkencircuit in de late zestiende- en vroege zeventien de eeuw in de Staten van Zeeland in 'Non est 'puf', sed purum aurum.' Nettie Schwarz ten slotte bespreekt brieven uit Suriname van Zeeuwse landverhuizers in 1672 in haar bijdrage 'Weggaan of blijven?' Jaarboek van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen; Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws- Vlaanderen 41 (2013) 168 pag.: Lo van Driel, De schoolmeester en de stad. J.H. van Dale en Sluis in de negentiende eeuw (Aardenburg: Durenkamp) ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978-94-91528-05-7. In plaats van een herdruk van zijn proef schrift verscheen deze ingekorte en voor een breed lezerspubliek geschreven biografie over Van Dale. In ruim zestig korte verhalen wordt het wel en wee van de stad Sluis in de negentiende eeuw geschetst, vanaf de aanval van de Fransen en de Belgische pogingen Zeeuws-Vlaanderen te annexeren tot de afdamming van het Zwin. Daardoorheen loopt het leven van schoolmeester en archivaris J.H. van Dale. Schouwen-Duiveiand Het jaarboek 2013, Kroniek van het land van de zeemeermin van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland begint met 'De geschiedenis van een stad in Zeeland die nooit tot ontwikkeling is gekomen' door E. de Boo van Uijen. Die stad blijkt Brijdorpe te zijn. Om het belang van het vroegere Brijdorpe te kunnen bewijzen moet nog veel onderzoek worden gedaan, maar de vroegere aanwezigheid van een kerk, een burcht en aanwijzingen voor het bestaan van een haven betekenen toch wel wat. A.P. van Vliet schrijft over de ondergang van de Zierikzeese vissersvloot in de Eerste Engelse Oorlog en J. Steenhof de Jong over de ontwikkeling van de N.V. Land- en exploitatiemaatschappij Nieuw Haamstede in crisistijd, waaraan Schouwen onder andere het vliegveld te danken had. Markante bewoners van het eiland - Francois P.J. Was, plattelandsheel- en vroedmeester, en burgemeester jhr. mr. J. Schuurbegue Boeye - zijn geportret teerd door H. Doeleman Hzn en A.M. van Wely. F. Beekman verricht een speurtocht naar schrijver en inhoud van de sleute lroman Mijn zoon Gerrit uit 1962 van Martin Mons en B. Blikman-Ruiterkamp vertelt hoe een bijna vergeten schrijfster over het leven van Pieter Mogge dacht, een zeer bekend lid van het Zierikzeese patriciaat. Het kwartaalblad Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (2013, 4) schenkt aandacht aan de reis van het slavenschip d' Eenigheit dat 1761 vertrok van de rede van Rammekens. Dat een reis van Den Haag naar Renesse in 1945 een heel avontuur bleek te zijn, zien we in het artikel van F. Beekman. R. van Langeraad KAzn. laat weten dat op Schouwen- Duiveland ondanks de inundaties verschillende graftrommels bewaard zijn gebleven. De graftrommels waren in zwang van ongeveer 1850 tot de Tweede Wereldoorlog, en schijnen sinds 2009 weer meer gebruikt te worden. Thoien Het jaarboek van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (2013) heet: Wagenmaker, Winkeltjes en Watersnood. K. Fase brengt verslag uit over de bewoners van de Molendijk en de Klippelstraat rond 1935, die hij samen met P. Gunst en J. den Engelsman heeft kunnen achterhalen. 'Adrianus de Jong, de laatste wagenmaker van Oud- Vossemeer' is de grootvader van H. van Bemmel, en uit diens artikel blijkt dat hij zich nog veel herinneren kan over zijn grootvaders werk en zijn gezin. J.P.B. Zuurdeeg heeft gelukkig een aantal herinneringen van oud-onderwijzer L.K. van Dijk voor de lezers in dit jaarboek gepubliceerd, waardoor we een beeld krijgen van de woning van kleine midden standers als de visboer, de kleermaker, de bakker of de kruidenier. Ook onderwerpen als verlichting, watervoorziening en kleding komen aan de orde. Velen onder ons zullen niets meer weten over zwavel stokjes of de tondeldoos! L.K. van Dijk vertelt wat 'Keutjesavond' inhoudt. K. de Koning belicht slachtoffers van de watersnood van 1953, die op een van de eilanden Tholen of Sint-Philipsland zijn geboren maar elders verdronken. Waicheren In Arneklanken van de Historische Vereniging Arnemuiden (2013, 4) vertelt P.J. Feij nogmaals over de tijd van koning Willem I en dan vooral over de gift van de koning ten behoeve van de armen. L.C. Schouls schrijft over het beeld dat in de hal van het Museum staat: de vissers vrouw uit Arnemuiden. Op het vermelde in de 'Kroniek van Arnemuiden over de jaren 1906 tot en met 1908' weet J. Adriaanse aanvullende bijzonderheden te geven. P.A. Baaijens besluit zijn geschiedenis van de telefonie en de posterijen. In dit deel noemt hij ook de mensen die telegrafist of postbesteller waren in Arnemuiden en Kleverskerke. Het laatste artikel gaat over een bezoek van de 'minister' - ingenieur C. Staf - aan Kleverskerke in 1936. Het volgende nummer van Arneklanken zal in een nieuw jasje verschijnen, gedrukt in kleur, meer pagina's en beter papier. We verheugen ons daar zeer op. Den Spiegel, kwartaalblad van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2014,1), begint met het negende artikel van de reeks 'Zichtbaar verleden': 'Doods en neringloos'. In de Walcherse Arkadia uit 1717 wijdt Mattheus Gargon honderd pagina's aan de beschrijving van een wandeling door Vlissingen. Auteur P. van Druenen maakt met de lezers de wandeling nog eens in onze tijd. A. Verdonk-Rodenhuis laat ons uitgebreider kennismaken met de nieuwe directeur van het muZEEum, mevrouw drs. Annelies Visser. In 'Een Zeeuwse dreadnought 1912-1914?' vertelt R. van Maanen over een bepaald marineschip. Aan de hand van het archief van de Koninklijke Maatschappij De Schelde laat hij zien hoe de ontwikkelingen rond de bouw van dat schip plaatsvonden. Na de Tweede Wereldoorlog was er ook bij De Schelde personeelsgebrek. J. Braat schrijft dat de komst van vakbekwame Poolse arbeiders een succes was, zowel voor De Schelde als voor de Vlissingse bevolking.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 29