Kastelen in Zeeland In Zeeland zijn nog enkele 'echte' kastelen en enige tientallen kasteelbergjes bewaard gebleven. Veel kastelen en kasteelterreinen zijn in de loop van de tijd verdwenen. Gegevens over alle Zeeuwse kastelen zijn nu ondergebracht in het Kastelenlexicon Zeeland. Het Kastelenlexicon is een project van de Nederlandse Kastelenstichting in Wijk bij Duurstede. In 1992 werd de Stichting Kastelenlexicon Nederland (SKLN) opgericht met als doel de publicatie van een landelijk kastelenlexicon of kastelendatabank met zoveel mogelijk gegevens over verdwenen en nog bestaande middeleeuwse kastelen. Een dergelijke databank is van belang voor de bescherming van dit cultuurhistorische erfgoed, voor infrastructureel en archeologiebeleid, en voor verder archeologisch, bouwhistorisch en historisch- geografisch onderzoek. De bedoeling is te komen tot een digitaal openbaar bestand. Per 1 januari 2009 ging de SKLN op in de Nederlandse Kastelenstichting. De opbouw van het Zeeuwse lexicon was een belangrijk deelproject. Aan dit project heeft de SCEZ sinds 2006 beschrijvingen van Zeeuwse objecten en terreinen bijgedragen. Dankzij een langjarige subsidie van de Provincie Zeeland kon de SCEZ dit aandeel realiseren. De Zeeuwse inventarisatie steunde relatief zwaar op archeologisch en historisch-topografisch onderzoek. De werkzaamheden werden uitgevoerd door Jan Kuipers (2006-2014) en Hans Jongepier (2012-2014). In de afsluitende fase liet ook mediëvist en emeritus hoogleraar Peter Henderikx zijn licht over de bronnen schijnen. De Zeeuwse kastelengroslijst telt zo'n 285 objecten en terreinen; niet al deze zijn voor het lexicon beschreven. Oorzaak zijn de gehanteerde criteria voor een kasteel (terrein): verdedigbaarheid en bewoonbaarheid. Het kasteel is een 'private defensieve structuur'. Op lang niet alle Zeeuwse terreinen kan deze definitie met zeker heid worden toegepast, en dat zit hem in het grote aantal, ongeveer driekwart, motteterreinen ofwel... 'vliedbergen'. Ambachtsheren Er bestaan in Zeeland nog maar drie of vier 'echte' middeleeuwse kastelen (Moermond, Haamstede, Westhove en eventueel het sterk aangepaste Ter Hoge) en nog bijna veertig aarden (kasteel)bergjes. Van deze laatste categorie zal een aantal dienen te worden weggeschreven als molenbelt, niet-defensieve woonhoogte, statusheuveltje en dergelijke. Voor de ontwikkeling van veel bergjes naar weinig latere kastelen zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Zeeland raakte in de twaalfde eeuw onderverdeeld in vele ambachtsheerlijkheden. Volgens het Zeeuwse erfrecht waren deze splitsbaar, dat wil zeggen vererfbaar op alle zoons. Dit had een enorme versnippering tot gevolg, én de stichting van veel, meest bescheiden mottekasteeltjes (bergjes met toren en voorhof) uit militaire en status- overwegingen. Vanaf de late dertiende eeuw, na de introductie van de baksteen, tot in de vijftiende verschenen de moderne kastelen. De bouw daarvan was een dure onderneming. Veel ambachtsheren van steeds meer en steeds kleinere heerlijkheden zagen hiertoe geen kans en vielen gaandeweg qua levensstijl en status terug in de boerenstand. De bakstenen kastelen verschilden sterk in grootte en aanzien: kleine kastelen zoals van het verdronken Valkenisse (circa 25 x 25 meter) staken pover af bij kolossen als het kasteel van West-Souburg, waarvan alleen de hoofdburcht 44 bij ongeveer 30 meter mat. Door oorlogshandelingen tussen circa 1250-1305 wegens het Hollands-Vlaamse conflict om Zeeland Bewestenschelde werden verschillende Zeeuwse kastelen verwoest. Tientallen vloeden gevolgd door vorming van soms compleet nieuwe landschappen (vergelijk Schouwen- Duiveland na 1953!) ruimden ook veel objecten op. Tijdens en na de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) kwamen resterende kastelen in handen van het burgerlijk patriciaat. Het betekende snel wisselend eigendom, omvorming tot buitenplaats of, in tijden van malaise (de late achttiende en de negentiende eeuw), sloop. Zeeuwse gemeenten en regionale organisaties doen de laatste tijd moeite om ook verdwenen kastelen en bergjes zichtbaar maken. Twee Zuid-Bevelandse voorbeelden: Kapelle heeft sinds kort een Kastelenpad dat onder meer langs de locaties van de voormalige kastelen Maalstede en het heringerichte Pronkenburg voert, en ook in 's-Heer Arendskerke is in de nieuwbouwwijk Kasteelberg na archeologisch onderzoek weer een flink bergje te zien, mét speelkasteeltje. De 'nieuwe kasteelberg' van 's-Heer Arendskerke (foto H.M.D. Dekker). Zeeuws Erfgoed 5 maart 2014 01

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 5