Behoud van historische begraafplaatsen in Zeeland De laatste tijd komt het ruimen van historische groenplekken steeds meer voor. Oude binnensteden, maar ook kleine dorpskernen, breiden om kostentechnische redenen vaak in, waardoor open groenplekken wijken voor bebouwing of betaald parkeren. Dit gaat veelal ten koste van de ruimtelijke kwaliteit en de beleving van deze historische stads- en dorpkernen. Bestaande begraafplaatsen en kerkhoven komen hierdoor meer en meer in de verdrukking. Vaak zijn dit nog de enige groenplekken in de kernen en worden zij door de toenemende behoefte aan (bouw)ruimte volledig ingebouwd of zelfs verplaatst. Dit terwijl de ruimtebehoefte voor het realiseren van nieuwe graven en columbaria (urnenmuren) juist almaar toeneemt. Gevolg hiervan is dat bestaande oude graven, waarvoor geen grafrechten meer worden betaald, geruimd worden of dat de nog beschikbare, in sommige gevallen cultuurhistorisch waardevolle, ruimte maximaal wordt benut voor het plaatsen van nieuwe graven. Waardevol erfgoed Oude begraafplaatsen en kerkhoven zijn niet alleen plaatsen van rust, overdenking en meditatie, maar hebben ook een archiefrol. Grafzerken en familiegraven met toebehoren als zuiltjes, beelden en andere ornamenten vertellen niet alleen een verhaal over de desbetreffende personen (hun functie in de plaatselijke samenleving, wanneer zij leefden), maar bevatten ook belangrijke informatie over de funeraire architectuur en de bijbehorende symboliek. Ook vertegenwoordigen begraafplaatsen en kerkhoven een landschappelijke waarde door hun vormgeving, hun inrichting en de toegepaste gebouwde elementen als toegangspoort, ommuring of hekwerk en de groenelementen als hagen, struiken, bomenrijen en solitaire bomen. Daarnaast vormt dit religieus erfgoed, samen met de gebouwde elementen en de plaatselijke (vaak organisch gegroeide) ruimtelijke structuur van wegen, paden en pleintjes een uniek ensemble van grote cultuurhistorische waarde. Deze waarde bepaalt in grote mate de leefbaarheid van de stads- of dorpskernen voor de huidige bevolking, maar oefent ook aantrekkingskracht uit op bezoekers. Vaak hebben willekeurige wijzigingen aan een of meerdere onderdelen van dit ensemble nadelige gevolgen voor de samenhang. Pilot SCEZ en SLZ Bij het verplaatsen van begraafplaatsen en het ruimen van graven wordt momenteel geen onderscheid gemaakt tussen historisch waardevolle en historisch minder waardevolle begraafplaatsen, graven of grafzerken. Hierdoor verdwijnt onbewust bijzonder archiefmateriaal over de oorspronkelijke bewoners en het cultureel erfgoed van Zeeland. De SCEZ en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) hebben daarom besloten om gezamenlijk een pilot te starten om eigenaren te helpen bij het behoud en het beheer van hun eigendommen. Dit heeft geleid tot een eerste proefinspectie van het groene en monumentale erfgoed van de begraafplaats van de RK kerk in Zuiddorpe. De uitkomst van de inspectie verkeert nu in de evaluatie-fase, waarbij de eigenaar nauw betrokken wordt. SLZ en de SCEZ willen met dit initiatief ook het bewustwordingsproces van het belang van het behoud en het belang van deze kwetsbare erfgoedcategorie op gang brengen. Dit bewustwordingsproces richt zich vooral op de kerkelijke en burgerlijke eigenaren, maar ook op de verschillende overheden zoals de Provincie en gemeenten, die mogelijk hierover (gaan) besluiten. Niet alle oude kerkhoven en begraafplaatsen in Zeeland zijn even waardevol. Om hiervan een goed beeld te krijgen, gaan de SCEZ en SLZ de komende tijd op zoek naar middelen die het mogelijk maken om alle begraafplaatsen en kerkhoven in Zeeland te inventariseren en daarbij op hun cultuurhistorische waarden te waarderen. SLZ en SCEZ zijn gestart met een proefinspectie van de begraafplaats van de RK kerk in Zuiddorpe. Zeeuws Erfgoed 1 Q juni 2014 02

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 10