Achter de schermen gebeurt het ROP Het ziet er geheimzinnig en stil uit, maar het herstelwerk aan het pand aan de Singelstraat 7 in Middelburg is in volle gang. Om de overlast voor buren en passanten te minimaliseren en de veiligheid van het bouwplaatspersoneel te vergroten, zijn om de steiger voorzieningen getroffen die de werkzaamheden uit het zicht halen. RFSTALJ RATlF OPl E PP I WG5 P JE TTE Leant «*l King George I in Middelburg Opdrachtgever: BV Monumentenbeheer Middelburg Aannemer: Bouwgroep Peters Dit restauratieproject is een van de grootste opleidings projecten wat het aantal leerlingen betreft. Er zijn op dit project vijf leerlingen werkzaam, met als specialisatie timmeren en metselen. Ook het opleidingsniveau van de leerlingen is divers, namelijk niveau 2 en 3. De leerlingen werken in het gehele pand. Er is bijvoorbeeld een leerling metselen bezig met het herstellen van de verbinding met de topgevel en de aangrenzende schoor steen. Een andere leerling metselen is een binnenmuur aan het opmetselen, om voldoende draagkracht terug te brengen voor de balklaag die er op rust. Het pand King George I wordt op de rijksmonumentenlijst uit de jaren zestig van de twintigste eeuw beschreven als een pand uit de achttiende eeuw. In die tijd werd gebouwd met materialen van grote afmeting. Dit is onder andere terug te zien in de balklagen. In de kelder zijn leerlingen timmeren bezig deze te herstellen of te vervangen. De grootste balk heeft een dikte en breedte van circa 23 x 27 centimeter, de kleinste balk meet alsnog 20 x 25 centimeter. Er wordt natuurlijk zoveel mogelijk bestaand materiaal hergebruikt. Als er geen historisch materiaal meer voorhanden is, wordt er gezocht naar een gelijkwaardig alternatief. Ook de dakconstructie moet van alle worden kanten hersteld en verzwaard. Op verschillende plaatsen zijn de gordingen (horizontale liggers) doorgezakt. Daarnaast moet er een deel van het spant worden vervangen, zoals een spantbeen en een blokkeel. Een deel van de nokgording zal vervangen worden en er zullen enkele slapers worden aangebracht. De restauratie van dit soort historische panden is vaak een technisch verhaal. Het impliceert voor de leerlingen het nodige leerwerk en het opbouwen van specifieke vaardigheden in het restauratievak. De leermeester op dit project heeft, behalve de taak om het werk met de leerlingen te begeleiden, ook nog de zorg om de werkzaamheden in goede banen te leiden. In de volgende uitgave van Zeeuws Erfgoed hopen wij u meer van deze werkzaamheden te kunnen laten zien. Een leerling metselen bezig met het aanmetselen van de binnenmuur.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 11