Boston in Zeeuws-Vlaanderen Een lezeres stuurde deze opname van bijna honderd benen fiches die in haar familie bewaard zijn gebleven. Ze hoorden bij het kaartspel Boston dat in het café van haar overgrootvader werd gespeeld. Zeeuws Erfgoed 16 juni 2014 02 Café Het café bevond zich tot ongeveer 1940 op de Mettenijedijk in Nieuwvliet. De fiches hoorden, zo was in de familie overgeleverd, bij een spel dat in het café werd gespeeld. Iemand anders wist haar te vertellen dat de fiches betaalmiddelen waren in het kaartspel Boston. Elke fiche staat met zijn vorm voor een bepaalde waarde. Amerikaanse vrijheidsstrijd Nader onderzoek leert ons dat Boston als kaartspel reeds in het begin van de negentiende eeuw bekend was. Het wordt in een tweetal Nederlandse uitgaven over kaartspelen uit 1810 vermeld. Het spel is vermoedelijk in Frankrijk ontstaan. Het werd naar de Amerikaanse stad Boston genoemd en dat was niet toevallig. De termen die in het spel worden gebruikt, slaan op het beleg van deze stad door Amerikaanse milities aan het begin van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsoorlog (1775-1783). Toen kwamen de koloniën, die later de Verenigde Staten van Amerika zouden vormen, in opstand tegen het moederland Groot-Brittannië. Ze vormden een alliantie met Frankrijk. Boston was al voor het uitbreken van de oorlog een revolutionair centrum en vormde het beginpunt van de onafhankelijkheidsstrijd. Koloniale troepen omsingelden de stad in april 1775. Boston werd op dat moment door de Britten bezet. Het beleg duurde bijna een jaar. De Britse troepen ontvluchtten Boston op 17 maart 1776. Het kaartspel Boston werd een variant op het in de achttiende eeuw populaire Whist, in België nog altijd bekend als wiezen. Daarmee werd Boston een voorloper van het bridgespel zoals we dat nu kennen. Spelers van Whist konden niet bieden, maar bieden maakte wel deel uit van het Bostonspel. Volgens een handboek van kaartspelen uit 1810 kon Boston op vijf manieren worden gespeeld. De termen verwijzen naar de onafhankelijkheidsstrijd: klein Boston, groot Boston, klein Independence, groot Independence en Miserij (ellende). Buitenland Spelletjes zijn van alle tijden en het is niet moeilijk om er een hele reeks op te noemen die Zeeuwen vroeger speelden. Dat varieert van ook elders voorkomende kaart spelen tot en met slabberjan en pot en bure, spelletjes die vaak specifiek met Zeeland worden geassocieerd. Net als andere aspecten uit de volkscultuur blijken spelletjes vaak minder streekgebonden dan we in eerste instantie geneigd zijn te denken. Het slabberjanspel bijvoorbeeld, dat als een typisch Zeeuws spel wordt beschouwd, kent equivalenten in Italië, Duitsland en Scandinavië. Sommige uitdrukkingen en ook afbeeldingen op speelstukken in het buitenland komen overeen met het slabberjan zoals dat in Zeeland wordt gespeeld. Verdwijnend cultuurgoed Hoe een van oorsprong vermoedelijk Frans spel met een historische achtergrond uit Amerika in een café in Nieuwvliet terechtkwam? Dat blijft gissen. Mogelijk kwam het mee met de Franse soldaten, die in 1794 Staats- Vlaanderen hadden bezet. Maar het is ook niet ondenkbaar dat migranten uit Frankrijk het spel hier introduceerden. Eenmaal bekend zal het ongetwijfeld in veel meer Zeeuwse cafés en huiskamers zijn gespeeld. Vandaag de dag dreigen veel van deze oude spelletjes uit ons collectief geheugen te verdwijnen. Dankzij een zakje fiches is Boston in Zeeland bewaard. De bewaard gebleven benen fiches van het kaartspel Boston uit het café in Nieuwvliet.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 16