De meerwaarde van kerken voor krimpgebieden West-Zeeuws-Vlaanderen is een regio die krimpt qua bevolking, maar die ook rijk is gezegend met religieus erfgoed. Zo telt de gemeente Sluis meer dan veertig kerken. Het project 'Kerk, Krimp en Kans' richt zich op de extra betekenis die kerken kunnen hebben voor een regio die krimpt. Zeeuws Erfgoed 18 juni 2014 02 karakteristieken van de regio te behouden en het liefst nog verder in de schijnwerper te zetten. Kerken zijn bij uitstek karakteristiek en beeldbepalend voor menig stad en dorp. Een specifieke bijzonderheid van de situatie in Sluis is dat de meerderheid van de kerken in de gemeente Sluis dateert uit de wederopbouwperiode (1940-1970). De aandacht voor architectuur en stedenbouw uit deze periode is een tweede prioriteit van het Rijk binnen de VER. Een andere belangrijke aanname is dat kerken de potentie bezitten in concrete mate bij te dragen aan leefbaarheid, namelijk als centrale plek waar voorzieningen worden gebundeld. Op deze wijze kunnen kerken breder inzetbaar worden, in een dienstbare rol aan de samenleving. Het kunnen bijvoorbeeld plekken worden waar een sociaal-medisch centrum of dorpshuis gehuisvest wordt, waar lokale verenigingen of maatschappelijke organisaties samenkomen of waar zelfs werkplekken voor ZZP-ers worden gecreëerd. Daarnaast vervullen kerken een eigenstandige rol voor de 'geestelijke gezondheidszorg' van inwoners. Ook vanuit die optiek zou het onwenselijk zijn als er in de ene kern geen enkele kerk open zou blijven, terwijl er in de andere kern door gebrek aan afstemming wel alle kerken zichtbaar en aanwezig blijven. Een evenwichtige spreiding van kerken - een voorziening als zodanig - maar ook ten behoeve van de identiteit van de verschillende kenen, is daarbij van groot belang. De gemeente Sluis heeft te kampen met een afname van de bevolking. Tegelijkertijd komen er steeds meer kerken (en andere erfgoedlocaties) leeg te staan. Dit betekent een dubbel probleem, omdat bevolkingskrimp en het wegvallen van bijzonder erfgoed elkaar zelfs in negatieve zin kunnen versterken. De ruimtelijke kwaliteit verslechtert dan, waardoor de leefbaarheid (verder) onder druk komt te staan. Het Rijk heeft in de Visie Erfgoed en Ruimte (VER) beleid voor cultureel erfgoed geformuleerd voor de periode 2011-2015. Dit beleid bevat vijf speerpunten, waaronder het thema bevolkingsontwikkeling in relatie tot erfgoed. Het op peil houden van de leefbaarheid is een cruciaal punt als het gaat om het begeleiden van krimp. Het voorkomt ten eerste de bovengenoemde negatieve spiraal. Mogelijkerwijs kan vanuit het verbeteren van de leefbaarheid zelfs een positieve impuls uitgaan richting de bevolkingsdaling. Bovendien wijzen recente studies uit dat aantrekkelijk wonen in krimpgebieden prima kan. Voorwaarde is dan dat de leefbaarheid van de woon omgeving overeind blijft en dat de regio een positief imago blijft houden. Dit onderstreept eens te meer de noodzaak Het project 'Kerk, Krimp en Kans' is begin 2014 gestart en bestaat uit drie fases: een onderzoeksfase, een activiteitenfase en een business case-fase. De onderzoeks fase is nagenoeg afgerond. Alle kerken in de gemeente Sluis zijn onderzocht op technische staat, op behouds- perspectief en op cultuurhistorische waarde. In het kader van het laatstgenoemde onderzoek zijn zelfs alle wederopbouwkerken in Zeeland onderzocht. Dit is gedaan om een kader te scheppen waartegen de wederopbouw kerken in Sluis kunnen worden afgezet. Kerken uit deze periode zijn nimmer onderzocht en allemaal vogelvrij. Daarnaast zal er ook nog een financiële doorlichting plaatsvinden en een onderzoek naar de kernen waarin de kerken zich bevinden. Waar liggen de kansen en wat is de vraag en het aanbod in de verschillende kernen? In de tweede fase zullen er een aantal activiteiten plaatsvinden om de kerken in de belangstelling te plaatsen en verder te onderzoeken waar kansen zijn om tot een nevenbestemming (extra functie naast het kerkelijk gebruik) of een herbestemming (volledig nieuw gebruik) te komen. Voorbeelden zijn een 'speeddate'-sessie met ondernemers, debatavonden met de bevolking,

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 18