Kerk, Krimp en Kans. Religieus erfgoed als impuls voor westelijk Zeeuws-Vlaanderen www.scez.nl/kerkkrimpenkans Exterieur en interieur van de PKN kerk van Breskens, een van de bijzondere wederopbouwkerken in de gemeente Sluis. De kerk is gebouwd tussen 1947 en 1952 naar ontwerp van architect A. Eibink. een kookproject en een moedercafé. Tegelijkertijd gaat de gemeente Sluis - op basis van de uitkomsten van de verschillende onderzoeken - in deze fase werken aan een zogenaamd 'kerkenboek'. Dit is een soort beleidsdocument waarin de gemeente haar prioriteiten ten aanzien van religieus erfgoed vastlegt. Het betreft een politieke afweging op basis van objectieve informatie die overigens al moeilijk genoeg met elkaar te combineren valt. Want wat te doen met een kerk die cultuur historisch heel waardevol is, maar technisch heel slecht, waardoor de kosten om deze te hergebruiken heel hoog zijn? En zou een gemeente wel in een kerk moeten investeren waarvan het publieke draagvlak heel laag is? In de derde fase, welke van start gaat aan het einde van dit jaar en door zal lopen tot 1 april 2015, zal er gewerkt worden aan een concrete business case voor een nevenbestemming en voor een herbestemming. Idealiter vormen beide casussen weer inspiratie voor de vele andere kerken die in Zeeland wachten op een nieuwe toekomst. Door alle informatie op tafel te krijgen wordt het in ieder geval mogelijk beleid te gaan maken en proactief te handelen om het religieuze erfgoed, maar ook de regio als zodanig, weer nieuwe perspectieven te bieden. Het is daarbij van belang dat er zoveel mogelijk wordt aangesloten bij kansrijke ontwikkelingen in de regio, zoals het (culinaire) toerisme, de wens tot herstructurering van het voorzieningenniveau en de kansen op het gebied van wellness en zorg. Informatie over de verschillende onderzoeken die gehouden zijn en de uitkomsten daarvan, kan gevonden worden op de website van de SCEZ. Zeeuws Erfgoed 1 9 Juni 2014 02

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 19