Archeologisch nieuws Zeeuws Erfgoed 20 juni 2014 02 Vrijdag 25 april werd Dicky de Koning door burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borsele benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau voor haar verdiensten voor de Zeeuwse archeologie. Dicky is al sinds jaar en dag een zeer betrokken en deskundige vrijwilliger bij de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland, en voor de SCEZ van grote waarde. 'Aanschouwelijke' cursus prehistorisch vuursteen De SCEZ verzorgde op de dinsdagen 8 en 15 april de cursus 'Vuursteen uit de prehistorie' in haar eigen onderkomen Het Schuitvlot. De tweedaagse cursus, waaraan werd deelgenomen door negen cursisten, werd gegeven door adviseur archeologie Hans Jongepier. Tijdens de cursus is aan de hand van literatuur en een presentatie ingegaan op de vervaardiging en het gebruik van vuurstenen voorwerpen in de steentijd. Diverse vuursteenvondsten uit Zeeland, opgeslagen in het Zeeuws Archeologisch Depot, konden ter plekke worden bekeken. Deelnemer J. Meulmeester uit Middelburg toonde een groot deel van zijn collectie vuistbijlen en afslagen, die hij in de winter van 2007-2008 heeft gevonden bij een grindsorteerbedrijf in Vlissingen. Deze zijn afkomstig uit de Noordzeebodem bij de Engelse kust en zijn in gebruik geweest bij Neanderthalers. Vijftiende Zeeuwse AmateurArcheologen Dag gevierd Zaterdag 15 maart is het derde lustrum van de Zeeuwse AmateurArcheologen Dag of ZAAD stijlvol gevierd in de Oude Dormter, de voormalige slaapzaal van de monniken in de Abdij van Middelburg. Na de inschrijving en inloop- koffie verwelkomde dagvoorzitter Ron Wielinga (AWN) de 72 deelnemers die uit Zeeland en West-Brabant naar Middelburg waren afgereisd. Robert van Dierendonck (SCEZ) startte het lezingen programma met de laatste stand van het onderzoek van het rituele depot van Grijpskerke-Kievitshoekweg (late ijzertijd), waarvan het rapport dit jaar zal verschijnen en waarover vele nieuwe aspecten konden worden belicht. Amateurarcheoloog Dicky de Koning-Kastelein (AWN) ging vervolgens in op de resultaten van het aardewerkonder- zoek van een andere vindplaats in Grijpskerke, namelijk Hof Ravestein. De achttiende-eeuwse afvaldump uit een vijver op het erf van het hof zal eveneens dit jaar in rapportvorm worden afgerond, maar de belangrijkste data zijn al opgenomen in het op 14 maart gepresenteerde publieksboek over Hof Ravestein, waarop men op de ZAAD kon intekenen. Wouter Dhaeze (Stad Oudenburg) sloot het ochtend programma af. Hij bracht de verdediging van de Romeinse kust aan weerszijden van de Noordzee voor het voetlicht. In zijn betoog bepaalde hij ook de positie van de castella van Aardenburg en Oudenburg hierin. Tijdens de lunch haalden de aanwezigen vele contacten aan en deelden gegevens, waarbij ook de stand van de landelijke AWN en de boekverkoop van AWN-Zeeland ruimschoots werden bezocht. Ondanks de berichtgeving hierover konden geen nieuwe bezoekers worden Dicky de Koning-Kastelein overhandigt exemplaren van voorlopige rapporten van Grijpskerke-Hof Ravestein aan bij het project betrokken personen (foto's Niek Beeke, AWN). Bernard Meijlink (WAD) geeft tijdens zijn lezing aan dat er nog een omvangrijk en niet onderzocht pakket bewaard is gebleven in het opgegraven deel van de ringwalburg van Middelburg-Bachtensteene.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 20