Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws Erfgoed 22 juni 2014 Karolingische munten bij Brigdamme De heer W. Moekotte uit Middelburg vond enige jaren geleden drie Karolingische muntjes op een akker bij Brigdamme. Zijn vader toonde de munten op 11 februari in Het Schuitvlot. Het zijn drie exemplaren van een denarius van Lodewijk de Vrome uit de periode 814-840 na Chr. Deze munten zijn bekend van nog een klein aantal andere plaatsen in Zeeland. Het gaat dan om twee vindplaatsen bij Domburg, een bij Middelburg en een bij Kapelle (determinatie Karel-Jan Kerckhaert, SCEZ). Karolingische munt uit de omgeving van Brigdamme; de diameter bedraagt 1,9 centimeter. Zegelstempel uit Arnemuiden De heer P. Pinxteren uit Kloetinge meldde de vondst van een bronzen zegelstempel. Hij vond het in stortgrond in Middelburg, maar deze grond was waarschijnlijk afkomstig uit Arnemuiden. De afbeelding van het stempel toont een kruis in een vierkant en een randtekst, die niet goed leesbaar is. De diameter van het voorwerp is 24 millimeter, de hoogte 28 millimeter. Het stempel is voorzien van een hangoog en dateert waarschijnlijk uit de vijftiende/ zestiende eeuw. Zegelstempel uit (waarschijnlijk) Arnemuiden, datering vijftiende/zestiende eeuw (foto P. Pinxteren). Beerput Fort Impérial of Fort Willem I Breskens In opdracht van waterschap Scheldestromen is door Artefact! in het kader van de dijkversterking in het project Zeeweringen in opdracht van waterschap Scheldestromen een archeologisch onderzoek uitgevoerd in dit fort van de Stelling Breskens. Bij eerdere werkzaamheden was op het binnenterrein van het in 1810 gebouwde fort, in de omgeving bekend als Fort Napoleon, een put aangetroffen die bij opgraving een beerput bleek te zijn. In de beerput zijn veel organische resten aangetroffen, onder andere veel kersenpitten. Daarnaast vond men ook glas, aardewerk, een benen mesheft en twee fragmenten van lepels, alles uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Onder de put lag een balk met deuvels, vermoedelijk een hergebruikt stuk constructiehout. De bakstenen constructie van de put is in zijn geheel gelicht en zal in of bij het gebied Waterdunen tentoongesteld worden. Vanaf de put naar het oosten is een profiel van 300 meter lengte bestudeerd. Hierin zijn de sporen aangetroffen van de wal en de gracht aan de oostzijde van het fort, het ravelijn ten oosten daarvan en de gracht van het ravelijn aan de uiterste oostzijde. Binnen het ravelijn is een kuil gevonden, waarvan de randen waren bekleed met vlechtwerk. Nog niet duidelijk is of deze kuil tot de fortfase behoort of dat hij uit een eerdere periode stamt. Opgraving van de beerput van Fort Impérial/Fort Willem I bij Breskens (foto Artefact!, Kamperland).

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 22