Terugblik op het Museumweekend Het Museumweekend vond dit jaar plaats op 5 en 6 april. De bezoekersaantallen in de Zeeuwse musea wisselden, maar over het algemeen kijken de musea tevreden terug. Een greep uit de speciale activiteiten die zij organiseerden. Zeeuws Erfgoed 24 juni 2014 02 In Museum De Schotse Huizen in Veere ging met het Museumweekend een nieuw seizoen in een heringericht gebouw van start. Het Walchers Costuum toonde verschillende tradities zoals slabberjannen. Ook konden bezoekers de nieuwe film van Joop Span bekijken, 'Brieven uit Veere', over de bezoeken die Nescio in de zomer van 1908 aan Veere bracht. In het Zeeuws Museum in Middelburg konden bezoekers kennismaken met het afgelopen jaar verworven zestiende-eeuwse schilderij 'De roeping van Mattheüs', dat wordt toegeschreven aan de Zeeuwse schilder Marinus van Reymerswale. Het museum vroeg zes kunstenaars om het gehavende schilderij met kunstwerken te herdenken. Via flitsrondleidingen leidden gidsen de bezoekers langs de verschillende kunstwerken. Het Stadhuismuseum in Zierikzee had historische personages over de vloer. Onder hen burgemeester Mondragon en de achttiende-eeuwse natuuronderzoeker Job Baster, bekend van zijn schelpenbuffet, dat ook in het museum te zien is. Kinderen mochten de helden van toen het hemd van het lijf vragen. Voor de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede luidde dit weekend de start van het seizoen in. De seizoens tentoonstelling 'Van ganzeveer tot iPad' is gewijd aan Johan Hendrik van Dale, samensteller van het gelijknamige woordenboek. Van Dale was hoogstpersoonlijk aanwezig. Ook in Sluis stond Van Dale in de belangstelling. Na een wandeling langs zijn standbeeld bezochten belangstellenden onder leiding van een stadsgids de aan Van Dale gewijde verdieping in museum Het Belfort. Het Fruitteeltmuseum in Kapelle hield een spreekuur voor bezitters van (streekdracht)kant: 'Tussen kant en kitsch'. Bezoekers konden hun kant laten beoordelen op onder andere herkomst en originaliteit. Ook verzorgden kantwerksters demonstraties. In het Historisch Museum De Bevelanden in Goes werd een lezing gehouden over de strijd van het Franse 271ste Régiment d'Infanterie op Zuid-Beveland in mei 1940. Bezoekers van het Bevrijdingsmuseum Zeeland konden militaire voertuigen bezichtigen. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen organiseerde lezingen over de 'fluwelen revolutie' van 6 april 1572. In Terra Maris was op zondagmiddag striptekenaar Danker Jan Oreel aanwezig. Jeugdige bezoekers maakten samen met hem een stripverhaal over de Rovers van de lage landen. Bij het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp stonden buiten militaire voertuigen opgesteld. Gidsen verzorgden rondleidingen. Job Baster was te gast in het Stadhuismuseum Zierikzee en vertelde kinderen over zijn schelpenbuffet. In museum De Burghse Schoole werkte Johan Hendrik van Dale aan zijn woordenboek.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 24