Erfgoededucatie door theater en kunst In de afgelopen maanden zijn leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs op verschillende manieren met het cultureel erfgoed van Zeeland in aanraking gebracht. Dit gebeurde in de vorm van theatervoorstellingen en een internationaal kunstproject. 'Stormkracht' door de dRANG Maar liefst 46 'Stormkracht'-voorstellingen heeft de Zeeuwse jeugdtheatergroep de dRANG gespeeld voor jong en oud publiek. De voorstelling, gemaakt voor leerlingen uit groep 7 en 8 van basisscholen, was van november 2013 tot en met februari 2014 te zien in het Watersnoodmuseum. De voorstelling maakte deel uit van een arrangement van museumbezoek, wandeling door de omgeving van het museum en de theatervoorstelling voor de basisscholen in Zeeland. Het toneelstuk 'Stormkracht' van Patricia Kuipers is bewerkt en geregisseerd door acteur en regisseur Oscar Postema. Vier jonge acteurs geven de toeschouwers een indruk van de ervaringen van drie jonge mensen op de zaterdagavond voordat de dijken op verschillende plekken doorbreken in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant. 'Stormkracht' gaat over de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953. De hoofdpersonen in het verhaal zijn Jan en Sara. Jan is een eenvoudige boerenjongen. Sara droomt van een carrière in Parijs. Samen met Gilles, zoon van de wethouder, gaat Sara op die bewuste avond in 1953 naar een feest. Later op de avond, als het water de polder instroomt, komt Jan op haar weg en weet ze met hem de ramp te overleven. Het drama laat ook zien hoe de reacties van de mensen waren, als geprobeerd wordt om hen te waarschuwen dat er iets niet klopt aan de waterstand; de pogingen om mensen in de polders te waarschuwen, maar ook hoe instanties de ernst van de situatie niet juist inschatten. Reacties van het publiek na afloop van de try outs: "Het was precies zoals jullie het vertellen; niemand zag het aankomen"; "bijzonder dat jonge mensen het gevoel dat we kregen in die nacht toen het water eraan kwam, zo goed wisten uit te beelden." In een interview met Oscar Postema vragen we hem hoe hij werkt met de jeugdige acteurs en hoe zij het vinden om met dit historische onderwerp aan de slag te gaan. De groep acteurs bestaat uit vier jongeren van 17 en 18 jaar, waarvan er drie de mbo-opleiding Kunst, Cultuur en Media, richting artiest, volgen in Tilburg. Volgens Oscar vonden de acteurs het onderwerp Watersnoodramp mooi om te spelen en de dramatiek over te brengen op de basisschoolleerlingen. Met 46 voorstellingen was het een uitdaging om niet op de automatische piloot te gaan spelen, maar iedere voorstelling weer gefocust te zijn op het spelen voor weer een nieuw publiek. Dat dit gelukt is, blijkt uit de run op handtekeningen van de mogelijk toekomstige beroemdheden na afloop van de voorstelling en de vele lovende berichten op Facebook. Op 11 april werd de voorstelling 'Stormkracht' ook op film opgenomen (zie foto hieronder).

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 25