Zeeuws Erfgoed 26 juni 2014 02 Gescheiden van huis en haard door de elektrische draad. Wat is jouw vrijheid je waard? (foto's Ramon de Nennie). 'De Draad' door Theaterloods-B Honderd jaar geleden begon de Eerste Wereldoorlog. Theaterloods-B heeft deze oorlog, en de impact hiervan voor Zeeland, als uitgangspunt genomen voor het thema 'vrijheid'. Theaterloods-B is een Vlissings theaterinitiatief, dat zich richt op leerlingen van het voortgezet onderwijs. Tijdens de Eerste Wereldoorlog plaatste Duitsland een elektrische barrière van 2.000 Volt langs de grens van Zeeuws-Vlaanderen en België. Deze 'dooden-draad' moest voorkomen dat de Belgen naar neutraal Nederland zouden vluchten. Dit primitieve 'IJzeren Gordijn' moest ook Duitse deserteurs en smokkelaars verhinderen bezet gebied te verlaten. Er vielen door de draad naar schatting 500 doden, vaak door complete onwetendheid over het verschijnsel elektriciteit. Het verhaal 'De Draad' is een kort toneelspel over een Zeeuwse moeder en een militair. Een moeder met kind overnacht bij familie in België. Als ze terugkeert naar haar dorp in Zeeuws-Vlaanderen ontzegt een militair, die wacht loopt bij de 'elektrieken draad', haar de doortocht. Wat heeft ze ervoor over om haar vrijheid weer te verkrijgen? Try-out 3 april werd de try-out gespeeld voor 160 leerlingen van havo 3 van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. De problematiek van de Eerste Wereldoorlog was tijdens geschiedenislessen besproken. Aan de leerlingen werd van tevoren gevraagd om na afloop van de voorstelling hun mening te geven over hoe het stuk werd uitgevoerd. Op vragen van regisseur Bram Kwekkeboom over 'De Draad' werd verbazingwekkend uitvoerig en eerlijk geantwoord. De leerlingen vonden het een boeiend stuk. Ze hadden aanwijzingen en tips om nog meer spanning en afwisseling in het stuk te brengen door de nu niet- zichtbare verminkingen van de militair ook 'echt' te laten lijken. Het decor was mooi minimalistisch en vormde ook een fysieke barrière tussen de acteurs en het publiek. De afrastering met een dodelijk voltage werd prachtig uitgebeeld door een rode volgspotachtige verlichting over de draden te laten schijnen. De 'elektrieken draden' waren via porseleinen isolatoren bevestigd aan zwarte wachtpostachtige stellingen. Hoe vrij ben jij? De leerlingen kregen stof tot nadenken mee doordat het toneelstuk oorlog en vrijheid als tegenstelling ter discussie stelde. Want, de militair die dacht vrij te zijn door zijn keuze voor de Duitse kant, kreeg een spiegel voor gehouden, en hoe vrij was de Zeeuwse moeder in haar huwelijksrelatie en met haar kind? Hoe vrij zijn wij in onze oorlogsvrije staat en door onze zelfgekozen onvrijheid? Een aanrader, deze voorstelling voor jong en oud. Kunstproject 'Dorp gezonken' 'Dorp gezonken' is een artistiek project van MUS-E Belgium* over de impact van het klimaat op het leven, vroeger en nu. Het project wil kinderen bewust maken van natuurverschijnselen en klimaatveranderingen in hun eigen omgeving en buiten de grenzen van hun leefwereld. 'Dorp gezonken' is gei'nspireerd door de geschiedenis van de verdronken dorpen in Zeeland. Wat gebeurt er als je een oude sok wekenlang in een kommetje water laat drijven? En een appel? Of een handgeschreven brief? Het lijkt een gek experiment maar wat zou er gebeuren als het water in de zeeën en de rivieren die ons omringen zou stijgen en alles onder water zou komen te staan? Wat zou er blijven bestaan en wat zou er met man en muis vergaan? Kinderen tussen negen en twaalf jaar uit Brugge en Gent groeven samen met kunstenaars Marieke De Maré en Anneleen De Causmaecker in de geschiedenis van de verdronken dorpen in Zeeland. De natuur is grillig, je weet het maar nooit. Ze wilden op alles voorbereid zijn en

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 26