200 jaar Provincie Zeeland: Komen, gaan en terugkeren Zeeuws Erfgoed 27 juni 2014 02 Leerlingen zoeken met een AWN-gids naar sporen van het oude Rilland. pakten hun mooiste spullen alvast waterdicht in. Mooie herinneringen hingen ze aan een zeppelin en ze bouwden hun stad na, op een hoge paal. De kunstenaars zorgden voor een uitwisseling van artistiek materiaal in de vorm van geluidsopnames, beeldend werk zoals gipsen constructies, houtskooltekeningen en andere materialen die kinderen verzamelen en waaraan zij een nieuwe betekenis geven. Op vrijdag 31 maart brachten de kinderen uit Gent en Brugge samen met de kunstaars een bezoek aan Zeeland. Samen met leerlingen van basisschool De Reigersberg uit Rilland bezochten zij het oude Rilland onder leiding van vrijwilligers van de AWN. In de namiddag werd het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk bezocht, waardoor h et historisch kader van het project duidelijk werd. De uitwisseling tussen de kinderen uit drie verschillende provincies aan de Schelde was een belangrijk moment, gezien het grensoverschrijdende karakter van dit artistieke project. De co-creatie van de kinderen en kunstenaars zal uitmonden in een reizende tentoonstelling, die voor het grote publiek te bezichtigen zal zijn in Zeeland en Oost en West-Vlaanderen. Van 11 juni tot het einde van de zomer kan iedereen de expositie van dit project bezoeken in het Watersnoodmuseum te Ouwerkerk. Er wordt bij dit project samengewerkt met Circa in Gent en Erfgoedcel Brugge, de hoofdbibliotheek Gent, Kunst en Amusementcentrum Brugge Plus, de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en de SCEZ. *MUS-E Belgium is een platform voor kunstenaars die in co-creatie en vanuit een sociaal engagement hun kunstpraktijk vertalen in artistieke projecten binnen het onderwijs, de vrije tijd en de welzijnssector. Het MUS-E programma is in tien landen aanwezig en maakt deel uit van het MUS-E netwerk van de International Yehudi Menuhin Foundation. Op vrijdagmiddag 18 juli is het Abdijplein van Middelburg de ontmoetingsplek van Zeeuwen, ex-Zeeuwen, toeristen en verder iedereen die belangstelling heeft voor het Zeeuws erfgoed. Het thema 'vertrekken en terugkeren' verbindt al deze groepen met Zeeland. Een samenwerkingsverband van het Roosevelt Study Center, het Zeeuws Archief, het Zeeuws Museum, de SCEZ, de Stichting 200 jaar Zeeuws Vlaanderen, de Zeeuwse Connectie en de Provincie Zeeland verzorgen een gevarieerd programma waarin de nadruk komt te liggen op de banden die blijven na vertrek uit de provincie. Het programma bestaat uit een verzameling van activiteiten, om met Zeeuwen en Zeeuwen uit den vreemde te luisteren, te leren, te lekkerbekken, te ontdekken en te ontmoeten. Het hoogtepunt is een gezamenlijke toast op de provincie en een groepsfoto aan het slot van dit evenement. Een greep uit het programma: een Zeeuwse picknick voor familiereünies; de Zeeuwse 'Mall' met standjes van musea, erfgoedinstellingen, gemeentes, en streekproducten; het symposium 'Zeeuwen op trektocht' over vertrek en terugkeer van emigranten en een toelichting op onderzoek naar verwanten overzee; presentatie van de Zeeuwse koffer uit Canada; vertoning van de film 'Land van verandering'; de tentoonstelling 'herinnering'; demonstraties van Zeeuwse volksspelen; het zingen van Zeeuwse Traditionals, liedjes over komen en gaan in dialect; Zeeuwse Verhalen over vertrek en terugkeer; een Zeeuwse Toast en een emigratiecafé voor ontmoetingen met 'expats'. Het programma is gratis en wordt aangekondigd via www.zeeland.nl en de websites van de betrokken instellingen.

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 27