ERFGOEDallerlei Boeken en eenmalige uitgaven Zeeuws Erfgoed 28 juni 2014 02 De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Erleyne Brookman, Een storm om een plas water. Yerseke in verzet tegen de afsluiting van de Oosterschelde 1953-1986 Masterscriptie Maatschappijgeschiedenis (Goes: Erasmus Universiteit Rotterdam, 2009) 150 pag.; ill., foto's, krt. Deze eind scriptie telt vijf hoofdstukken. In 'kleine kernen, grootse plannen' wordt een blik op de Yersekse naoorlogse samenleving gegeven. In 'Yerseke in confrontatie met schaalvergroting' komt de ontwikkeling van het dorp en het beginnende verzet tegen de Deltawerken aan de orde. De resterende hoofdstukken gaan over belan genbehartigers en actievoerders, de strijd om de Oosterschelde, de totstandkoming van de Oosterscheldekering en de gevol gen daarvan. Met uitgebreide bronnenlijst van archivalia en literatuur, een lijst met afkortingen en bijlage. Edy Compiet, Taalgids Oost-Zeeuws Vlaams dialect. Land van Hulst, Grensstreek (Hulst, 2013) 194 pag.; ill., tek.; ISBN 978-90-9027708-0. Naast de woordenlijsten die van a t/m z doorheen het gehele boek zijn gebruikt (een lijst voor het Land van Hulst en een lijst voor de Grensstreek) worden ook verhalen uit het Land van Hulst, de stad zelf en de Grensstreek gepresenteerd, meestal in dialect opgeschreven. Frank Deij, Manon Koopman (foto's), Axelaars (Axel: Frank Deij Communicatie, 2013) 506 pag.; ill., foto's. Een boek van, voor en over Axelaars onderverdeeld in vijf grote hoofdstukken. Het eerste blikt terug op 750 jaar stad, een festiviteit die van 22-29 juni 1963 werd gehouden. Daarna komen de bevrijding en Oranje aan bod. Het vierde hoofdstuk omvat het grootste deel van het boek en is gewijd aan biografische portretten van bekende en minder bekende Axelaars. Manon Koopman voorzag het boek van vele foto's en beeldmateriaal van het huidige Axel. Paul Brusse en Jan Zwemer (red.), Geschiedenis van Zeeland. Deel IV, 1850 2000 (Zwolle: W-Books, 2014) 352 pag.; ill., tek., grav., krt., foto's, tab.; ISBN 978 90-40-00842-9. Deel IV van het beoogde standaardwerk over de Zeeuwse geschie denis. Dit laatste deel werd geschreven door redacteur Jan Zwemer, Ad Beenhakker, Willem van den Broeke, Frank de Klerk, Lo van Driel en Peter Sijnke. Ook dit laatste deel bestaat uit de zes hoofd onderwerpen: land en water (infrastruc tuur en Deltaplan); economie (landbouw, visserij, industrialisatie, chemie, toerisme); bevolking en sociale verhoudingen (demo grafie en moderne ontwikkelingen); poli tieke verhoudingen (politieke verschuivin gen op het platteland); religie (met name katholicisme en bewegingen binnen de gereformeerden); cultuur (schilderkunst, dialect, muziek, sport), ijkpunt 2000 en een analyse van de reeks (door Paul Brusse). Bevat eindnoten, bronnen en index op plaats- en persoonsnamen. Johan Geerse, Die?...die is naar Der Boede toe! Van buitenplaats tot zorgin stelling en terug ([S.l.]: [Johan Geerse], 2014) 136 pag.; ill., krt., plattegr., tek., foto's; ISBN 978-94-610-8614-3. Bevat negentien hoofdstukken over onder meer geschiedenis van het buitenverblijf Huize Der Boede, de opening van het verpleeg huis in 1953, de bouw van Ter Poorte, de herten in de tuin, kweek van groente en fruit, personeelsgebrek en nieuwe verbou wingen en gebouwen. Uitgegeven ter gele genheid van het 65-jarige bestaan van de Stichting Verpleeg- en rusthuizen. Oblong formaat boek met summiere bronvermel ding. De bijgeleverde dvd bevat beelden van Huize Der Boede in de jaren vijftig en van sloop- en restauratiewerkzaamheden. R.J.H. Lensen, De Uithof van Othene. Een archeologische zoektocht op het Zaamslags Eiland 1220-1584 (Zaamslag: Stichting Zaamslag 850 jaar, 2013) 117 pag.; ill., foto's, krt., tek. Bachelorscriptie Archeologie aan de Universiteit Leiden. Verslag van een zoektocht naar de historisch bekende, maar archeologisch onbekende uithof van de cisterciënzer Abdij van Boudelo. Hoofdstukken gaan over het Zaamslags Eiland, de invloed van de uithof van Othene op landschap en de sociale rol ervan; verwachtingspatroon van het onderzoek; de zoektocht (op zes onderdelen); conclusies en aanbevelingen. Verder zijn er een summary en samen vatting, literatuurlijst, lijst van afbeeldingen en vier bijlagen. Jo de Ridder, Vlissingen kind van de rekening (Vlissingen: Stichting Stadsherstel Vlissingen, 2013) 200 pag.; ill., foto's, facs., tek.; ISBN 978-90-818355 1-0. Boek over de oorlogsgebeurtenissen in Vlissingen tussen 1940 en 1944 waarin in achttien hoofdstukken de volgende onderwerpen aan bod komen: bombardement van Vlissingen in mei 1940; de Duitse invasievloot; WA en NSB in Vlissingen; inkwartiering en vorderin gen; bombardement van het Sint-Joseph ziekenhuis; bombardement van de oude stad; zieken en bejaarden moeten Vlissingen verlaten; Vlissingse Joden naar Amsterdam; de Arbeidsinzet; politie inzet; inleveren van metalen; verloren school jaren; Kriegsmarine; overvallen op distributiekantoren; de Nederlandsche Arbeidsdienst; Dolle dinsdag; inundatie en bevrijding. Bevat lijst met slachtoffers en verklarende woordenlijst. Paul Saelens en Martine Mensaert, 'Van je toegewijde zus, Cécile'. Brieven over-leven tijdens de Groote Oorlog 1914 1918 (Damme: Zorrobooks.be, 2013) 400 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-6168-025-9. Brieven van de naar Aardenburg gevluchte Cécile Raison (1894-1991) aan haar broer aan het front, aangevuld met verdere correspondentie van de familie. De correspondentie loopt van 1914 tot en met 1919. Met register van persoons namen en lijst van plaatsnamen en geraadpleegde bronnen. Hans Sakkers en Hans Houterman, Strijd om Dishoek november 1944. Slotfase in de strijd om de Westerschelde (Soesterberg: Aspekt, 2014) 504 pag.; ill., foto's, krt., tek., krt., tab.; ISBN 978-94 6153-441-5. Uitgebreid epos over de strijd bij Dishoek gevat in dertien hoofdstukken. Een inleidend hoofdstuk gaat over literatuuronderzoek en wat tot nu toe kenbaar was. Vervolgens zijn er hoofdstukken over het ontstaan van de Nederlandse kustbatterij Dishoek; de eerste oorlogsjaren; de bouw van de Atlantikwall; het Waterwingebied en wat daar tijdens de oorlog passeerde; de marinedoctrine onder het personeel; een apart hoofdstuk over Hellmuth Lange (een van de twee gedode officieren); vervolgens vijf hoofdstukken over het jaar 1944, de oktobermaand en de dagen 1, 2 en 3 november waarop de definitieve strijd losbarstte; The Dishoek Affair is het afsluitende en samenvattende hoofdstuk. Er zijn acht bijlagen met aandacht voor onder meer gevallenen, luchtaanvallen, bunkers en aantallen beschietingen. Bevat een uitgebreide literatuurlijst inclusief archivalia, register van persoonsnamen inclusief biografische gegevens, lijst van afkortingen en illustratieverantwoording. Alex Vanneste, De Doodendraad. De elektrische draadversperring aan de Oost- en Zeeuws-Vlaamse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog (Gent: Provincie Oost-Vlaanderen, 2013) 128 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-74311793. Bevat een woord vooraf door Jozef Dauwe, gedeputeerde voor cultuur van Oost-Vlaanderen. Er zijn een achttal hoofdstukken over het begin van de Eerste Wereldoorlog in België en Nederland, de totstandkoming van de grensafscheiding met prikkeldraad en elektrische draad, het leven langs

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 28