STA DEN LANDE Tijdschriften Heem- en oudheidkundige biaden Zeeuws Erfgoed 29 juni 2014 02 de grens, de eerste durfals die de grens overgaan, slachtoffers van de elektrische draad, enkele geslepen smokkelaars, het einde van de oorlog en een analyse over nut en noodzaak van de elektrische grens- versperring. Achterin zijn een bibliografie, eindnoten en colofon opgenomen. L. Vogeiaar, Het koren is rijp. Uit het leven van ds. F.J. Dieleman (Barneveld, 2013) 307 pag.; ill., foto's, portr.; ISBN 978-90-5551-736-7. Biografie van de Zeeuws-Vlaamse predikant (1913-1955) die de Gereformeerde Gemeenten in Nederland te Borssele (1948-1951) en Yerseke (1951-1955) gediend heeft. Jan Zwemer, 'Zijn open eenvoud was zijn grootste charme'. Jan van Walré de Bordes, inspirator en oorlogsburgemees ter te Middelburg (Middelburg/Vlissingen: de Drvkkery Den Boer/de Ruiter, 2014) 284 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978 90-79875-56-6. Biografie van Jan van Walré de Bordes (1894-1947), functionaris van de Volkenbond, lid van de Oxford- groep en burgemeester van Middelburg van 10 mei 1939 tot en met 15 oktober 1942. Bevat veertien hoofdstukken: jonge jaren in Utrecht en Noordwijk; Volkenbond; de Oxford-groep; burgemees ter van Middelburg; mobilisatie; mei 1940; wederopbouw van Middelburg; bestuurder na de capitulatie; de reis naar Osnabrück; de rede van 17 mei 1941; besturen onder druk; het laatste jaar als burgemeester; wachten op de bevrijding; opnieuw dienst baar aan het algemeen belang, en een analytische terugblik. Met lijst van gebruikte literatuur en archieven en een personenregister. Zeeuws Tijdschrift 64/nr. 1 (2014) 1-24. Dit ZT is geheel gewijd aan Louis van Roode (1914-1964), een Delftse kunstenaar uit Delft die onder meer werkte met glas- mozai'eken. Behandeld worden zijn bekendste buitenwerken: de FOM in het Stationspostkantoor in Rotterdam (1959) en de 100 meter lange keramisch mozaiek voor Hotel Britannia in Vlissingen. Zeeuws Tijdschrift 1 64/nr. 2/3 (2014) 1-96. Speciaal nummer gewijd aan het onderwijs in Zeeland, met onder meer bijdragen van Arjan van Dixhoorn (UCR), Barbara Oomen (UCR), Oscar Stee, René de Visser (Zeeuws Veilinghuis), Albert Clement (UCR), Paulette de Kraker en Ankie Smit (Scoop) en veel bijdragen van hoofdredacteur Paul van de Velde. In de tientallen artikelen wordt gekeken naar de diverse grote onderwijsinstellingen die Zeeland telt en daarnaast aandacht voor basisonderwijs, vo, mbo en de hogeschool. Zeeland 23/1 (2014) 1-40. Loo van Driel beschrijft de emigratie vanuit Zeeuws- Vlaanderen naar het Belgische Roeselare tussen 1870-1900, waar veel arbeiders werk vonden in de landbouwindustrie. Bernard M. Vermet ontdekte in de Hermitage een architectuurschilderij dat kan worden toegeschreven aan de zeventiende-eeuwse kunstenaar en burgemeester van Arnemuiden Dirck van Delen en Johan Huyssen. J.W. Wind laat de positie zien die de Vlissingse gereformeerde dominee Georgius de Raad (1625-1677) innam ten aanzien van de slavenhandel in 'Bedenckinge over den slaafhandel' en laat zien dat hierbij niet alleen anti-pappistische sentimenten speelden. Met tevens boekbesprekingen. In Wij van Zeeland, mededelingenblad van de Nederlandse Genealogische Vereniging, Afdeling Zeeland (april 2014, redactiewvz@zeelandnet.nl), vertelt K. de Koning hoe de familie Plansoen uit Yerseke vanaf 1908 emigreerde naar de Verenigde Staten en hoe het hen daar verging. Er zijn reeds verschillende artikelen in dit blad gewijd aan de admiraliteit in Zeeland; in dit nummer gaat het over criminele zaken en de straffen die daarvoor gegeven werden (auteur A. Berends). Er wordt verder aandacht geschonken aan Ouddorp, waarvan velen menen dat het in Zeeland ligt, aan nieuwe boeken, aan oud schrift, en aan een toevalsvondst uit akten in transportregisters van Pijnacker. M. Neuteboom begint een serie over het Antwerpse voorgeslacht van Susanna Ratel. R. de Groot schrijft over de ruil- goederen aan boord van het schip d'Eenigheid en over het overlijden van bemanningsleden. K. Koppejan stelt 'Huwelijks voorwaarden en het kabinet van opoe' aan de orde, en P. Weststrate brengt ons op de hoogte van een aanranding te Goes. Schouwen-Duiveiand Stad en Lande, het blad van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (maart 2014), bevat een artikel van M. Verweij: 'Een Zierikzees grafmonument - rioM^pp-ii i* iir Va j l Li .k iiOJi ihMi "-J- «liJ kPüBHi mfiJT r - in Rome'. Het monument blijkt een steen te zijn voor Livinus Pels uit Zierikzee. De steen bevindt zich in een kerk die eind zeventiende, begin achttiende eeuw is gebouwd, als opvolger van de oude kerk van Sint-Juliaan der Vlamingen, aanvan kelijk de zetel van de broederschap van Vlamingen die zich in Rome bevonden. De boerenfamilie Boogerd/Der Weduwen, afkomstig van Dreischor en wonend op de Oosthoeve - een boerderij gelegen op de grens van de voormalige gemeente Kerkwerve en Zierikzee - wordt beschreven door R. van Langeraad KAzn. Architect Ernest Groosman maakte de bouwplannen voor de wederopbouw voor verschillende Zeeuwse plaatsen, waaronder die voor 44 woningen in Bruinisse (auteur P. Noordermeer). B. Blikman-Ruiterkamp ontdekte dat de voorvader van de oorlogsmisdadiger Rost van Tonningen in 1777 als poorter werd ingeschreven in Zierikzee. Ten slotte vertelt A. Abbenes hoe de stadhuisbeiaard na restauratie in 2012 een veel mooier klank heeft gekregen. De 23 klokken van de Engelse gieter Taylor uit 1926 - bewaard ondanks de grote vordering van klokken in de Tweede Wereldoorlog - zijn karakteristiek voor dit bijzondere instrument. Thoien De Nieuwsbrief van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (januari 2014) is onder andere gevuld met huishoudelijke mededelingen. Er wordt een terugblik op activiteiten geworpen zoals de inloopdag, de keutjesavond in november en de druk bezochte excursiedag in september. Ook wordt melding gemaakt van nieuwe boeken: Slag op het Slaak van W. Luijks en Door eendracht Bloeiend, over fruit teelt en de Zeeuwse veilingen van J.P. de Jonge. Waicheren In De Wete, het ledenblad van de Heemkundige Kring Walcheren (2014,1), bijt J. Francke de spits af met 'Wapendier. De Middelburgse arend gekooid, 1590 1858'. De laatste stadsarend van Middelburg was een Europese zeearend (Haliaetus albicilla). Steden die vroeger een band hadden met de Duitse keizer Maximiliaan I namen vaak de dubbel- koppige adelaar in hun wapen op, zoals Middelburg, waar voor het stadhuis ook nog een arendshuisje aanwezig was met levende arenden. Huisjes, stadswapens en arenden worden besproken en op afbeel dingen getoond. Het artikel van J. Simons gaat over de plantages in de West: de koloniën Berbice, Demerary en Esseguibo. 'Oranje japon. Een propagandastunt van de prinsgezinden' van J.H. Midavaine ver telt het verhaal van de grafdelver Jan Priegel, die in 1787 een goed bewaarde oranje damesjapon gevonden zou hebben bij het delven van een graf. Een pamflet met een gedicht dat naar aanleiding van die vondst gemaakt was zorgt voor bespiegelingen van de auteur, die uiteindelijk tot de slotsom komt dat alles gaat om een geslaagde propagandastunt van de prinsgezinde partij. A. de Klerk legt

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 29