Inhoud SCEZpresse 2 SCEZpresse 3 2014 Herdenking Afschaffing Slavenhandel 4 Adrie de Bruijn. Portret van een betrokken bestuurder 6 Zeeuwse musea zetten kant in beeld 8 Een astrologische penning uit Westkerke 10 Behoud van historische begraafplaatsen in Zeeland 11 Achter de schermen gebeurt het 12 Zeeuwse enquête'Vraag Antwoord' groot succes 14 Zeeuwse sporen overzee: Cochin 16 Boston in Zeeuws-Vlaanderen 17 SCEZ partner in Europees maritiem project 18 De meerwaarde van kerken voor krimpgebieden 20 Archeologisch nieuws 21 Uit Zeeuwse bodem 24 Terugblik op het Museumweekend 25 Erfgoededucatie door theater en kunst 27 200 jaar Provincie Zeeland: Komen, gaan en terugkeren 28 ERFGOEDallerlei 31 -Colofon - MOnuMENTaal - Bij de omslag "Hoe houden we de kerk in ons midden?". Dat was de vraag die centraal stond op het symposium dat de dorpsraad van 's-Heer Hendrikskinderen op 23 april organiseerde naar aanleiding van de officiële openstelling van een plantentuin (liturgietuin) bij de historische kerk van 's-Heer Hendrikskinderen. Interessante vraag natuurlijk. In 1944 publiceerde de architect P.J. 't Hooft een boekje over dorpen in Zeeland. Een van de hoofdstukken gaf hij de titel 'De kerk in het midden'. Hij illustreerde het boekje met tekeningen. Op de titelpagina is een tekening van een typisch Zeeuws kerkringdorp te zien. De kerk staat keurig in het midden van een kring van gebouwen en een kring van dansende mannen en vrouwen in streekdracht. Een veelzeggende tekening. De kerk staat niet alleen in het midden van het dorp, maar ook in het midden van de dorpsgemeenschap. Drie inleiders gaven tijdens het symposium hun visie op de toekomst van historische kerken in Zeeland. Karin van den Broeke (voorzitter van de landelijke synode van de PKN), Jo-Annes de Bat (wethouder cultureel erfgoed in Goes) en Aarnoud Jobsen (vicevoorzitter van de kerkenraad van de protestantse gemeente Goes) formuleerden de marges en mogelijkheden voor het realiseren van nevenfuncties en nieuwe functies. Ik had het genoegen gespreksleider te zijn en in de discussie werd al snel duidelijk dat het behoud van het historische kerkgebouw niet uitsluitend en alleen een kwestie is van financiën maar ook van draagvlak, vooral bij de omwonenden. Op mijn vraag wie van de ongeveer tachtig aanwezigen nog naar de kerk ging voor de eredienst, antwoordde bij handopsteking een kleine minderheid. Tegelijkertijd gaven de aanwezigen aan zich betrokken te voelen bij het kerkgebouw in hun omgeving. 's-Heer Hendrikskinderen weet de kerk in het midden te houden door initiatieven vanuit de dorpsgemeenschap te omarmen, de lijnen tussen burgerlijke en kerkelijke overheid kort te houden en maatschappelijke acceptatie te realiseren. Over de kerk van 's-Heer Hendrikskinderen hoeven we ons geen zorgen te maken. Over veel andere kerken in Zeeland wel. De feiten zijn bekend. Kerken verliezen in rap tempo hun oorspronkelijke functie en komen leeg te staan. Het gaat dan niet alleen om de relatief kleine dorpskerken. Zeker zo zorgelijk vind ik dat ook het behoud van andere, voor Zeeland karakteristieke monumenten niet langer meer is gegarandeerd. Denk aan landbouwschuren, industriële objecten, grote woonhuizen en andere in vastgoedtermen moeilijk of niet direct rendabel te maken monumenten. Het wordt tijd voor een nieuwe structuur, die kennis en faciliteiten ten aanzien van restauratie, herbestemming en exploitatie bundelt en zorg draagt voor het behoud van monumenten die anders voor Zeeland verloren gaan. Wim Scholten, directeur Waar de Schorerweg en de Driewegenweg vlakbij IJzendijke elkaar kruisen ligt sinds 1800 Willem Schorer. De tekst op zijn grafzerk is verweerd en moeilijk te lezen. De afgebroken tak van een notenboom raakt het ijzer van het hekwerk. De geur van het bloeiende fluitenkruid bedwelmt. Dit is een plek om te mijmeren. Schorer (1717-1800), jurist en president van de Raad van Vlaanderen, overleed in Middelburg maar wilde hier, te midden van zijn Zeeuws-Vlaamse bezittingen worden begraven. Zeeuws Erfgoed 2 Juni 2014 02

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 2