2014 Herdenking Afschaffing Slavenhandel Zeeland speelde, evenals de rest van de Republiek, in de zeventiende en achttiende eeuw een actieve rol in de slavenhandel. Dit jaar herdenken we dat de slavenhandel in Nederland tweehonderd jaar geleden officieel werd afgeschaft. www.zeeuwseankers.nl Afschaffing A slavenhandel Slavenhandel De slavenhandel maakte deel uit van de zogeheten driehoekshandel. Zeeuwse handelscompagnieën en particulieren reisden naar West-Afrika om slaven te kopen. De slaven werden gevangengezet tot er een schip in gereedheid was gebracht om ze naar Amerika te vervoeren. Zeeuwse slavenschepen vervoerden in totaal ongeveer 270.000 slaven. Dat was iets minder dan de helft van alle slaven die Nederlandse handelaren lieten transporteren. Erbarmelijk De barre tocht op een slavenschip duurde gemiddeld twee maanden. Tien tot twaalf procent van de slaven overleefde de reis niet. De meeste slaven kwamen aan op het eiland Curagao. Daar was een grote slavenmarkt. Ze werden er gekocht door eigenaren van plantages in Midden- en Zuid-Amerika. Inmiddels waren de Nederlandse schepen, volgeladen met handelswaren, begonnen aan de thuisreis. De slaven gingen een leven onder erbarmelijke omstandig heden tegemoet. Hun meester koos een nieuwe naam voor hen en liet hen brandmerken. De slaven moesten hard werken op zijn plantage, in zijn huis of in fabriekjes. Slaven die in de ogen van de meester iets misdeden, werden mishandeld. Afschaffing In de achttiende eeuw groeiden in Europa de bezwaren tegen de slavenhandel. Groot-Brittannië schafte de slavenhandel in 1807 als eerste af. Nederland volgde in 1814. Overigens was daarmee de slavernij zelf nog niet afgeschaft. Dat gebeurde in Nederland pas in 1863. Herdenkingsactiviteiten Zeeland zal in 2014 met tal van activiteiten stilstaan bij de afschaffing van de slavenhandel. Dat gebeurt vooral in de maand juni. De Nationale Herdenking vindt plaats op 14 juni, in de Nieuwe Kerk in Middelburg, onder meer in aanwezigheid van minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Op diverse plaatsen in de stad zijn podia, met daarop theater presentaties die de Nationale Herdenking begeleiden. Ook zijn er diverse tentoonstellingen in Middelburg, zoals in het Zeeuws Archief ('Aan boord van een slavenschip: Driehoekshandel Zeeland - West Afrika - Carai'ben, 1732-1807'), de Zeeuwse Bibliotheek ('Bedenckinge over den slaefhandel') en in de Kloostergangen van de Abdij ('Kind aan de ketting - kinderen in de slavernij, vroeger en nu'). Via een blog van het Zeeuws Archief kan dagelijks de reis van het slavenschip D'Eenigheid worden gevolgd. Daarnaast vinden er in juni verscheidene symposia plaats rond de afschaffing van de slavenhandel. Tres Hombres Bijzonder onderdeel van de herdenking vormt de komst van het zeilschip Tres Hombres naar Middelburg (6 t/m 16 juni, nabij de Dokbrug). Het schip oogt als een oud handelsschip en spreekt juist in de Zeeuwse hoofdstad tot de verbeelding; in Middelburg waren de West-Indische Compagnie (WIC) en de Middelburgsche Commercie Compagnie (MCC) gevestigd, daarbij had de stad twee eeuwen een VOC-werf. De Tres Hombres verscheept tegenwoordig, net als de slavenschepen destijds, cacao vanuit het Caribische gebied naar Europa, maar nu 'fair trade' (zie ook de cover van deze Zeeuws Erfgoed). Meer informatie over alle genoemde activiteiten op: Zeeuws Erfgoed 3 juni 2014 02 MCC-schepen, schilderij Engel Hoogerheyden (collectie gemeente Middelburg).

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 3