Het historisch stedeschoon van Veere werd het onderwerp van menige ansichtkaart (bron: Zeeuws Archief, prentbriefkaart, circa 1970). Walcheren tot een der merkwaardigste gewesten in ons werelddeel. Op onzen tijd wordt alles zoo eenvormig, zo eentonig; en daar, aan onze grens, te bereiken op een paar uur reizens per spoor of per boot, leeft een volksstam die, trots het moderne nivelleeringswerk, zich zelf is gebleven!" Naast de natuur en monumentale gebouwen en stads gezichten - materiële cultuur - verwezen traditionele gebruiken van de plaatselijke bevolking - immateriële cultuur - naar een andere, vroegere, misschien wel oorspronkelijke staat. Naar iets eigens. De werking daarvan op toeristen is groot. Zij betreden tijdens hun vakantie een 'vreemde' wereld en worden geraakt door de dingen die afwijken van wat zij gewend zijn. Juist veel van deze elementen ervaren zij als 'authentiek'. Die bepalen hun blik. De 'tourist gaze' (de term is van de socioloog John Urry) werkt door op plaatselijke overheden, bedrijven en de bevolking. Die spelen in op de verwachtingen van toeristen en ontlenen daaraan ook een deel van hun identiteit. Iconen als de Zeeuwse knop krijgen nog steeds nieuwe invullingen. heeft meer dan één geschiedenis. Meer dan één verhaal. En één verhaal kan zich ook op meerdere plekken afspelen. Overal in Zeeland zijn dwarsdoorsneden door de tijd te maken en dwarsverbanden te leggen. Dat gebeurt op www.zeeuwseankers.nl. Toeristen kunnen daar de geschiedenis van Zeeland dwars door de ruimte en tijd beleven. Nu is Zeeuwse Ankers een website met verhalen, filmpjes en activiteiten rond het erfgoed van Zeeland. Straks is Zeeuwse Ankers ook herkenbaar als QR-codes in het landschap en kan iedereen er een eigen route langs plaatsen van betekenis mee samenstellen. Er komen in Zeeland bovendien ankerplaatsen: plekken waar je de gelaagdheid in de tijd kunt ervaren. Waar meerdere verhalen worden verteld uit verschillende tijdvakken over verschillende thema's die die plek hebben gevormd tot wat hij nu is. Verhalen die verbinden. Voor toeristen in Zeeland opent dat nieuwe wegen. Toeristen oriënteren zich tegenwoordig niet alleen via reisgidsen, maar grasduinen ook veelvuldig op internet. Dat maakt het mogelijk om een vakantie naar eigen smaak vorm te geven. Het begin dit jaar gestarte platform Zeeuwse Ankers - de culturele biografie van Zeeland - biedt daarvoor ruime mogelijkheden. Er is een toekomst weggelegd voor toerisme dat uitgaat van veelzijdigheid in erfgoed en landschap. En dat uitgaat van een historische gelaagdheid binnen dat erfgoed en landschap. Een plek Dit verhaal is een bewerking van de lezing die Jeanine Dekker op 18 juni hield tijdens de cultuurhistorische dag op Neeltje Jans: 'Op de grens van land en water. Erfgoed beleven recreëren'. De organisatie van deze dag was in handen van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, projectbureau Zeeweringen en de SCEZ. Zeeuws Erfgoed 1 Q september 2014 03

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 10