Zeeland herdenkt dit najaar twee wereldoorlogen Komende weken zullen over de hele provincie verspreid veel activiteiten plaatsvinden die de aandacht zullen vestigen op de wereldgeschiedenis in 1914 en die van 1944. De herdenkings activiteiten van de twee wereldoorlogen krijgen gestalte in tentoonstellingen, concerten en lezingen en eind oktober/begin november trekken twee grote bevrijdingscolonnes door Zeeland. Op 28 juli 1914 brak de Eerste Wereldoorlog uit die duurde tot 11 november 1919. Dit jaar wordt het uitbreken van die oorlog herdacht, maar de herdenkingsactiviteiten zullen ook de komende jaren doorgaan. Op 6 juni 1944 landden geallieerde troepen succesvol in het door Duitsers bezette Normandië en trokken snel op naar het noorden. Om de monding van de Schelde in handen te krijgen en zo de toegang tot de haven van Antwerpen veilig te stellen, vond in het najaar van 1944 een zware, wekenlange strijd plaats. Een groot deel van Zeeland werd in die dagen bevrijd. De oorlog zelf zou pas op 5 mei 1945 eindigen. Deze 'Slag om de Schelde' wordt dit jaar voor de 70ste keer herdacht. Het is, naar alle waarschijnlijkheid, een van de laatste herdenkingen waarbij nog veteranen aanwezig kunnen zijn. Grenzen aan een grenzeloze oorlog De Eerste Wereldoorlog, ook wel Grote Oorlog genoemd, was een oorlog in Europa waarbij alle grootmachten van de wereld betrokken waren. De voornaamste tegenstanders waren de Entente (Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland) en de Centralen (Duitsland, Oostenrijk-Hongarije en het Ottomaanse Rijk). Spoedig waren meer dan 50 landen bij de oorlog betrokken. 1,5 miljard mensen raakten met elkaar in oorlog, nagenoeg 80 van de wereldbevolking. Tijdens de Eerste Wereldoorlog bleef Nederland neutraal. Ook België wilde neutraal blijven, maar raakte toch betrokken in de oorlog bij de opmars van de Duitsers naar Frankrijk. Al gauw had ons land een enorme aantrekkingskracht op onze zuiderburen. Op grote schaal vonden er grens overschrijdingen plaats, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. De Duitsers zagen dit grensverkeer als een ongewenste ontwikkeling. In de loop van 1915 legden zij een elektrische draadversperring aan, de zogenaamde 'doodendraad'. Hiermee sloot de Duitse bezetter de Nederlands-Belgische grens nagenoeg hermetisch af. Toch hield de grens een zekere aantrekkingskracht, onder andere op Belgische oorlogsvrijwilligers, spionnen en grenssmokkelaars, maar ook op Duitse deserteurs. Velen moesten hun poging om de 'doodendraad' te omzeilen met de dood bekopen. Ook vielen tijdens de Eerste Wereldoorlog in Zeeland de nodige slachtoffers door 'vergissingsbombardementen'; zo werden in deze jaren Sluis, Cadzand, Goes, en zelfs het veel noordelijker gelegen Zierikzee gebombardeerd. Herdenkingsactiviteiten WO I Musea, archieven, heemkundige kringen en culturele organisaties, verspreid over heel Zeeland, organiseren dit jaar activiteiten ter herdenking van het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Zo zijn er tentoonstellingen in Museum De Vier Ambachten in Hulst ('Grenzen aan een grenzeloze oorlog', t/m 4 november), het Archeologisch Museum in Aardenburg ('Bange jaren, De Eerste Wereld oorlog in West-Zeeuws-Vlaanderen', t/m 21 september), Zeeuws Erfgoed 1 2 september 2014 03

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 12