\Z+ w O 4* Geallieerde landing op Uncle Beach. Vlissingen, 1944 (bron: Bevrijdingsmuseum Zeeland). Gevolgen van het vergissingsbombardement door Engelse vliegtuigen op Zierikzee. Sint-Domusstraat, 1917 (bron: Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland). Stadhuismuseum Zierikzee ('Van Bom tot Beiaard', t/m 11 november), Gemeentearchief Vlissingen ('Beter een goeie buur dan een verre vriend', t/m 30 oktober) en Marie Tak van Poortvliet Museum ('Tijdelijk Thuisland', t/m 9 november). Er zijn concerten, zoals de uitvoeringen van het imposante werk 'The Armed Man' in de Basiliek van Hulst op 28 september, of het gelegenheidswerk 'Sunrise' in de Nieuwe Kerk van Zierikzee op 1 november, en diverse theatervoorstellingen, zoals het drieluik 'De Draad', 'De Maagd' en 'Het Moederhuis' van Theaterloods B op diverse locaties in de provincie. Ook vinden er een groot aantal lezingen plaats. Zie voor alle agendagegevens www.zeeuwseankers.nl. Opmars naar de bevrijding Zeeland maakte in de jaren 1940-1945 tweemaal onderdeel uit van het internationale strijdtoneel. Zowel tijdens de Duitse inval in mei 1940 als vier jaar later, in oktober en november 1944, lag Walcheren in de frontlinie. Zeeuws- Vlaanderen kreeg het in september en oktober 1944 zwaar te verduren. Dat begon met het bombardement op Breskens op 11 september 1944. De Slag om de Schelde vormde als het ware de 'sleutel' voor de bevrijding van Nederland en de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog. Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Bevelanden kwamen hierbij vrij. Ook Tholen en Sint-Philipsland werden najaar 1944 bevrijd. Voor Schouwen-Duiveland liet de bevrijding nog tot mei 1945 op zich wachten. Veel van de oorlogsschade in Zeeland uit de jaren 1940 1944 is nog terug te vinden in de bebouwing en het landschap. Het afgelopen jaar is door de SCEZ in het kader van het Europese programma 'World War II Heritage' een inventarisatie gemaakt van die 'fysieke sporen'. De gegevens daarvan zijn terug te vinden op de website www.worldwar2heritage.com/nl. Zeeland kent naar verhouding ook veel musea die de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend houden: Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp, Dijk- en Oorlogsmuseum Polderhuis in Westkapelle, Bunkermusea in Middelburg, Vlissingen en Zoutelande, Luchtoorlogs museum Wings to Victory op Vliegveld Midden-Zeeland, Oorlogsmuseum Vitality in Kapelle, Oorlogsmuseum Gdynia in Axel en Oorlogsmuseum Switchback in Oostburg. Herdenkingsactiviteiten WO II Ook de Slag om de Schelde en de bevrijding van een groot deel van Zeeland wordt dit najaar herdacht met tentoon stellingen, concerten en lezingen. Hoogtepunt vormen twee Bevrijdingscolonnes die op 25 oktober (van Zeeuws- Vlaanderen via Zuid-Beveland naar Bergen op Zoom) en op 2 november zullen plaatsvinden (van Zeeuws- Vlaanderen via Zuid-Beveland naar Walcheren. Vertrekpunten zijn vier landingsstranden uit 1944: Breskens, Baarland, Westkapelle en Vlissingen). Aan deze bevrijdingstochten zullen een groot aantal historische legervoertuigen deelnemen. De intocht op zaterdag 1 november in Middelburg verloopt via de kaaien en de Dam, met als eindpunt het Damplein. Hier zal de herdenking van de bevrijding plaatsvinden. Het programma eindigt met een ontvangst op het Abdijplein en de Markt, waar de voertuigen worden opgesteld. Enkele dagen later, op vrijdagavond 7 november, verzorgt het Walchers Mannenkoor het herdenkingsconcert 'Walcheren 44' op een bijzondere locatie: de Timmer fabriek in Vlissingen, een gebouw op het voormalige Scheldeterrein dat de beschietingen in 1944 redelijk ongeschonden heeft doorstaan. Zie voor alle agendagegevens www.zeeuwseankers.nl of www.bevrijdingzeeland.nl (op deze website worden ook alle lokale herdenkingsactiviteiten gepubliceerd). H zeeuwse ankers nrF-.jrml si jus «i snmi nr MT7LECr Tl L 5:iTLDT O JAAR NEDER L Ji Hl> Zeeuws Erfgoed 1 3 september 2014 03

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 13