AN BI J Bij de omslag rif MOnuMENTaal Cninfrtn Zeeuws Erfgoed www.wingstovictory.nl C* OIOfOM jaargang 13 nr. 3 september 2014 Zeeuws Erfgoed - blad voor erfgoedliefhebbers is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Dit blad informeert over het materieel en immaterieel erfgoed in Zeeland. De activiteiten van de SCEZ worden mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers en Veronique De Tier Foto's SCEZ, tenzij anders vermeld. Auteursrecht Het auteursrecht van Zeeuws Erfgoed (gehele uitgave) berust bij de SCEZ; van externe bijdragen bij de auteurs. Gehele of gedeeltelijke overname of publicatie van artikelen is uitsluitend toegestaan met bronvermelding na toestemming van de SCEZ en de rechthebbende(n). De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbende(n). De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor door derden aangeleverd beeldmateriaal waarop auteursrecht berust. Algemeen Nut Ir.- - Beogende Instelling ~J.K' Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Het Schuitvlot, Looierssingel 2 T +31 (0)118-670870 E info@scez.nl Twitter SCEZ ©erfgoedzeeland www.scez.nl Contact redactie en administratie Reacties en adreswijzigingen bij voorkeur digitaal via zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Meulenberg, Middelburg Aan dit nummer droegen bij Leo Adriaanse, Henk Backer, Jeanine Dekker, Robert van Dierendonck, Marinus van Dintel, Johan Francke, Ria Geluk, Henk Hendrikse, Wim Jakobsen, Hans Jongepier, David Koren, Jan Kuipers, Bernard Meijlink, Josien Pootjes, Wim Scholten, Bram Silkens, Veronique De Tier, Truus Trimpe Burger-Mekking, Tony Veenstra en Jan van Zon ISSN 2352-4766 Verkoopprijs losse nummers €4,50 (alleen aan balie SCEZ) De SCEZ staat voor behoud en beleving van erfgoed Donateurs van de SCEZ ondersteunen het erfgoed in in een veranderende samenleving. Samen met de vele Zeeland. Dat kan al voor 14 euro per jaar. andere erfgoedorganisaties in Zeeland houden wij het erfgoed levend en in beweging. Meer weten? Kijk op www.scez.nl/donateur. De 'Zeeuwse Luchtvaartdagen' is het jaarlijkse evenement van de Stichting ffifcKa Wings to Victory over de luchtvaart in Zeeland. Het evenement op Vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden is in 2008 begonnen als een open dag in samenwerking met Zeeland Airport BV en vele op het vliegveld gevestigde bedrijven en verenigingen. De dagen stonden dit jaar in het teken van de 70-jarige bevrijding van Zeeland. De naam Wings to Victory verwijst naar alle vliegeniers ('wings') die gedurende WO II hebben meegeholpen aan de eindoverwinning ('victory') op Duitsland. Via het gelijknamige museum, een online database en haar betrokkenheid bij diverse herdenkingen, wil de stichting de luchtoorlog boven Zeeland in kaart brengen. Ook gedenkt zij hiermee de omgekomen vliegeniers en de vele burgerslachtoffers ten gevolge van de luchtaanvallen. Het luchtvaartevenement op 8 en 9 augustus trok weer vele duizenden bezoekers richting Arnemuiden. Er waren onder andere demonstraties van historische vliegtuigen. Veel bezoekers maakten gebruik van de mogelijkheid om met een van deze vliegtuigen een korte rondvlucht te maken. De zaterdag werd muzikaal opgeluisterd door de Dutch Canadian Scottish Memorial Pipes and Drums Band (foto Jan Berghout, 2011). Hagenpreek op 20 juli bij Hoeve Van der Meulen in 's Heer Abtskerke van de Protestantse Gemeenten 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Abtskerke, Hoedekenskerke en Nisse onder leiding van predikant Marjo Wisse. In de begintijd van de protestantse reformatie in de zestiende eeuw werden protestantse 'ketters' in de Nederlanden onder de Spaanse koning Filips II hard aangepakt. Maar de hervormden schrokken daarvoor niet terug en traden zelfbewust in de openbaarheid. Ze hielden geheime kerkdiensten in de open lucht. De eerste hagenpreek in Nederland vond plaats op 30 juni 1566 in de duinen bij Dishoek. In verbintenis met de eerste hagenpreken in Zeeland worden er tegenwoordig in de zomermaanden nog steeds kerkdiensten in de openlucht gehouden, als het weer het toelaat. De kerkdienst bij Hoeve Van der Meulen werd door ruim tachtig aanwezigen bijgewoond. De eerstvolgende openluchtdienst wordt gehouden op zondag 14 september onder leiding van predikant Wim Bevelander. De kerkdienst, van ZLTO Walcheren in samenwerking met de Protestantse Gemeente Serooskerke, vangt om 14.30 uur aan bij Boerderij Van der Putte aan de Boshoekweg 5 in Serooskerke (Walcheren) en is voor iedereen vrij toegankelijk. Voor meer informatie zie de activiteitenkalender en canonuitzending 25 over de eerste grote hagenpreek bij Dishoek op www.zeeuwseankers.nl. Zeeuws Erfgoed 3 1 september 2014 03

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 31