STAATSSPOORWEGEN Schouwen-Duiveland L Y Nc SECTI E Kaart van het 'oude' en 'nieuwe' Kanaal door Walcheren, met de locatie van de aangetroffen balken (collectie WAD). Oude kadedelen in Kanaal door Walcheren Midden juni bereikte een wat merkwaardige vondstmelding de Walcherse Archeologische Dienst (WAD). Rijkswaterstaat meldde dat duikers bijeen explosieven- onderzoek in het midden van het Kanaal door Walcheren op oude kadedelen waren gestuit. Zijwisten in totaal drie lange balken en nog wat stenen te bergen. De balken waren voorzien van een messing en groef aan respectievelijk boven- en onderzijde. De vondst was vlak voor de ingang van de haven van Middelburg gedaan. Een cartografisch onderzoekje leverde al snel duidelijkheid op. Op de vondstlocatie bevond zich in het verleden inderdaad een kade, namelijk van de bocht van het eerste stuk van het Kanaal, dat in 1817 van Middelburg naar Veere is gegraven. Dit geschiedde gelijktijdig met de aanleg van de spoorlijn op Walcheren met als eindpunt Vlissingen. Ten behoeve van het spoor moest men de Sloedam aanleggen en daarmee de vaarroute vanuit Middelburg naar het noorden afsluiten. In 1872 en 1873 legde men ook het tweede deel van het kanaal aan, richting Vlissingen, en voorzag men de uitgangen van het kanaal bijVeere en Vlissingen van sluizen. Het oudere kanaaldeel vertoonde een ruime bocht vanuit de haven van Middelburg. Deze bocht werd afgesneden bij de aanleg van het zuidelijke deel. Blijkbaar zijn bij deze werkzaamheden de onderste delen van de kade of de oeverbeschoeiing op hun plaats gelaten. Op bovenstaande kaart is het oude en het nieuwe tracé van het kanaal op de vondstlocatie goed te zien. De vondstlocatie is met een rood cirkeltje aangeduid. Bijzondere gesp Zierikzee Een particulier meldde de vondst van een middeleeuwse gesp, afkomstig uit de binnenstad van Zierikzee. Het betreft een zeer zeldzame vondst. Het voorwerp is namelijk uit been gesneden. Het heeft een lengte van 6 centimeter. De gesp dateert uit de dertiende, mogelijk zelfs uit de twaalfde eeuw. Een Nieuwerkerks kasteeltje? Op 8 september verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen, waaronder een oppervlaktekartering, en boringen op een akker achter het adres Stolpweg 7 in Nieuwerkerk, na een vondstmelding door de heer P.J. Flikweert. In nieuw gegraven drainagesleuven had hijzeer veel baksteenresten aangetroffen. De zone met baksteenresten had aan de oppervlakte van de akker de afmetingen van ongeveer 45 x 35 meter. Gezien deze oppervlakte moest het gaan om restanten van een groot gebouw, zoals een kasteeltje. Het lijkt erop dat dit gebouw aan de zuidoostzijde een uitbouw heeft gehad, bijvoorbeeld in de vorm van een toren. Er zijn zowel in het profiel als in het vlak van twee kleine proefputjes funderingsresten gezien (bakstenen in verband gemetseld). Deze resten zijn al op een diepte van 35 centimeter waargenomen, wat betekent dat de funderingen zich direct onder de bouwvoor kunnen bevinden. De bodem bestond ter plekke uit lichtgrijs kleiig zand met roest. Zeeuws Erfgoed 22 december 2014 04

Zeeuws Erfgoed | 2014 | | pagina 22