Krentenbrood met krukels en andere paastradities Misschien viert u dit jaar Pasen met een fraai gedekte tafel waarop beschilderde paaseieren en een boterlammetje prijken. Maar staat er ook krujebrööd op? En waagt u zich aan krentenbrood met krukels? Zo'n zestig jaar geleden werd er volop geklaagd over de teloorgang van 'oude' paasgebruiken in Zeeland. Inderdaad, op Schouwen-Duiveland knikkeren de oudere heren niet meer. En de kermis bij de Middelburgse Dampoort is ook allang verleden tijd. Maar sommige oude gebruiken zijn gebleven. En er zijn nieuwe bijgekomen. Een impressie van paastradities in Zeeland. Eieren, hazen en lammetjes Eieren spelen al heel lang een belangrijke rol in het paasfeest. Dat heeft hoogstwaarschijnlijk te maken met de vastentijd in de katholieke kerk, waarin de gelovigen geen vlees en zuivel mochten eten. De opgespaarde eieren Pasen is ook de tijd voor de grote schoonmaak. Borssele, 1970 (foto C. Kotvis; Beeldbank Zeeland, Zeeuwse Bibliotheek). werden na afloop van de vasten - met Pasen - hardgekookt gegeten. Dit gebruik bleef na de Reformatie in protestantse gezinnen bestaan. De eieren werden ook beschilderd en in de twintigste eeuw raakten chocolade-eieren in trek. Aanvankelijk was dit een luxeproduct, maar met het stijgen van de welvaart konden meer mensen zich chocolade eieren veroorloven. De paashaas verscheen vermoedelijk rond 1800 via de Duitse (kinder)literatuur in Nederland. Deze mythologische figuur werd bedacht om kinderen op te voeden tot goede burgers, die zich netjes konden gedragen en gehoorzaam konden zijn. Aanvankelijk schonk de paashaas dan ook alleen eieren aan brave kinderen. De boterlammetjes die menige paasbrunch sieren, bevatten mogelijk een verwijzing naar Christus als het Lam Gods. Ze zijn tegelijkertijd terug te voeren op het gebruik in boerenfamilies om de grasboter - gemaakt van de eerste melk van koeien nadat ze in het voorjaar weer in de wei liepen - op een mooie manier te serveren. Of dit in Zeeland voorkwam, weten we niet. Het was in ieder geval gebruikelijk op een aantal plaatsen in Noord- en Zuid Holland. Mogelijk vonden de boterlammetjes aldus ook hun weg naar de Zeeuwse paastafels. Krentenbrood met krukels Wel typisch Zeeuws is het gebruik om met Pasen krenten brood met krukels (alikruiken, ook wel kreukels genoemd) te eten. Op Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duiveland en in Yerseke is deze traditie nog springlevend. Liefhebbers zoeken de zeeslakjes in de dagen voorafgaand aan Pasen bij laag water aan de waterkant. De verzamelde krukels worden 24 uur in zout water gezet, daarna afgespoeld en in ruim water gekookt. Het eten van krukels is een heel karwei. Zo'n maaltijd neemt gemakkelijk een uur in beslag. Onmisbaar daarbij is een kopspeld. Daarmee moet eerst het donkere, harde schijfje uit de opening worden verwijderd, waarna de krukel aan de speld kan worden geprikt en uit de schelp gedraaid. De zilte krukels in combinatie met het zoete krentenbrood staan garant voor een bijzondere smaaksensatie. Behalve krentenbrood en wittebrood was kru(j)ebrööd een veel gegeten lekkernij bij feestelijke gelegenheden. Ook met Pasen kwam dit brood op tafel. Het fijne witte brood wordt bereid met boter, suiker, melk en eieren en ontleent zijn speciale smaak aan de toevoeging van nootmuskaat (kruuneut) en/of foelie. Zeeuws Erfgoed 1 2 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 12