Een proefsleuvenonderzoek bij Domburg bracht een imposante middeleeuwse structuur aan het licht. Het zijn vrijwel zeker de resten van een vliedberg met centraal een bakstenen toren. Dit soort resten zijn in Nederland nog maar zelden gevonden en onderzocht. Het aangetroffen massieve fundament (foto WAD). Op de oude kaarten is niets van deze structuur te zien, ook niet op de hoogtekaarten. Dat de locatie net ten westen van Domburg in de middeleeuwen tot een nederzettingsterrein behoorde konden we wel vermoeden. Op het naastgelegen terrein van Zorgcentrum Simnia heeft de SCEZ namelijk in 2001 tijdens een noodopgraving resten van een middeleeuwse nederzetting opgegraven. Ook het vooronderzoek met boringen door Artefact! op het terrein zelf maakte duidelijk dat hier waardevolle archeologie uit de middeleeuwen was te verwachten, mogelijk ook met steenbouw. Enkele boringen stuitten immers op baksteen. Verder onderzoek was nodig. Maar waar moesten we de proefsleuven plannen? Het beeld was diffuus. Tot we de kaart met de resultaten van het explosievenonderzoek met behulp van magnetometing zagen. Hierop was rond een boring die op puin was gestuit een vrijwel perfecte cirkel te zien; een cirkel van ondergrondse objecten die een uitslag gaven op de magnetometer. Nu weten we dat klei, als het gebakken wordt, ook licht magnetisch wordt. En ook herinnerden we ons de opgraving van een vliedberg in Goes. In de gracht rondom deze berg lag allemaal baksteenpuin dat van de berg naar beneden leek te zijn gerold. Eenzelfde beeld kregen we dus ook voor de bevindingen in Domburg voor ogen. Zouden hier inderdaad de resten van een vliedberg met centraal nog resten van een stenen structuur liggen? Het was nu wel duidelijk waar we een proefsleuf moesten plannen: dwars over de cirkel en de boring, gestuit op puin. Massief fundament De resultaten van het onderzoek in de proefsleuf door Artefact! bleken precies als verwacht: het spoor van een opgevulde gracht, met centraal op het eiland binnen de gracht ook een massief gemetseld fundament. Dit fundament bestaat uit hele vroege Zeeuwse moppen met het formaat van 30 x 14 x 7,5 centimeter. Er zijn nog vijf lagen bewaard met een gezamenlijke hoogte van circa 40 centimeter. Een deel van het fundament is in het verleden gesloopt, maar het opgevulde uitbraakspoor is nog duidelijk herkenbaar. In twee smalle proefsleufjes haaks op de proefsleuf konden we de begrenzingen van de gracht en van het fundament compleet maken. Het fundament lijkt Zeeuws Erfgoed 1 4 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 14