Walcheren Dijkenonderzoek N62, Sloeweq In mei 2014 is in opdracht van de Provincie Zeeland een begin gemaakt met het 'project verdubbeling N62 Sloeweg' tussen Nieuwdorp en 's-Heer Arendskerke, in verband met toegenomen verkeersintensiteit sinds de opening van de Westerscheldetunnel in 2003. Het werk wordt uitgevoerd door Boskalis Nederland. Bij de werkzaamheden worden meerdere historische binnendijken (deels) doorgraven. Na overleg met de Provincie, de uitvoerder en archeologische-vrijwilligersvereniging AWN werd afgesproken dat de SCEZ en de AWN bij enkele dijkdoor- gravingen aanwezig zouden zijn. Najaar 2014 en begin januari 2015 heeft de SCEZ, in samenwerking met de AWN, de graafwerkzaamheden in een viertal dijken begeleid, waarbij de profielen van de dijken zijn gedocumenteerd. Het betrof de Poldersedijk uit de twaalfde eeuw en de Stelledijk uit het begin van de vijftiende eeuw, beide gelegen direct ten noorden van de A58 tussen 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand. Verder de Oude Kraaijertsedijk uit 1547 langs de Sloeweg en de Molendijk uit 1612, eveneens langs de Sloeweg, ten noordwesten van 's-Heerenhoek. De dijkprofielen leverden belangrijke informatie op, zodat door dit project vijfhonderd jaar bedijkingsgeschiedenis in het westelijke deel van Zuid-Beveland in beeld kon worden gebracht. Zo was duidelijk zichtbaar dat de Poldersedijk in meerdere fasen is opgebouwd. Telkens werd het dijklichaam Doorsnede van de Poldersedijk bij 's-Heer Arendskerke, gezien in oostelijke richting. opgehoogd en in westelijke richting uitgebreid tot uiteindelijk een dijk van ongeveer 20 meter breed en 5 meter hoog was gerealiseerd. De dijk behoorde tot de eerste ringdijk rond het eiland Zuid-Beveland. De andere onderzochte dijken waren iets geringer in omvang. In alle dijklichamen was veel schorgrond uit de directe omgeving verwerkt. Vanuit de AWN was dijkdeskundige Bas Chamuleau uit Kapelle in het veld aanwezig. Hij zal aansluitend op het veldwerk archiefonderzoek uitvoeren om nog meer informatie omtrent de aanleg van de onderzochte binnendijken te verkrijgen. Unieke vondsten Bachtensteene In het centrum van Middelburg, aan de Bachtensteene, zijn in 2012 bij een archeologische opgraving zeer goed bewaarde resten van enkele houten huizen gevonden uit de twaalfde eeuw, de laatste bewoningsfase van de ringwalburg. Op de achterterreinen werden verschillende houten tonputten gedocumenteerd met daarin fraai vondstmateriaal. Ook zijn de funderingen en beerput terug gevonden van het Gravensteen, een van de oudste stenen gebouwen in de stad. Ook in deze beerput waren tal van mooie voorwerpen terechtgekomen. De uitwerking is nog in volle gang, maar intussen is bekend dat het in veel gevallen om zeldzame of voor Nederland zelfs unieke vondsten gaat. Zoals een vroegmiddeleeuwse zwaardschede. Een greep uit de rest: vroegmiddeleeuwse schoenen, een schaal van esdoorn met verdeelvakjes en een fragment van een vijftiende-eeuws missaal. De vondsten worden uitgebreider beschreven in aflevering 187 van Nehalennia, die enkele weken na deze Zeeuws Erfgoed verschijnt. Een fabeldier van stadhuis Middelburq De heer M.P. van Schaik uit Middelburg schonk in januari de fraaie kop van een fabeldier aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Hij had dit object van zand/kalksteen in 1946 gevonden bij de herbouw van het in mei 1940 verwoeste stadhuis. Voorts schonk hij een fragment van een houten peddel. De heer Van Schaik had dit aangetroffen onder de kelder van Rouaansekade 25, 'in de blauwe klei'. De peddel dateert in elk geval van vóór 1560, omdat hij is aangetroffen onder de kelder van het oorspronkelijk in dit jaar gebouwde pand. Versierde muil (zeventiende eeuw), afkomstig van de Bachtensteene (foto Marloes Rijkelijkhuizen). Zeeuws Erfqoed 25 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 25