Zeeuws-Vlaanderen Fenrir op Walcheren? De heer M. Klomp uit Middelburg meldde de vondst van diverse metalen voorwerpen, die hij op enkele akkers tussen Middelburg en Oost-Souburg had gevonden. Het betreft onder meer een zegelstempel, een bronzen hangertje, meerdere gespjes, een blokgewicht, een bronzen gespplaat en stijgbeugelbeslag. Voor een datering zijn vooral het hangertje, de gespplaat en het stijgbeugelbeslag zeer interessant. Het hangertje hoorde bij een oorbel en dateert mogelijk al uit de Karolingische tijd (achtste/ negende eeuw); de gespplaat en het stijgbeugelbeslag waarschijnlijk uit de tiende tot en met twaalfde eeuw. Op de gespplaat staan een man met een zwaard en mogelijk de wolf Fenrir uit de Noorse mythologie. Bronzen gespplaat uit de omgeving van Middelburg; 3,1 bij 2,9 centimeter. Vogelfluitje van lood/tin uit Vlissingen; vijftiende eeuw, 5x3 centimeter. Metaalvondsten Grote Markt, Vlissingen De heren P. Hengsdijk uit Goes en P. Pinxteren uit Kloetinge meldden de vondst van een groot aantal metalen voorwerpen uit Vlissingen. Deze kwamen uit stortgrond, afkomstig van opgravingen in 2011 en 2012 op de Grote Markt, in de historische binnenstad. De onderzoeken zijn destijds uitgevoerd door archeologisch bedrijf ARC uit Groningen. De vondsten dateren uit de late middeleeuwen en de nieuwe tijd. Het betreft onder meer insignes, gespen, kledinghaakjes, munten, rekenpenningen, muntgewichten en mesonderdelen. De vinders beschreven hun vondsten in een rapport voor onder meer de SCEZ en de Walcherse Archeologische Dienst. Onderzoek langs de Sint-Bavodijk Op 28 oktober 2014 verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen in een akker langs de Sint-Bavodijk bij Nieuwvliet, na een vondstmelding door de heer J. de Zwart. Hij had een duidelijk langwerpig donker spoor en een klein spoor waargenomen, nadat in de akker in opdracht van de Provincie Zeeland diverse sleuven waren gegraven ten behoeve van natuurontwikkeling. De akker is in beheer van Stichting Het Zeeuwse Landschap. De zone met de beide sporen had aan de oppervlakte van de akker de afmetingen van ongeveer 25 x 25 meter. Mogelijk vormde het lange spoor een greppel rondom een huisplaats, maar is slechts het noordelijke deel te voorschijn gekomen. Aan de uiteinden boog de greppel in zuidelijke richting af. De breedte van de greppel bedroeg 1,5 meter. Het andere spoor is mogelijk een kuil, of behoort tot het meest zuidelijke uiteinde van de huisplaats. In de donkere kleiige vulling hiervan bevonden zich kleine fragmenten baksteen en verbrande leem. Uit een gegraven coupe bleek dat de lange greppel doorliep tot een diepte van 0,85 meter beneden maaiveld (0,7 meter NAP). De bodem bestond ter plekke uit lichtgrijs kleiig zand en zandige klei met roest en schelpen. Waarschijnlijk betreft het de rand van een kreekrug. Er zijn ter plekke geen funderingsresten waargenomen; wel bevonden zich in de vulling van de greppel enkele baksteenstukken. Een van deze fragmenten had afmetingen van x 13,5 x 6 centimeter (lengte x breedte x diepte), wat op een laatmiddeleeuwse datering wijst. Uit de vulling van de greppel zijn meerdere voorwerpen van keramiek opgeraapt. Het waren fragmenten van grijs- en roodbak- kend aardewerk en een wandfragment steengoed. De vondsten dateren uit de veertiende/vijftiende eeuw, wat goed overeenkomt met de datering van het baksteen fragment en de geologische omstandigheden. In een van de gegraven sleuven in het noordoostelijke deel van dezelfde akker had de heer De Zwart al eerder aardewerkfragmenten uit de tiende tot dertiende eeuw opgeraapt. Ze waren afkomstig uit twee sporen, die zich met een lichtere kleur duidelijk aftekenden in het profiel van de sleuf. Waarschijnlijk waren dit sloten. In het noord westelijke deel van de akker verzamelde de heer De Zwart in het verleden een groot aantal voornamelijk grijze aardewerkfragmenten van de oppervlakte. De relatie met de twee genoemde vindplaatsen is niet duidelijk. Mogelijke huisgreppel langs de Sint-Bavodijk bij Nieuwvliet, gezien in noordwestelijke richting. Zeeuws Erfgoed 26 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 26