ERFGOEDallerlei T Boeken en eenmalige uitgaven A3 De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Lilian Bos, Hélène Damen, Jos Jobse - een lijn, een punt (Middelburg: decreet, 2014), 104 pag., twee losse bijl.: ISBN 978 90-823036-0-5; ill., foto's, tek. Boek over architect Jos Jobse, die op zijn zeventig ste een punt achter zijn loopbaan heeft gezet. Oorspronkelijk opgeleid als timmer man, maakte Jos Jobse uiteindelijk deel uit van de 'top' van de Nederlandse architectuur. Tientallen Zeeuwse gebouwen en hele straten (zoals de wonin gen en winkels aan de Beenhouwerssingel in Middelburg) zijn door Jobse ontworpen. Zijn indrukwekkende oeuvre is thema tisch/chronologisch weergegeven op pagina 98-100 van dit door Ramon de Nennie en Machteld van Wijst van decreet op bijzondere wijze vormgegeven boek. De Bosatlas van het cultureel erfgoed (Groningen: Noordhoff Atlasproducties, 2014), 416 pag.: ISBN 978-90-01-12010-8. In dit naslagwerk wordt op een mooie en overzichtelijke manier het brede scala aan onderwerpen op het gebied van cultureel erfgoed samengebracht. Zowel het gebouwde, als het landschappelijk en immateriële erfgoed van Nederland komen in deze publicatie uitgebreid op thematische wijze aan bod. Ook wordt er aandacht besteed aan de overzeese gebiedsdelen. Het monumentale naslag werk wordt vergezeld van aansprekende illustraties, overzichtskaarten en (lucht)foto's en is geschikt als zowel naslagwerk als kijk- en leesboek. Het laatste, twintigste hoofdstuk omvat een register van namen, een register van trefwoorden, een overzicht van de fotolocaties en een verantwoording met afsluitend een overzicht van medewerkers en adviseurs. Willem van den Broeke en Tobias van Gent, De laatste oorlogsmaanden. 1 september 1944-12 mei 1945. Dagboek van H.W. Fortgens, waarnemend rector van het Gymnasium te Middelburg (Middelburg: De Drvkkery, 2014) 162 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-70174-099-6. Met een uitgebreide inleiding en toelichting brengen de universitaire docenten Van den Broeke en Van Gent de oorlogs dagboeken van de oud-rector van het stedelijk gymnasium onder de aandacht. Achtergrond van de schrijver en diens school worden gegeven, evenals een biografische schets van Hendrik Wilhelm Fortgens, hoe het gymnasium fungeerde in oorlogstijd, de zaak Van Oorde en een beoordeling van het dagboek van Fortgens. Het dagboek zelf neemt circa honderd pagina's in beslag en wordt afgesloten met een bijlage waarin een toespraak van Fortgens is opgenomen. Deze werd op 11 december 1944 gehouden bij de hervatting van de lessen aan het gymnasium. Met bronnen en literatuur opgave. C K3L >S- u Vj K m,,k 3I'- /..lji.i Ronald van Immerseel en Nina Wijsbek (eindred.), 'Eene Aangename en Welgelegene Buitenplaats, genaamd Duino'. De geschiedenis van de hofstede Duno te Oostkapelle. Jaarboek 2012 Kastelenstichting Holland en Zeeland (Rotterdam [2014]), 126 pag., ill., foto's, tek., krt; ISBN 978-94-6169-489-8. Dit jongste jaarboek bevat de geschiedenis van buitenplaats Duno in Oostkapelle in al haar facetten. Bram Silkens, Leo Wevers, Peter A. Henderikx, Peter Blom, Jan Zwemer en Ronald van Immerseel beschrijven in zes hoofdstukken de archeologie, bouw- en bezitsgeschiedenis en overige historische lotgevallen en ontwikkelingen. Duno, vermoedelijk in de dertiende eeuw gesticht als uithof van de Onze-Lieve-Vrouweabdij in Middelburg, werd in de veertiende eeuw buitenverblijf van de Middelburgse abt en na de Reformatie een particuliere, imposante buitenplaats. Kort voor 1826 werd het huis gesloopt, de buitenplaats werd boerderij; sinds 1864 maakt Duno deel uit van land goed Zeeduin. Boerderij en resterende tuin- en parkaanleg zijn rijksmonument. Tonny van Kemseke, Het Land van Hulst tijdens de Grote Oorlog, 1914-1918 (Hulst: H.M. van Kemseke, 2014) 712 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-807539-0. Vuistdik boek onderverdeeld in negentien hoofd stukken waarin het ontstaan van de Eerste Wereldoorlog wordt besproken, de toestand van het Nederlandse en Belgisch leger, het leven in België en dat van de lokale bevolking, energieverbruik in de jaren 1914-1918, de distributiewet en de NOT (Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij), levensmiddelen en distributie, de middenstand en de distributiewet, steuncomités en fondsen, gezondheids zorg, telegrafie, vliegtuigen boven het Land van Hulst, onderwijs, vluchtelingen, de Belgische annexatie-eisen van Zeeuws- Vlaanderen in 1919, de grens, en oorlogs slachtoffers. Bevat een reeks van korte biografieën van personen die in het boek voorkomen en een beknopte bronnenlijst. Warna Oosterbaan, ONS ERF identiteit erfgoed culturele dynamiek (Amsterdam: De Bezige Bij, 214) 244 pag., foto's; ISBN 978-90-234-8837-8. Boek over het nationale gevoel van Nederlanders, de toekomst van de multiculturele samen leving en het voortdurende (her)uitvinden van ons verleden. In ONS ERF gaat auteur, socioloog en journalist Oosterbaan op zoek naar antwoorden op vragen als 'Wat is typisch Nederlands en welke rol speelt de geschiedenis daarbij?' In tien hoofdstukken schrijft hij in verhalende stijl over nationale identiteit, cultuur en cultureel erfgoed. Een bonte verzameling levendige verhalen die zich afspelen in Nederland, Frankrijk, Marokko, Indonesië, Brazilië en op Curagao en als centraal thema cultureel erfgoed gemeen hebben. Wat daarbij vooral naar voren komt, is dat cultuur de schepping van mensen zelf is en daarom voortdurend verandert. Foto's van Theo Baart illustreren daarbij de ^NI FTC.I TIJPFFI FRFCIOFrj WAR MA Zeeuws Erfgoed 27 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 27