Tijdschriften manier waarop erfgoed werkt: hoe het zich voordoet, hoe het gepresenteerd wordt en hoe het in de praktijk uitpakt. Met epiloog met conclusies, dankwoord en lijst van noten. Marjo5ein >*7 #otterdam, Werelderfgoed van Nederland (Hilversum: Uitgeverij Lias, heruitgave 2014), 192 pag.: ISBN 978-90 8803-055-0. Deze publicatie, een uit gebreide en geactualiseerde editie van de oorspronkelijke uitgave uit 2011, geeft een overzicht van de tien Nederlandse werelderfgoederen. Sinds 1995, toen het voormalig eiland Schokland als eerste Nederlands werelderfgoed werd aangewezen, is de UNESCO-lijst van culturele en landschappelijke werelderf goederen met negen andere Nederlandse monumenten aangevuld. Hierbij werd de Van Nellefabriek in Rotterdam recentelijk, in juni 2014, toegevoegd. Diverse aspecten komen in deze publicatie aan bod, zoals hun geschiedenis, de argumenten van UNESCO voor aanwijzing, het zogenoemde erfgroen, de natuur- en landschappelijke waarden en de zogenoemde erfkunst, de cultuurhistorie en literaire uitingen. Fraai, gedeeltelijk historisch beeldmateriaal in kleur en zwart-wit vergezellen de korte teksten. De publicatie wordt afgesloten met een bespreking van de voorlopige lijst van door Nederland nieuw voor te dragen erfgoederen, toeristische informatie over de reeds aangewezen Nederlandse werelderfgoederen en een bronnen- en fotoverantwoording. Joris >an #ummersdijk, Polderleven. Verhalen uit het Land van Hulst (Almere: Van de Berg, 2014 332 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-5512430-5. Verhalenbundel over de twintigste eeuw in de omgeving van het Land van Hulst, waarbij de dialogen zijn geschreven in het dialect van het Land. Gerard Sma55egange, Hoge Hoeves op gelaagd land (Goes: De Koperen Tuin, 2014) 88 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90 76815-32-9. In het vijfde deel van zijn 'boerderijenreeks' beschrijft Smallegange de plaats van de hoeve in het Zeeuwse landschap. De artikelen zijn eerder in de PZC verschenen. Er zijn een zestigtal onderwerpen die worden besproken, waar van voornamelijk vele beeldbepalende boerderijen in het Zeeuwse landschap. Daarnaast is er aandacht voor aparte onderwerpen zoals keutjes, opmars van de makelaars, historische secreten, vogels op het hof, hond en kat, het loon van de arbeid en boerentuinen. J.P. Verseput, Kornelis Pieter Verseput van boerenknecht tot herenboer (1822 1899) (Zonnemaire: J.P. Verseput, 2014) 255 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-94 6169536-9. Beschrijving van het leven van Kornelis Pieter Verseput, een boer op Schouwen-Duiveland in de negentiende eeuw, die zich na de executieverkoop van de ouderlijke boerderij als boerenknecht opwerkt tot gemeenteraadslid, wethouder, kerkenraadslid en later zelfs herenboer. Bevat een lijst van afbeeldingen, bibliogra fie en genealogische stamreeksen van de families Bolle, De Glopper, Hocke, Hocke Hoogenboom, Moolenburgh, Romeijn en Verseput. Met literatuuropgave. Walcheren 40/45, 70 herinneringen (Heinkenszand: Driedijk, 2014) 48 pag.; ill., foto's, krt., tek. Uitgave van Polderhuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum. Aan de hand van ooggetuigenverslagen wordt de bezetting en bevrijding van Walcheren verteld door Walchenaren en Duitse en Engelse soldaten in de vorm van een beeldverhaal. Daarbij worden foto's, teke ningen, affiches et cetera uit 1940-1945 en van recenter datum gekoppeld aan teksten en belevenissen van de ooggetuigen. Wim de Vrieze, Ana Maria de Vrieze-da Cunha #osa, Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Haamstede Westenschouwen Burghsluis Koudekerke (dl. 2, Zierikzee 2014), 236 pag., foto's, krt. Dit tweede deel bevat 660 foto's en meer dan 90 verhalen over bewoners, boerderijen en huizen, ondernemers, feesten, jubilea, de Tweede Wereldoorlog, de Ramp enzovoort. Veel bewoners deelden hun herinneringen en stelden foto's beschikbaar. Ook illustere figuren als onderwijzer/archeoloog 'Hannes' Hubregtse en dijkversterker De Muralt ontbreken niet. Hans Wa5ra>en, met Jo5enta Weijers, Tropenjaren. In het spoor van mijn over grootvader P.S. Hamel, consul-generaal in Afrika en Azië aan het eind van de negen tiende eeuw (Nijmegen: Hans Walraven, 2014) 160 Pag.; ill., foto's, tab., krt., tek.; ISBN 978-90-822462-0-9. Bevat het West-Afrkaanse reisjournaal uit 1877. In drie delen wordt het leven van consul Hamel beschreven. In deel I zijn jeugd in Breskens, het fort van Elmina en consul in moeilijke tijden (de periode 1845-1877). Het tweede deel bevat de jaren 1877-2012 waarin Hamels reisjournaal en het reis journaal van de kleinzoon van Hamel, die diens voetsporen volgt, aan bod komen. Deel drie omvat de periode 1877-1900 met het afscheid van West-Afrika, de koning van Siam en de laatste opdracht. Met proloog en epiloog, bronnen, register en dankwoord en een stamboom van het geslacht P.S. Hamel. Jan Zwemer en A55ie Barth, Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog (Goes: Uitgeverij Het Paard van Troje, 2014) 159 pag.; ill., foto's, krt., 978-90-71937-25-5. Een overzichtswerk over een onbekende periode uit de geschiedenis van Zeeland door de Goese oud-archivaris Allie Barth en freelance historicus en kenner van het tijdvak, Jan Zwemer. Het onderwerp is in acht hoofdstukken uiteengezet: mobilisatie, vluchtelingen en deserteurs, gemobiliseerd, krijgsverrichtingen en spionage, vliegtuigoverlast, landingen en bombardementen, de effecten op de economie en consumptie, binnenlandse onrust en een conclusie. Uiteraard worden zaken als de elektrische draad, zeemijnen en bombardementen behandeld, maar komt de lezer ook de invloed van de oorlog op de sociaaleconomische verhoudingen in de provincie te weten. Met noten, lijsten van gebruikte afkortingen, literatuur en archieven. Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee afl. 186, winter 2014, opent met de negende en slotaflevering van 'Het zeventiende-eeuwse culturele centrum van de gebroeders Bam de Venne in Middelburg'. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor het schilderij van Adriaan van de Venne van zijn drukkerij in 1623. De auteur besluit spijtig met de mededeling dat wanneer je nu langs deze plek loopt, op de hoek van Korte Burg en Bogard- straat, zelfs geen tekstbordje herinnert aan de grote culturele bedrijvigheid van weleer. Jaco Simons beschrijft in 'Een tref- felijcke playsante Hof-stede, Schoone Huysinge ende Thoren' de lotgevallen van 't Huys Gapinge en zijn eigenaren, Jan Kuipers beklimt in zijn Cursiefje de toren in de doolhof van Hoedekenskerke. Verder de gebruikelijke rubrieken, onder andere een verslag van de jaarlijkse dialectdag, nu in De Vroone te Kapelle. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen 23/4 (2014) 117-160. Het openingsarti kel van Anne Johanna Wijn gaat over Elize Baart (1854-1879), die met haar vriend Bastiaan Korteweg zelfmoord pleegde. Elize Baart was schrijfster en leerlinge van de sociaal feministe Mina Krüseman. Bioloog Gerard Heerebout schrijft over het door het genootschap verworven vlinder kastje van Jacob Ehrlich (1787-1863) - een boeksimulant die ook de omslag van het tijdschrift siert. Ehrlich was boekhandelaar en boekbinder in Middelburg. In het kastje zitten 38 wonderwel bewaarde preparaten van vlinders. Lo van Driel schrijft over kleine loterijen in 19de-eeuws Aardenburg. Hij baseert zijn verhaal op een verzoek schrift van huisvrouw Maria Christina Roos, die B&W toestemming vroeg een kleine verloting te mogen organiseren. Van Driel maakt duidelijk dat dit soort loterijtjes in die tijd een bijverdienste voor de sociale onderklasse was. Het middelste deel van het tijdschrift de gedichten van de vorig jaar over-leden Nelleke Maljaars (1961-2014). Eric-Jan Weterings beschrijft de jonge jaren van journalist Gommert de Kok. Zeeuws Erfgoed 28 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 28