met een overzicht van de bezittingen die zij op Noord-Beveland hadden. Twintig september 2014 bezocht een lid van dit adellijke geslacht Arnemuiden: Olivier de Trazegnies, de vijftiende markies uit het geslacht. R. Rijkse brengt verslag uit van het zeer geslaagde bezoek, dat leidde tot een uitnodiging voor een tegenbezoek aan het kasteel van de markies in België. In het Polderhuisblad, Wasschappels Magazine (oktober 2014) eerst een verslag over de herdenking van de bombardemen ten en de bevrijding van Westkapelle op 1 november 2014. In de rubriek 'Polderhuis Varia' wordt de expositie Dijkwacht 2014 vermeld, drie nieuwe werken van Charley Toorop die het museum heeft verworven en de herdenking van de mijnramp in 1914. 'In Memoriam een (bijna) anoniem oorlogsslachtoffer' is gewijd aan Jakobus de Pagter, vermist sinds 3 oktober 1944. Zijn moeder en broer behoorden tot de dodelijke slachtoffers van het bombarde ment, van Jakobus - dijkwerker en tamboer van de Kustwacht Zoutelande - is niets meer vernomen. J. Kaland schrijft over de geschiedenis van het dorpscafé dat al eeuwen bestaat maar nu roemloos ten onder is gegaan. In 'Help, d'n bêrm verzuipt!' vertelt L. Alewijnse aan L. van den Heuvel over een rijk zeebiologisch cultuurlandschap midden in 't Gat, een uniek natuurgebiedje, dat zeker de moeite waard is om behouden te blijven. De Spuije van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2014) is gewijd aan de Eerste Wereldoorlog. Milicien Arie van Loo, afkomstig uit Zierikzee, blikt terug op zijn ervaringen tijdens de oorlog in Kloetinge en O. W. Hoogerhuis gebruikte de aantekeningen van zijn grootvader Willem Hoogerhuis in 'De diensttijd van een militair te velde tijdens de Eerste Wereld oorlog'. Dezelfde auteur schrijft ook over de noodlanding van een Engels vliegtuig in Kruiningen en over de brooddistributie tijdens WO I. Er is ook veel te verhalen over de duizenden Belgische vluchtelin gen, en dat doen A. Maarsman en C. Heijboer. Zij concluderen dat het beeld van de opvang in Kloetinge overeenstemt met het landelijke patroon. F. de Klerk laat zien dat het voor stadsomroeper Johannes Geensen in Goes tijdens oorlogstijd ook geen vetpot was. J. de Jonge schrijft 'Bommen op Goes', een artikel waaruit blijkt dat dit bombarde ment een vergissing was in een lange reeks, uitgevoerd door verdwaalde piloten. Op Goes werden maar liefst acht bommen uitgeworpen. Er werden verschillende initiatieven genomen om schade te beperken: alle lichten in huis doven, op de beneden verdieping bivakkeren, voor deuren openzetten zodat voorbijgangers naar binnen konden bij luchtgevaar, vooral lichtuitstraling werd als een groot risico gezien. Verder in het tijdschrift nog artikelen over sokken breiende huis vrouwen ten behoeve van de militairen en een bomscherf in een kist (K. Sluijter), belevenissen van een Yersekse oester visser in de Eerste Wereldoorlog (F. Ossewaarde) en het oorlogsmuseum in het woonhuis van Jan Adolf van Reede in Goes (K. van Rooijen). In TijdlSchrift van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen (2014, 4) schrijft R. Willemsen over de plaatselijke muziek korpsen in Biervliet en IJzendijke, die gedurende optredens in Vlaanderen en Zeeland tussen 1837 en 1937 volkskunst van hoog niveau boden. Tot de Eerste Wereldoorlog waren de korpsen meer gericht op Vlaanderen, na 1918 verplaatste de aandacht zich sterk naar Zeeland. Twee artikelen gaan over een leraar Nederlands te Oostburg: Jan de Vries. L. van Driel behandelt diens levensloop en verklaart dat hij door zijn oorlogsverleden genoe gen moest nemen met een plaats in het verre Oostburg, waar hij als leraar een goede naam verwierf, en C. van de Reepe haalt persoonlijke herinneringen op aan haar leraar Nederlands. G. Langeraert vertelt het weinige wat bekend is over de bouw van de nu gesloten rooms-katholieke Eligiuskerk in Hoofdplaat en A. R. Bauwens vraagt weer aandacht voor twee foto's uit vervlogen dagen: een van gemobiliseerde militairen in 1914 en een van de slacht. A. van Waarde heeft nieuws uit oude kranten opgediept: in de Middelbursche Courant van 18 december 1866 krijgt het gemeentebestuur van Sluis er van langs en in een brief in de NRC van 1869 maakt een schrijver uit Groede zich zeer boos over de indijking van het Zwin en het graven van een afwateringskanaal van het Zwin naar de zee. Het laatste artikel in deze aflevering gaat over de bevrijding van Oostburg, van de hand van J. Schijve. De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten bracht een extra Bulletin uit (2014, extra aflevering) in samenwerking met de Cantorij der Basiliek Hulst en de Stichting Museum De Vier Ambachten: Grenzen aan een grenzeloze oorlog. Samen wilden de verenigingen een programma samenstellen rond het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog en in dit Bulletin lezen we het overzicht van de verschillende activiteiten. Prof. A. Vanneste hield een boeiende lezing over de 'Doodendraad', een prikkeldraad versperring onder een spanning van 2000 volt, van Vaals tot de Noordzee. In de Basiliek in Hulst werd de Eerste Wereldoorlog herdacht met de uitvoering van 'A Mass for Peace', een indrukwekken de voordracht door de Cantorij en het Zeeuws kamerorkest Ty. In Museum De Vier Ambachten vond een vertelavond plaats en werd een speciale tentoonstel ling ingericht. Tenslotte was er nog een excursie naar de Westhoek om de nog zichtbare sporen van de 'Groote Oorlog' te bezoeken. Het jaarboek van de Stichting Heem kundige Kring Sas van Gent, Kroniek 2014, heeft als eerste artikel 'Drööme over 't Sas' van L. Sarneel-Antheunis. Elf verhalen van mevrouw Sarneel zijn op cd gezet en een verhaal is verfilmd voor een dvd. De verhalen zijn het resultaat van archiefonderzoek in Sas van Gent, waarvan zij de gegevens heeft omgezet in verhalen. M. Buise schreef 'De zeesluis van Zwartenhoek in een breed perspectief'. Deze sluis ligt weliswaar een eind van de Westerschelde af in de polder, maar is een deel van een inundatielinie. J.G.M. van Hecke brengt de bevrijding van Sas van Gent door de Russische kozakken in 1914 nog eens onder de aandacht en ook J. Driesen gaat in op gebeurtenissen uit de Eerste Wereldoorlog in 'Het weder varen van milicien Frans Driesen', de grootvader van de auteur. De geschiedenis van de glasfabriek in Sas van Gent vanaf de oprichting in 1904 wordt behandeld door J.P. Winne. In 2014 moest de fabriek sluiten, wat weer een klap was voor de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaanderen. Bijzonder is ook een oude kroniek betref fende de St. Willibrord Werkgroep der Katholieke Actie - een soort katholieke jongensvereniging - in het bezit van de heemkundige kring gekomen door een schenking van mevrouw T. van Assche. De kroniek loopt van december 1943 tot oktober 1944. Verschillende leden schreven elke week een verslagje over de gebeurtenissen en maakten daar een tekening bij. De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine schenkt in haar Jaarboek 2014 ook veel aandacht aan de Eerste Wereldoorlog. D. van der Zalm schrijft naar aanleiding van een boek dat door P. van Voren werd geschonken 'Edward Cuelenaere (1855-1931)', over wat deze burgemeester heeft betekend voor Philippine en voor de vluchtelingen in de Eerste Wereldoorlog. In stormachtige tijden bleef de burgemeester altijd solidair met de mensen die het moeilijk hadden, rechtvaardig en moedig. Dezelfde auteur houdt ons op de hoogte van het wel en wee van grenspalen, waarvan er nog steeds onbekende boven water komen. In een uitgebreid overzicht wordt door T. de Vries de geschiedenis van 285 jaar kerkenbouw in Philippine gegeven. In 1953 werd de nu nog bestaande kerk van Philippine gebouwd, een unicum in Nederland. De bouw van de kerk, het exte rieur en het interieur worden uitvoerig beschreven. J. de Putter belicht de moedi ge daden van de verzetsstrijdster uit de Eerste Wereldoorlog: Gabrielle Petit, die onder andere met de schuilnaam Madame Le Grand haar gevaarlijke werk deed. Ze hielp de inlichtingendiensten en zorgde dat militairen op de goede vluchtroute geraakten. In 1916 werd zij verraden, opge pakt en gefusilleerd. De mosselhandel in Philippine belandde in de problemen door de oorlogssituatie; over de moeilijkheden die de vissers in Philippine en Boekhoute ondervonden, komen we op de hoogte door de studie van T. Stobbelaar. Ook in dit jaarboek een sportverhaal, namelijk over voetballer A. van Male, die vijftien keer uitkwam voor het Nederlands elftal. Berichten uit voornamelijk de Middelburgsche Courant van 1914 tonen wat journalisten en correspondenten van toen de moeite van het publiceren waard vonden. Zeeuws Erfgoed 30 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 30