o Vorstelijk onthaal bij de meelstreep!; Wilhelmina's bezoek aan bevrijd Zeeland Op 13 maart is het 70 jaar geleden dat koningin Wilhelmina na bijna vijf jaar ballingschap voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem zette. Voor dit historische moment koos de vorstin voor Eede. De reden hiervoor was dat deze plaats, zoals de hele streek, door het oorlogsgeweld uitzonderlijk zwaar getroffen was. Met het passeren van de - in allerijl met meel gemarkeerde - landsgrens door de vorstin, kreeg Eede landelijke bekendheid. ■zeeuwse ■ankers Koningin Wilhelmina arriveert op 13 maart 1945 rond het middaguur bij de landsgrens in Eede (foto Willem van de Poll; fotocollectie Van de Poll, Nationaal Archief). Vurige wens Nadat vanaf september 1944 de geallieerden steeds grotere gedeelten van Zuid-Nederland op de Duitse bezetter wisten te veroveren, sprak koningin Wilhelmina de wens uit om zo spoedig mogelijk vanuit Londen naar het vaderland terug te willen keren. Het Britse opperbevel raadde de vorstin uit veiligheidsoverwegingen een spoedige terugkeer echter af en weigerde zijn medewerking. Het oorlogsfront lag te dichtbij, daarnaast waren de Duitsers ook nog steeds in het luchtruim boven bevrijd gebied actief. De situatie verbeterde pas in maart 1945. Toen kreeg koningin Wilhelmina van de Engelse autoriteiten toestemming om naar het bevrijde gedeelte van Nederland te reizen. Op 12 maart vloog ze onder militaire begeleiding van Londen naar vliegveld Melsbroek bij Brussel. Daar bracht ze bij koningin-moeder Elisabeth van België de nacht door, om de volgende ochtend via Antwerpen naar de grens met Zeeuws-Vlaanderen te rijden. Landelijke bekendheid om 'meelstreep' De historische grensoverschrijding in Eede stond gepland voor 13 maart 1945 om 12.00 uur precies. De organisatoren hadden echter geen rekening gehouden met een oponthoud in Maldegem. In deze Oost-Vlaamse plaats waren veel geëvacueerde Eedenaren ondergebracht, die ter plekke hun vorstin dolenthousiast verwelkomden. Maar uiteindelijk verscheen de door opperbevelhebber Eisenhower beschikbaar gestelde gepantserde auto met daarin koningin Wilhelmina rond het middaguur aan de Nederlands-Belgische grens in Eede. Hier werd ze opgewacht door diverse Zeeuwse en nationale hoog waardigheidsbekleders, waaronder commissaris der Zeeuws Erfgoed 3 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 3