Koningin Wilhelmina wordt door de Zeeuws-Vlaamse bevolking feestelijk onthaald (foto Willem van de Poll; fotocollectie Van de Poll, Nationaal Archief). Koningin Quarles van Ufford. Na een eerste begroeting stapte de koningin onder luid gejuich van de plaatselijke bevolking om 12.29 uur over 'de meelstreep', een inderhaast van wit meel getrokken streep als symbolische aanduiding van de landsgrens. Een vooraf geselecteerd gezelschap van journalisten, fotografen en een cameraman legde de historische gebeurtenis vast, waardoor Eede korte tijd later landelijke bekendheid kreeg. Keuze voor zwaar gehavende Eede De terugkeer van Wilhelmina naar Nederland was uit veiligheidsoverwegingen als geheime militaire operatie voorbereid en kreeg zelfs een speciale codenaam: 'Nightshade'. Pas kort voor aankomst werd de bevolking van Eede van het koninklijk bezoek op de hoogte gebracht. Het feit dat Wilhelmina juist in Eede weer voet op Nederlandse bodem zette, was overigens een flinke opsteker voor de plaatselijke bevolking; bij het einde van de bezetting in de herfst van 1944 werd 90% van de bebouwing in Eede onherstelbaar beschadigd. Eerst verwoestte de Duitse bezetter een groot deel van het dorp, na de bevolking op 17 september geëvacueerd te hebben. Dit was nodig om vrij schootsveld te krijgen tegen de oprukkende geallieerden. Vervolgens brachten de oprukkende Canadezen eveneens grote schade toe. En juist in dit verwoeste landschap zou de vorstin weer eerste voet op Nederlandse bodem zetten. Na haar aankomst in Eede doorkruiste koningin Wilhelmina West-Zeeuws-Vlaanderen en de dag erna Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Vervolgens deed de vorstin de overige bevrijde delen van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg aan. Het werd geen definitieve terugkeer. Na een tiendaags verblijf in de zuidelijke provincies vloog de vorstin terug naar Londen, om op 2 mei 1945 definitief naar Nederland terug te keren. De vorstin noemde haar bezoek later schertsend "Mijn tiendaagse veldtocht", hoewel de eerste dagen in bevrijd Nederland grote indruk op haar maakten: jaren later schreef zij in haar memoires dat de grens overschrijding in Eede een van de grootste gebeurtenissen uit haar leven was geweest. Koningin Wilhelminaplein Ter herinnering aan de grensoverschrijding werd begin 1954 het Nationaal Monument 'De Nederlandse Maagd' geplaatst op het Koningin Wilhelminaplein in Eede. Op 13 maart van dat jaar werd het beeld van de hand van Peter Roovers door koningin Juliana onthuld. In 1984 werden drie onderdelen aan het monument toegevoegd: een geallieerd rupsvoertuig, een plaquette met de namen van de Canadese regimenten die hier vochten en een plaquette met de namen van veertig oorlogsslachtoffers uit de toenmalige gemeente Aardenburg. Een grote historische foto van koningin Wilhelmina die de grens passeert werd op 13 maart 2010 onthuld en completeert het geheel (meer verhalen op: www.zeeuwseankers.nl). Zeeuws Erfgoed 4 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 4