Rijk erkent noodsituatie kerken De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) onderzoekt op dit moment met een dertigtal kerkelijke en niet-kerkeiijke partijen hoe zij samen kan zorgen voor een beter behoud van kerken en kloosters. Mirjam Blott, werkzaam bij de RCE, was op 22 januari als gastspreker in Zeeland bij de vergadering van het Platform Historische Kerken Zeeland. Landelijke komen er de komende jaren tussen de 1.500 en de 2.000 kerken leeg te staan. Ook Zeeland doet mee in deze trend. Zo worden bijvoorbeeld in de gemeente Sluis op dit moment 6 van de 10 katholieke kerken aan de eredienst onttrokken, om maar een 'klein' voorbeeld te noemen. De ontkerkelijking is de belangrijkste oorzaak van deze leegstand. In Zeeland speelt hierbij ook nog de bevolkingskrimp een rol. Het sluiten van een kerk zorgt vaak voor veel maatschappelijke onrust. Het verdwijnen ervan al helemaal. Dat bleek ook toen de kerk van Hoek afgelopen jaarwisseling afbrandde en vervolgens werd gesloopt. Kerken en kloosters hebben namelijk niet alleen een religieuze betekenis, maar ook een cultuurhistorische, stedenbouwkundige en sociaal-culturele waarde. Waar mogelijk wordt gezocht naar een bestemming die recht doet aan het unieke gebouw en zijn omgeving. Om dit omvangrijke vraagstuk de komende jaren te begeleiden, hebben in 2014 een groot aantal betrokkenen op initiatief van de RCE de Agenda Toekomst Religieus Erfgoed onder schreven. Binnen deze agenda benoemen de betrokkenen onderwerpen die zij samen willen uitzoeken en waar zij zich samen voor willen inzetten. De agenda bestaat uit zeven punten, die door werkgroepen vertaald worden in tastbare acties. Deze acties moeten de komende jaren leiden tot concrete resultaten. Ook de SCEZ participeert in dit proces. De onderwerpen van de werkgroepen zijn als volgt: 1. Kerken en kloosters in voortgaand religieus gebruik Vanuit dit agendapunt wordt gezocht naar versterkings mogelijkheden om de gebouwen functioneel in stand te houden, zodat de gemotiveerde eigenaar geen probleem eigenaar wordt. Concreet wordt aandacht geschonken aan vermindering van administratieve lastendruk, adequate toepassing van subsidieregelingen en aan creatieve financiering van verantwoord nevengebruik. 2. Gebruik, exploitatie en financiering Een gezonde exploitatie is essentieel om een gebouw in stand te houden. Vaak zijn er extra investeringen nodig om een nieuwe exploitatie te kunnen creëren. Financiële experts verkennen kansrijke exploitatie- en financierings mogelijkheden. 3. Bedoelde en onbedoelde uitwerking van wet- en regelgeving Binnen dit agendapunt is er concreet aandacht voor toepassing van wet- en regelgeving door gemeenten en erfgoedorganisaties, de toepassing en implicaties van de monumentenstatus en de uitwerking van procedures rondom herbestemming. 4. Praktische handreikingen, training scholing Met welke instrumenten kunnen eigenaren, beheerders en vrijwilligers worden ondersteund bij het formuleren van hun beleid voor gebruik, nevengebruik, nevenbestemming en meervoudig gebruik? En welke instrumenten helpen overheden en herbestemmers? Dit zijn de vragen die binnen dit agendapunt gesteld worden. 5. Tussentijd en toekomstperspectief Een transitieperiode geeft ruimte om onderzoek te doen naar een passende nieuwe bestemming. Het vinden van nieuwe gebruikers, huurders, eigenaren en ontwikkelaars en het matchen van alle betrokken actoren zijn hierbij cruciaal. Maar ook het in goede conditie houden van het gebouw. 6. Waarde in meervoud De afwegingen die zullen worden gemaakt moeten zoveel mogelijk recht doen aan alle belanghebbenden in dit proces: kerkelijke eigenaren, kerkgemeenschappen, overheid, erfgoedzorgers, omwonenden, ontwikkelaars enzovoorts. De uitdaging is: hoe ontwikkelen we vanuit een meervoudige waardering een perspectief op de toekomst van religieuze gebouwen? 7. Communicatie: Open kerken en kloosters Breed draagvlak is van groot belang voor een goede toekomst van religieus erfgoed. Een nationaal Open Kerken-programma beoogt dat een breed publiek in aanraking komt met het kerkelijk erfgoed: fysiek en digitaal. Meer informatie over de Nationale Agenda en de tussen tijdse resultaten van de verschillende werkgroepen is te vinden op www.toekomstreligieuserfgoed.nl. Zeeuws Erfgoed 3 maart 2015 01

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 8