v-jr-r Een lokale gids probeert de inscripties beter zichtbaar te maken. Deze foto maakt meteen duidelijk wat de bedreigingen zijn voor de inscripties (foto Tetteroo Media). Omdat in deze tijd de kennis van de seizoenen en de navigatie nog in de kinderschoenen stond, was men niet op de hoogte van de zware stormen die in het vroege voorjaar rondwaarden in de omgeving van Madagaskar en Mauritius. 'De Gouda' verging met man en muis en de zee zag ter plaatse zwart van de peper. 'De Hollandia' met Bontekoe raakte beschadigd maar kon na kort herstel doorvaren. Maar 'De Middelburg' met Schouten verloor zijn masten en moest zeven maanden lang worden hersteld op het eilandje Nosy Mangabe. In deze tijd werd een inscriptie over 'De Middelburg' op een poststeen gemaakt en overleed Willem Schouten, die ter plaatse werd begraven. Deze informatie is bekend geworden door een gevonden brief die 'De Hollandia' op weg naar huis op zijn beurt heeft achtergelaten onder een poststeen bij Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afrika. Naast de aflevering Brieven Boven Water werd er ook mini- documentaire gemaakt over de stenen. Deze documentaire is in meerdere talen vertaald, waaronder het Malagassisch (of Merina), de nationale taal van Madagaskar. Uit vraaggesprekken met inwoners van Maroantsetra(2, het havendorpje het dichts bij Nosy Mangabe, bleek dat de geschiedenis van de stenen niet of nauwelijks bekend is. Het idee achter de documentaire was dan ook om de lokale gidsen meer informatie te geven over de aard en de achtergrond van de stenen, zodat ze dit erfgoed meer zouden kunnen promoten en mogelijk inkomsten uit toerisme zouden kunnen halen. Ondanks een unieke dier- en plantpopulatie, een bijzondere creoolse cultuur en de populaire tekenfilms bezoeken helaas nog steeds relatief weinig toeristen Madagaskar. Het eilandje Nosy Mangabe zelf heeft veel te bieden voor toeristen die avontuurlijk aangelegd zijn en comfort ondergeschikt vinden aan een unieke beleving. Het is een van de zeer weinige locaties waar het zeer zeldzame vingerdier (Aye Aye) gezien kan worden. Bijzonder is dat de plek van de poststenen er 2) Op VOC-kaarten staat Maroantsetra beschreven als Spakenburg. De VOC had kortstondig plannen met deze nederzetting maar ondervond dusdanig hevig verzet van de lokale bevolking dat de pogingen kort daarop gestaakt werden en Spakenburg weer van de kaart verdween. vrijwel nog zo bij ligt als ruim vier eeuwen geleden. Poststenen zijn niet uniek voor Madagaskar, want ze zijn ook bekend uit Zuid-Afrika. Omdat na de stichting van de kolonie aan de Kaap doorJan van Riebeeck in 1652 er behoefte was aan bouwmaterialen, zijn veel poststenen hergebruikt en opgenomen in verschillende gebouwen. Men kan ze dus niet meer op de originele plek bekijken, zoals dat op Nosy Mangabe nog wel het geval is<3. De stenen en de inscripties worden bedreigd door erosie, want ze staan immers al eeuwenlang bloot aan weer en wind. Golven slaan tegen de stenen en schuren de teksten weg. Het is erg moeilijk om ze nog te kunnen ontcijferen. Ook dit was een reden voor onderzoekers om de teksten en inscripties vast te leggen. Dr. Wendy van Duivenvoorde van Flinders University (Adelaide) heeft alle inscripties gefotografeerd en de teksten ervan zullen worden gepubliceerd. Deze teksten vormen een unieke bron die gebruikt kan worden om informatie uit andere VOC- archieven te verifiëren of aan te vullen. De poststenen op Nosy Mangabe zijn voor Nederlandse en met name Zeeuwse toeristen een heel speciale beziens waardigheid. Het voelt onwerkelijk om op zo'n afgelegen en exotische plek, ver van huis en haard, zoveel oude Nederlandse teksten terug te vinden. Zo'n bijzondere plek, dat moet wel gedeeld worden. Mara de Groot Mara de Groot was van 2009 tot 2013 werkzaam voor het Gedeeld Cultureel Erfgoedprogramma. Tegenwoordig werkt ze bij het Centre for Global Heritage and Development, een initiatief van de Universiteit Leiden, de Technische Universiteit Delft en Erasmus Universiteit Rotterdam om interdisciplinair erfgoedonderzoek te bevorderen en maatschappelijk relevante erfgoedprojecten op te zetten. De aflevering van de KRO-serie 'Brieven Boven Water' is online te bekijken via http://brievenbovenwater.kro.nl, seizoen 3, uitzending 26 oktober 2013, tweede item. De minidocumentaire over de stenen is te bekijken via https://vimeo.com/80945529. 3) Enkele poststenen zijn nog te zien in Slave Lodge, een museum in Kaapstad over de slavenhandel en de rijke diversiteit van de bevolking van Zuid-Afrika. Zeeuws Erfgoed 1 4 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 14