Groot pakket in het kleine Sint-Anna ter Muiden ROP l#nun<£ tatihi De Nederlandse Hervormde Kerk in Sint-Anna ter Muiden is ingepakt voor restauratie. Naar verwachting duren de werkzaamheden tot aan de bouwvak, waarna het kolossale pakket weer uitgepakt kan worden: een opmerkelijke kerk die herinnert aan een groots verleden van een klein Zeeuws plaatsje tegen de Belgische grens aan. ftps I H A"IF G P Lfc I PI H d I PB O J E C TfcN Vernieuwen van de bitumen dakbedekking. De oorspronkelijke naam van dit kleine, Zeeuws-Vlaamse plaatsje op de meest westelijke punt van Nederland was Mude. In 1242 kreeg de plaats stadsrechten. Mude lag destijds dicht aan het Zwin (een zeearm die vroeger Brugge met de Noordzee verbond) en was in de middeleeuwen de voorhaven van Brugge. Mude betekent monding: het is hetzelfde woord als muide in Diksmuide, Arnemuiden, IJmuiden en verwijst net als het meer in het oosten voorkomende woord monde (in Roermond en Dendermonde) naar de monding van een rivier. Als gevolg van verzanding van de haven, verloor deze levendige handelsstad uiteindelijk zijn florissante economische positie en werd Sluis de belangrijkste havenstad in deze regio. Sinds het einde van de vijftiende eeuw heet Mude Sint-Anna ter Muiden, naar de heilige Anna die hier werd vereerd. Het bekendste en grootste gebouw van het plaatsje is de hervormde kerk. De markante stompe kerktoren is een overblijfsel van een gotische kruiskerk uit de veertiende eeuw, gebouwd ter ere van de heilige Anna. In die tijd was het vanzelfsprekend nog een katholieke kerk. Tijdens de Nederlandse Opstand (Tachtigjarige Oorlog, 1568-1648) werd de kerk bijna geheel verwoest. Alleen de reusachtige kerktoren bleef staan. In 1653 werd het huidige Nederlands Hervormde kerkje aan de zuidzijde tegen de stompe toren aangebouwd. Sinds 1967 staat het plaatsje Sint-Anna ter Muiden in zijn geheel op de monumentenlijst als beschermd stadsgezicht. Het kleine 'stadje' telt maar liefst 47 beschermde monumenten. De werkzaamheden zijn eind 2014 gestart. De restauratie van de NH Kerk is aangewezen als restauratieopleidings project (ROP). Een leerling van Bouwmensen ZuidWest, die een opleiding volgt op de afdeling Bouwkunde van Scalda, leert op dit project het vak restauratiemetselen. Het restauratiewerk bestaat vooral uit het vervangen van slechte stenen in zijmuren, het repareren van scheuren door stenen weg te halen en opnieuw in te metselen en het uithakken en vervangen van slecht voegwerk. Andere werkzaamheden bestaan uit het herstellen en waar nodig vervangen van natuursteen en het vernieuwen van dakbedekking. Nederlandse Hervormde Kerk in Sint-Anna ter Muiden Opdrachtgever BOEi, Amersfoort Aannemer Bouwgroep Peters, Middelburg Zeeuws Erfgoed 1 7 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 17