Frisse blik jongeren op herbestemming kerken Hoe kijken jongeren aan tegen leegkomende kerkgebouwen? Wat zou er allemaal mee mogen gebeuren of hoeven deze gebouwen überhaupt niet behouden te worden? Een select gezelschap van 15 jongeren tussen 13 en 21 jaar, van verschillende politieke gezindten en afkomstig van diverse opleidingen, boog zich over deze en andere vragen, en kwam met verrassende suggesties... Cornells van Barlaer In Zeeland zijn de gebrandschilderde glas-in-loodramen van de Protestantse Kerk van Biervliet bijzonder. Deze zaalkerk werd gebouwd in 1659-1660. Cornelis van Barlaer, de bekende 'glasschrijver tot Middelborg', kreeg de opdracht om drie ramen te maken. Het eerste raam 'Zeelandia' met het wapen van Zeeland, de spreuk 'Luctor et Emergo' en het jaartal 1660 is geschonken door de Staten van Zeeland. Dat geldt ook voor het tweede raam met een portret van de stadhouder Willem II en de spreuk 'Je Maintiendrai'. Het derde raam is geschonken door de burgerij van Biervliet en draagt de wapens van de stad en haar belangrijkste burgers. Ook Willem Beukelszoon is hierop afgebeeld. Cornelis van Barlaer maakte voor veel Zeeuwse kerken glas-in-loodramen. De meeste daarvan zijn verloren gegaan. Hij overleed in 1681. Tijdens de restauratie van de kerk in 2003 zijn de ramen hersteld en voorzien van een beschermende voorzet- beglazing. Op een van de debatavonden van het project 'Kerk, Krimp en Kans. Impuls voor West-Zeeuws-Vlaanderen' in oktober 2014 werd gezegd dat er "toch maar weinig jongeren hun stem lieten horen". Dit werd betreurd, omdat de reikwijdte aan oplossingen wel eens veel groter zou kunnen zijn als jongeren daarin een stem zouden hebben. Jongeren zouden misschien wel op een andere en 'vrijere' manier aankijken tegen kerkgebouwen dan de gemiddelde deelnemer aan de debatten of het onderzoek van ZEEpeil (zie ook Zeeuws Erfgoed december 2014). Bovendien is de visie van jongeren op de leefbaarheid van de kernen waar deze gebouwen staan cruciaal. Want kerkelijk of niet (meer), het gaat om hun dorpen en steden, de plaatsen waar zij opgroeien. Dit was voor de projectgroep 'Kerk, Krimp en Kans' aanleiding om een jongerendebat te organiseren en te onderzoeken hoe de nieuwe generatie tegen dit probleem aankijkt. Het jongerenpanel van de Provincie, 'Jouw Zeeland', was bereid hieraan mee te werken. Dit panel is opgezet als provinciale 'jongerendenktank' om mee te denken over beleidsvraagstukken.In het panel zitten circa 200 jongeren tussen 12 en 23 jaar uit heel de provincie, leerlingen van zowel vmbo als gymnasium. Daarnaast werden er via de gemeente Sluis nog jongeren geworven die specifiek uit de regio kwamen. En zo werd het jongerendebat op 4 maart in de Grote Kerk van Groede - een mooi voorbeeld van herbestemming - een feit. Zeeuws Erfgoed 19 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 19