Archeologisch nieuws Archeologische Monumentenwacht De SCEZ heeft in het afgelopen voorjaar de pilot 'Behoud en beheer van niet-rijksbeschermde archeologische monumenten in het Buitengebied van de Provincie Zeeland' uitgevoerd. De grondslag van het Nederlandse archeologiebeleid is het behoud van archeologische resten in de bodem. Dit neemt niet weg dat door veranderingen in het bodemgebruik de kwaliteit toch achteruit kan gaan. Met de pilot wordt inzicht verkregen in de kwaliteit van en eventuele bedreigingen voor Zeeuwse archeologische monumenten. Dit maakt het mogelijk te anticiperen op eventuele processen die de kwaliteit van het archeologisch bodemarchief bedreigen, zodat de huidige kwaliteit ook in de toekomst gegarandeerd kan worden. In sommige gevallen zijn hiervoor aanvullende beheers- en inrichtings maatregelen noodzakelijk. Het doel van de pilot is tevens om duidelijkheid te krijgen over werkwijze, kosten en mogelijke problemen waar in de uitvoering tegenaan kan worden gelopen. Om te weten welke maatregelen nodig zijn, is eerst inzicht in de huidige situatie vereist. Dit wordt verkregen door middel van een 'nulmeting'. Het doel hiervan is het beschrijven van de huidige toestand en de aanwezige bedreigingen. De resultaten van de nulmeting vormen de basis voor een behoud- en beheerplan. Hierin wordt aangegeven welke maatregelen noodzakelijk zijn om de kwaliteit van het terrein te waarborgen. In het kader van de pilot is voor vier terreinen een nulmeting uitgevoerd en een behoud- en beheerplan opgesteld, te weten bij de Bruinisser stelberg (buitendjiks bij Anna Jacobapolder op Sint-Philipsland), op het kerkhof van Oud-Ellemeet (ten noordoosten van Serooskerke op Schouwen), op het kasteelterrein Bruëlis in Kapelle en op het terrein van de opgemetselde fundamenten van het klooster te Vrouwenpolder. De Bruinisser stelberg. Evaluatie Provinciale Onderzoeksagenda De Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ) bepaalt voor meer dan de helft waar het archeologiebudget van de Provincie Zeeland voor wordt ingezet. De POAZ is in 2009 door Gedeputeerde Staten ingesteld, na een uitgebreid vooronderzoek. De werking van de agenda is na 2012 tweemaal verlengd tot de duur van de huidige cultuurnota. Ter voorbereiding op de nieuwe cultuurnota wordt de werking van de POAZ geëvalueerd en de SCEZ heeft opdracht gekregen om die evaluatie uit te voeren. In de evaluatie worden natuurlijk alle vanuit de POAZ gefinancierde resultaten betrokken, evenals resultaten op de in 2009 geformuleerde kernthema's, ook uit anders gefinancierde onderzoeken. Daarnaast worden ook de gegevens van sinds 2008 uitgevoerde gravende onder zoeken geïnventariseerd om mede tegen die achtergrond het effect van de POAZ te kunnen bepalen. Zo kan bezien worden of een POAZ gehandhaafd moet blijven of niet meer nodig is, en kan bij eventuele handhaving bepaald worden of en welke aanpassingen noodzakelijk zijn. Als deskundige klankbordgroep voor de evaluatie zal het Provinciebreed Overleg Zeeuwse Archeologie (PROZA) fungeren. Onderzoek van de laatmiddeleeuwse scheepsresten uit de Nieuwe Bierkaai in Hulst, opgegraven met financiering uit de POAZ. Zeeuws Erfgoed 23 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 23