Uit Zeeuwse bodem Zeeuws-Vlaanderen Zeeuwse Amateur Archeologen Dag 2015 Zaterdag 14 maart vond weer de jaarlijkse Zeeuwse AmateurArcheologen Dag (ZAAD) plaats in Het Schuitvlot van de SCEZ. De rode draad voor dit jaar was 'jonge onderzoekers in Zeeland'. Een aantal van hen is vanuit een vrijwilligersachtergrond bij de AWN overgestapt naar de professionele wereld. Zij presenteerden resultaten van hun masteronderzoek waarmee ze afstudeerden, of recent onderzoek in het Zeeuwse. In het ochtendprogramma bracht Arno van den Dorpel zijn masterthesis (UGent) over de productie en het gebruik van laatmiddeleeuwse heiligenbeeldjes voor het voetlicht. Deze beeldjes waren in gebruik in de persoonlijke devotie in de huiselijke omgeving. Ilja Mostert toonde de resultaten van zijn masteronderzoek (Universiteit van Amsterdam) van een aantal voorhoven bij mottes en liet daarbij zien dat bestudering van digitale kaarten en een eenvoudige veldkartering al heel duidelijke informatie opleverde. Meta Keemink (Universiteit Leiden) presenteerde haar masterscriptie van laatmiddeleeuws glas uit beerputten in Sluis. Haar onderzoek levert in enkele gevallen een opmerkelijke discrepantie op tussen vroeger gedateerd glas en de begeleidende aardewerkvondsten. SCEZ-adviseur Karel-Jan Kerckhaert tijdens zijn betoog op de ZAAD 2015. Na de lunch met de traditionele boekenmarkt van de SCEZ, de AWN en AWN-Zeeland beet SCEZ-collega Karel-Jan Kerckhaert de spits van het middagprogramma af. Hij presenteerde een ronde langs recente onderzoeks resultaten in het gebied van het Oosterschelde Archeologisch Samenwerkingsverband (OAS), waarvoor hij sinds juli 2014 werkzaam is. Frederik D'hondt (Artefact!, UGent) leidde de deelnemers door de opgravingen van de uitbreiding voor het onlangs geopende museum Het Warenhuis aan de Markt in Axel. Vondsten uit die opgraving zijn daar nu al te bezichtigen. Bieke Hillewaert (Raakvlak, Brugge) zorgde voor een internationale wetenschappelijke afsluiting van de dag met een prachtig samenvattend verhaal over de ontwikkeling van landschap en bewoning in het gebied van het Brugse ommeland. Een toegift vormden bijzondere vondsten uit de ontwikkeling van de stad Brugge, zoals de vroegste waterleiding van die stad. Velen van de 66 deelnemers spraken bij de afsluitende borrel hun waardering uit voor de organisatie en het goede programma van de zestiende ZAAD. De volgende ZAAD is gepland op zaterdag 12 maart 2016. Laatmiddeleeuwse boerderij Cadzand Op 5 maart verrichtte de SCEZ archeologische waar nemingen op een akker langs de Bastingsweg en in een slootkant langs de Lange Strinkweg ten westen van Cadzand, na een vondstmelding door de heer J.P. Basting. Aanleiding voor de waarnemingen was het feit dat de heer Basting in de slootkant een bakstenen gewelf had waargenomen, nadat de sloot iets was verbreed. Ook had hij in het verleden bij het ploegen bakstenen funderingen aangetroffen in de hoek van de akker tegen de Bastingsweg aan. De zone met daarin de bakstenen funderingen had de afmetingen van ongeveer 5 x 10 a 15 meter. Waarschijnlijk gaat het om de funderingsrestanten van een boerderij uit de late middeleeuwen of het begin van de nieuwe tijd, want op een oude kaart van Pieter Pourbus uit 1571 staan op de plek van de aangetroffen funderingen drie gebouwtjes getekend. In de slootkant bevonden zich nog baksteen fragmenten van het gewelf. Eén complete gele baksteen had de afmetingen van 23,5 x 11 x 5,5 centimeter (lengte x breedte x diepte), hetgeen op een laatmiddeleeuwse datering van de resten wijst. Bakstenen met dezelfde afmetingen komen namelijk voor in funderingen van gebouwen uit de veertiende eeuw in Sluis. Metaalvondsten Heille, Aardenburg Op 5 maart inventariseerde de SCEZ een groot aantal metaalvondsten bij de heer J. de Plus te Aardenburg. Zo had hij in de omgeving van Heille een muntschatje gevonden, bestaande uit dertien kleine koperen Romeinse munten uit de vierde eeuw na Christus. In Aardenburg had hij ook enkele Romeinse munten gevonden, die uit de derde eeuw dateren. Verder bevat zijn verzameling een groot aantal middeleeuwse voorwerpen uit Aardenburg en omgeving, zoals muntgewichten, munten, armenpenningen, zegelstempels, een Karolingische schijffibula en een loden briefzegel van het Vaticaan. Zeeuws Erfgoed 24 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 24