Archeologie bij herinrichting van de Kaai in Veere I Vanaf najaar 2014 tot afgelopen voorjaar heeft de gemeente Veere de Kaai in Veere opnieuw ingericht. Het is een mooie, open kade van een weids ogende haven geworden. Maar vroeger was deze kade helemaal niet zo open. Op verschillende plekken stonden aan de kant van het water complete huizenblokken. Kapel Kijckgau Halverwege de Kaai stond in de middeleeuwen de kapel Kijckgau. Deze aan Sint-Paulus gewijde kapel kreeg zijn bijnaam waarschijnlijk omdat men vanuit de kapel de ingang van de haven in de gaten kon houden. De kapel is al in 1551 afgebroken. De fundamenten zijn in 1719 nog een keer blootgelegd en door een wakkere persoon keurig opgemeten en op schaal getekend. De Kapellestraat dankt haar naam aan deze kapel, die tegenover de uitgang van de straat stond. Aan het westelijke uiteinde van de Kaai, tegenover de huidige panden Kaai 105 t/m 109, stonden de Westdubbele huizen. Ook deze stonden met hun achterkant aan het water van de haven. Het huizenblok, waarvan nog foto's bestaan, is in 1912 gesloopt. De gemeente Veere betrekt bij de vroegste plan ontwikkeling ook de Walcherse Archeologische Dienst (WAD), die de makers van dit plan op de hierboven genoemde attentiegebieden wees. Zo kon het archeologisch onderzoek in de planning van de graafwerk zaamheden worden opgenomen en konden de Walcherse archeologen 'afgemeten' hun werk doen. Zij brachten van de Oostdubbele huizen ter hoogte van de Markt en van de Westdubbele huizen aan het andere eind van de Kaai de fundamenten van de voorgevels in kaart. Verschillende aanzetten van gewelven maakten duidelijk dat al de huizen van grote kelders waren voorzien. Opvallend is de constatering dat de voorgevels van de Oostdubbele huizen op slechts 3,60 meter van de tegenoverliggende huizen stonden. Het was in vroegere tijden een nauwe bocht in een smal straatje, die de karren naar de markt moesten nemen. De straat was aanmerkelijk breder ter hoogte van de Westdubbele huizen. Hier hadden de karren bijna 6 meter de ruimte. Oudste havendijk Van de kapel Kijckgau kwamen opnieuw de stevige fundamenten aan het licht. Ze lagen er nog redelijk goed bij. De archeologen maakten ze schoon en maten ze in. De optekening in 1719 blijkt behoorlijk precies. De kapel had een binnenruimte van 9 bij 4,5 meter. En ook hier valt op dat de kapel op heel korte afstand van de tegenover liggende huizen en de uitgang van de Kapellestraat heeft gestaan: slechts 3 meter. Door tussen de funderingen extra uit te graven kwamen de archeologen tot een verrassende ontdekking. Het blijkt dat de kapel tegen het buitentalud van een dijk is gebouwd. De fundering van de kapel aan de waterzijde gaat tot meer dan 3 meter diepte, terwijl de fundering van de andere wand, aan de landzijde, anderhalve meter minder diep reikt. In het opgeschoonde bodemprofiel was duidelijk het talud van de oude dijk te herkennen. Het zal de eerste dijk als begrenzing van de haven van Veere zijn geweest. In latere tijden is een nieuwe kade van de haven aangelegd en is de ruimte tussen de nieuwe kade en de kapelmuur met zand en klei opgevuld. Het blijkt een heel interessant inkijkje in de ontwikkelings geschiedenis van de haven. De funderingen van de kapel en van de dubbele huizen zijn verder met rust gelaten en lig gen ook nu nog onbeschadigd onder de nieuwe bestrating. Bernard Meijlink, beleidsarcheoloog Walcherse Archeologische Dienst Wie meer hierover wil lezen kan het boek Veere, van vissersdorp tot vestingstad van T. Polderman en P. Blom raadplegen en het rapport WAB-8 van het historisch onde(zoek door' de Walcherse Archeologische Dienst. Deze laatste is te downloaden via de link www.archeologiewalcheren.nl/projecten/briefrapporten.htm. De resultaten van het gravende onderzoek verschijnen ook in een te downloaden rapport. Zeeuws Erfgoed 27 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 27