ERFGOEDallerlei DE OUDE ZEELAND utT-v. KAARTEN van Boeken en eenmalige uitgaven De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Bert Altena, Machinist en wereldverbete raar. Het leven van A.J. Lansen, 1847-1931 (Hilversum: Verloren, 2014) 272 pag.; ill., foto's, tab., graf.; ISBN 978-90-87-04473-2. Machinist Bram Lanen moet hard en lang werken om zijn gezin te onderhouden, maar hij wilde meer. Via het protestantse geloof, de vrijmetselarij en het socialisme kwam Lansen uiteindelijk in de vrij denkersbeweging. Hij legde zijn visie op de mensheid en maatschappij vast in opstellen en gedichten, die de basis vorm den voor deze biografie. Bevat inleiding, gevolgd door zeven hoofdstukken: over de jeugd in het godsdienstige Axel, IJzendijke en Zaamslag midden negentiende eeuw, de periode 1867-1879 in Vlissingen, Venlo, Charlois (Rotterdam) en IJsselmonde, de periode 1879-1882 over het socialisme in Vlissingen, de periode 1882-1887 over 'verre landen' (onder andere Sliedrecht, Enkhuizen, Bovenkarspel, Terneuzen), de periode 1887-1900 over Amsterdam, Antwerpen, Sneek, Muiderberg en Velsen, de periode 1900-1919 in Amsterdam met aandacht voor sociale kwesties, vrijmetselarij en de tijdspanne 1917-1931 over het atheïsme en de dood van Lansen. Bevat verder een coda met dicht- en denkwerk. Bevat verder een lijst met bronnen, literatuur, kranten en geïnterviewden. Met index. André Bauwens en Estelle Slegers Helsen, Dopers leven. Vierhonderd jaar Doopsgezinde Gemeente Aardenburg Dopes Documentaire Reeks no. 5 (Aardenburg: Doopsgezinde Gemeente Aardenburg, 2014) 95 pag.; ill., foto's, grav.; ISBN 978-94-91528-15-6. De geschiedenis van de Doopsgezinde gemeente in Aardenburg wordt in drie delen verteld. In het eerste deel schetst Bauwens de geschiedenis van de kerk. In het tweede deel (ontboezemingen) geeft Estelle Slegers Helsen een tiental interviews met lidmaten weer die over hun relatie met de gemeente vertellen. In het derde deel (door beiden geschreven): de Vermaning, komen kerkgebouw, voorgangers, predikanten en leraren voorbij. Met colofon en lijst van leraren, voorgangers en predikanten. Stef Beumkes, Wij moesten naar Duitsland. In de voetsporen van onze jongens uit Loenen en Zeeland (Brummen: 2014) 158 pag.; ill., foto's. Documenten en herinneringen van mannen en jongens, onder andere zo'n 120 Zeeuwen, die gedurende de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in de Hasagfabriek in Leipzig werden ingezet. Co Bolle (tekst en onderzoek), Kees Bolle (vormgeving en lay-out), Gebr. Mol n.v. Export van groenten en fruit 's-Gravenpolder (Emmeloord: C.J. Bolle, 2014) 120 pag.; ill., foto's, tek. Geschiedenis van het uienverwerkings-bedrijf Gebroeders Mol uit 's-Gravenpolder. Het bedrijf bestond circa 36 jaar van de jaren vijftig tot in de jaren tachtig van de vorige eeuw. In die tijd zou het uienverwerkingsbedrijf zich gaandeweg meer toeleggen op transport van de uien. Met veel fotomateriaal. C. van den Bovenkamp, Uitgebeeld verleden van Wissenkerke (Waarde: C. van den Bovenkamp, 2014) 108 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-70697-2. Fotoboek over Wissenkerke, waarin een eeuw lang foto's voorbijkomen van 1912 tot 2010. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer, verenigingsleven, school, landbouw, bedrijven, straten en huizen. Jacques Cats, De dag dat de generaal huilde. En andere verhalen over de oorlog in Middelburg (Middelburg: Jacques Cats, 2014) 112 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978 90-815856-5-1. Bevat een klein veertigtal korte vertellingen die door Cats werden opgetekend uit de mond van ooggetuigen. De verhalen gaan over de periode rond en tijdens de bevrijding tot de wederopbouw. Ook komen kinderen van NSB'ers en dwangarbeiders aan het woord die vertellen over hun ontvangst door de bevrijde bevolking van Middelburg. ïtad :n fl:rj-, lm* ma Hl i ht «kj*m i.'rli. :i d!pt UrfsA- Cfii Aad de Klerk, De oude kaarten van Zeeland. Stad en Dorp, land en water in vier eeuwen cartografie (Zwolle: WBOOKS i.s.m. met Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Zeeuws Archief, 2015) 128 pag.; krt, ill.; ISBN 978-94-625-8077-0. Meer dan van enig ander gewest, is de kaart van Zeeland er een van vele en ingrijpende veranderingen. Veel historie is uit het landschap van vandaag verdwenen. Maar gelukkig hebben we de oude kaarten nog. Vaak prachtige staaltjes van vakmanschap van landmeters en kaartmakers, maar bovenal heel informatief. Ze getuigen van de intensieve omgang met het water, ze tonen en verklaren de lijnen die in stad en dorp werden getrokken en ze brengen ons op het spoor van alles wat eigen is aan het Zeeuwse landschap: burgen en forten, boerderijen en buitenplaatsen, maar ook een vergeten rond vliegveldje en een verdwenen sluis. Het boek De oude kaarten van Zeeland toont 48 oude kaarten, waarvan de meeste in kleur. De begeleidende teksten van auteur, historisch geograaf en voorheen adviseur cultuurhistorie en landschap bij de SCEZ dr. Aad de Klerk, brengen het landschap van toen dichtbij de kijker van nu. Met inleiding, verklarende woordenlijst, literatuuropgave en verantwoording. Jan Klootwijk en Dick Vries, Harry de Bles (eindred.), Zr. Ms. Schorpioen. Van ramschip tot museumschip (Emmen: Lanasta, 2014) 144 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-861614-7-8. Monografie over het negentiende-eeuwse ramschip 'Schorpioen', dat jarenlang in Vlissingen en Middelburg lag afgemeerd in de jaren negentig van de vorige eeuw. Na een inleiding volgen de hoofdstukken Nieuwe tijden (over de veranderingen in Europa en de wereld), Maritieme revolutie (over de veranderingen in de maritieme techniek in de negentiende eeuw), Pantserschepen voor de kustverdediging, Bouw en aflevering, Voltooiing, Actieve kust verdediging, Remmende voorsprong, Andere identiteit en nieuwe functies, Museumschip en een besluit. Met literatuuropgave, verantwoording en bijlagen. Frank Puylaert, Zoektocht naar de oorsprong van de stad Vlissingen en de betekenis van -ingen(n) in honderd ingenamen (Vlissingen: Bibliotheek Vlissingen, 2014) 112 pag.; ill., krt., tek., plattegr., foto's; ISBN 978-90-9028395-1. De jarenlange zoektocht van auteur Puylaert resulteerde in dit boekje waarin hij in zes hoofdstukken onder meer uitweidt over de zoektocht naar de betekenis van de uitgang -inge(n), de probleemstelling uitwerkt, onderzoek doet naar het ontstaan van Vlissingen, de betekenissen van -inge(n) geeft, hydroniemen in de Lage Landen en buiten de Lage Landen bespreekt en uiteindelijk tot een conclusie komt. Voorzien van een postscriptum. Met literatuuropgave, noten en verwijzingen en fotoverantwoording. Scholen schrijven geschiedenis. 200 jaar Zeeland, tekst en samenstelling 74 Zeeuwse basisscholen en Jan van Damme (Vlissingen: Provinciale Zeeuwse Courant, 2014) 240 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-78797-45-6. 74 basis scholen in Zeeland stelden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Provincie Zeeland het verleden Zeeuws Erfgoed 28 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 28