Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen ÏC Mal iL£± van hun eigen streek, dorp of familie in woord en beeld samen. Elke school beschrijft de gebeurtenissen van één jaar op een pagina. Inclusief het grote Zeeland spel. Met index op school met leerlingen namen. Wim de Vrieze, Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa, Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Haamstede Westenschouwen Burghsluis Koudekerke, deel 2 (Zierikzee: LNO drukkerij BV, 2014), 235 pag.; ill., foto's, krt., tek. Aanvullingen op het eerste deel - over de Schouwse westhoek - en nieuwe onderwerpen. Het boek is onder verdeeld in de vijf dorpen, waarbij bij elk een tiental verhalen waarin personen en gebeurtenissen aan bod komen. Bevat veel fotomateriaal en opsommingen. Met beperkte bibliografie, archivalia en lijst van personen en instellingen die foto's en informatie aandroegen. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen (2015) 1-46. Drie artikelen in dit eerste nummer van het nieuwe jaar. Tobias van Gent trapt met 'Napoleon en de Britse Schelde-expeditie van 1809' af met zijn eerste van een tweedelig artikel. Jan Willem Bosch stelt de vraag of 'Waterdunen, een aanwinst voor of aanslag op het Zeeuwse landschap?' is. Jan Zwemer gaat nader in op de totstand koming in 1941 van de eerste voor heel Zeeland geldende cao in de landbouw. Katie Heyning schrijft een uitgebreid stuk over een portretkopje van Adriana Beenhakker uit Kloetinge. Veronica Frenks beschrijft in 'Schorenburg, Ut Pictura Poesis' een briefwisseling uit de hand schriftencollectie van het KZGW van Jan Guépin. Verder aandacht voor het afscheid van Ankie van Noppen als administratrice. Zeeuws Tijdschrift 64 6/7 (2014) 1-74 heeft als thema 'vlascultuur'. Er zijn arti kelen over de wereld van de vlasteelt, van vlas tot product, innovatieve toepassingen, vlas en kunst, export van vlas en een Duitse verfilming van de Vlaschaard. Andere artikelen gaan over Piet Hamel, een bijzondere negentiende-eeuwse diplomaat uit Breskens, de Belgische kunstenaars in Domburg tijdens de Eerste Wereldoorlog, onbekend werk van Jan de Prentenknipper over de Slag bij Waterloo, de strijd van de oorlogsmusea in Zeeland om de Slag om de Schelde, een blik op de Andere Tijden-aflevering over de beschieting van Middelburg op 17 mei 1940 en een terugblik op de Zeeuwse Boekenprijs 2014 door de organisatie en de jury. In Wij van Zeeland, van de Nederlandse Genealogische Vereniging afdeling Zeeland (2015,1), komt eerst het nieuws uit de verschillende regio's van de provincie aan bod. In de rubriek 'Voorouders komen tot leven' gaat het in het artikel 'Uit het Antwerpse voor geslacht van Susanna Ratel' over de familie Vekemans, waarvan de mannen bakkers en diamantslijpers waren. De gebeurtenissen op het snauwschip 'd'Eenigheid' vallen in de tweede helft van 1762. Het schip is eerst in Berbice, waar 150 slaven worden verkocht, daarna in Essequebo, waar de overige slaven worden verhandeld, en vertrekt vervolgens naar Demerary om lading voor de thuisreis in te slaan. Bemanningslid Adriaan Hillebrand, opperkuiper uit Veere, overleeft zijn reis met 'd'Eenigheid' niet. Bijna thuis, loopt het schip vast op de rede van Rammekens en verliest een anker. Hillebrands en nog twee bemanningsleden verdrinken. J.M.G. Leune verhaalt over de nalaten schap van Willem Ferleman (circa 1685 1741), die als een vermogend man over leed. Hij vervulde veel belangrijke functies, zoals rechter en controleur van de Tol van Zeeland en commies van de vivres en ammunitie van oorlog in fort Lillo. In de eerste editie van 2015 van het verenigingsblad Stad en lande staan, zoals gebruikelijk, de jaarverslagen van de commissies. H. Uil schrijft een in memo schouriam voor ingenieur J.L. van Sloten, die grote verdiensten heeft gehad voor de vereniging, waarvoor hem in 1990 het erelidmaatschap werd toegekend. R. van Langeraad KAzn. haalt herinneringen op aan het haventje van Viane, waarvan de geschiedenis teruggaat tot in de middel eeuwen. Heel wat kinderen hebben in de vorige eeuw in de haven leren zwemmen. In een vorig nummer is al geschreven hoe veel Schouwen-Duivelandse jongeren naar de Leuvense universiteit vertrokken. M. Verweij vertelt hierover meer en geeft een lijst met namen uit de periode 1453 tot 1485. In 1749 wordt David Cornelisse Elsdijk in Zierikzee berecht voor het bedrijven van 'sodomie', waaronder toen homoseksuele handelingen werden ver staan. Dat daar niet gemakkelijk over gedacht werd, blijkt uit het feit dat hij vol gens de Zierikzeese rechters de doodstraf verdiende. Zeeuws Erfgoed 29 juni 2015 02 De Cronicke van den Lande van Philippuslandt (2015,1) opent met 'De geschiedenis van muziekvereniging Concordia', geschreven door J. Bomas. De vereniging is opgericht in 1902 en kent nog steeds een bloeiend bestaan. De Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp in 1953 waren moeilijke tijden, maar Concordia bleef bij alle belangrijke gebeurtenissen acte de présence geven, ook in de kernen die geen eigen muziekkorps hadden. F. Vleghels meldt dat familie van de overleden heer Van Driel gereedschappen uit diens timmermanswerkplaats heeft geschonken en familie van de heer Jan van Duuren schonk eveneens gereedschappen. Vervolgens vertelt F. Vleghels over Kees van Nieuwenhuijzen, die in de oorlog als tussenpersoon fungeerde in een clandestiene telefoon verbinding van het verzet. M. Wolse interviewt mevrouw Cornelia Jacomina Reijngoudt-Verhage, een schippersvrouw die met haar man Rinus veel in België en Duitsland voer. Travaljes bestaan al sinds de veertiende eeuw en J. van Haver geeft bijzonderheden, met interessante illustraties. J. Heijboer belicht de veren van en naar Sint-Philipsland. Sint-Philipsland was lang een eiland, zodat scheepsverbindingen onmisbaar waren. De veerdiensten en de beurtvaart werden geregeld door de ambachtsheer, hij kon schippers aanstellen en ontslaan. Mevrouw Vermeij-Filius beschrijft in 'Moeder, Memoires, Millennium' haar levenservaringen en familiebetrekkingen. Over de ijsvereniging De Tramput, opgericht in 1965, horen we van K. Koopman. Het verslag is voorzien van enkele verhaaltjes van vroegere schaatsenrijders. over portretfotografie en er is een keutjes- avond gehouden voor alle leden. In 2015 werd al een presentatie verzorgd door auteur Van der Wal en oud-Tholenaar Verkamman over de relatie tussen Cats en Tholen, naar aanleiding van het boek Cats voor 1530, de middeleeuwse geschiedenis van Cats en de twee riddergeslachten van Cats. Nederlandse popwereld genoemd werd. Er is al veel geschreven over de oorlogs handelingen in mei 1940 op Walcheren. P. Sijnke en T. van Gent inventariseerden het gepubliceerde en geven daar commentaar op. J. Moekotte schrijft over een prachtig schilderij van Jan Arends: De Nieuwsbrief van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (2015,1) geeft een terugblik op de activiteiten in 2014. Er was een excursie naar Fort De Roovere bij Halsteren, waarbij de deelnemers werden bijgepraat over de geschiedenis, en de ontwikkeling van de West-Brabantse Waterlinie. F. Kousemaker hield een lezing De Wete van de Heemkundige Kring Walcheren (2015, 2) begint met 'Psychedelica in Vlissingen. Het legen darische optreden van Dragonfly en Pink Floyd, 1968', geschreven door G. van der Hoeven. Zij traden op tijdens het 'Festival der Moderne en Kosmische Muziek', dat een mijlpaal in de geschiedenis van de

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 29